Το νικηφόρο της καλπασμό στον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής συνέχισε το μεσημέρι της Κυριακής (27/11) η Ελευθερία Μοσχάτου, η οποία πέρασε και από την έδρα του Αιολικού Μυτιλήνης επικρατώντας με 80-58 -αποτέλεσμα που την ανεβάζει πια στους 14 βαθμούς με την έκτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Πλέον, η αρμάδα της πρωτεύουσας έχει κατορθώσει να κάθεται πλέον με ιδιαίτερο… στυλ εντός της πρώτης τετράδας του βαθμολογικού πίνακα του εν λόγω γκρουπ μετά και το πέρας των πρώτων οκτώ εβδομάδων της φετινής σεζόν -με το επερχόμενο ντέρμπι με την Νίκη Αμαρουσίου την επόμενη Κυριακή (4/12) να αναμένεται να καθορίσει πολλά στη μάχη για την ένταξη στα Playoffs του γκρουπ.

Από την άλλη μεριά, μετά την παρθενική του επιτυχία κόντρα στην ΕΑ Καλύμνου την περασμένη αγωνιστική, ο Αιολικός γνώρισε την έβδομη ήττα του σε οκτώ απόπειρες στην πρώτη του ιστορική παρουσία στον κόσμο των εθνικών κατηγοριών, με το δύσκολο παιχνίδι της 9ης στροφής στο Πικέρμι κόντρα στην ομώνυμη ομάδα να φαντάζει ως ένα πολύ δύσκολο από κάθε άποψη εμπόδιο.

Aν και απώλεσε τεράστια προβαδίσματα στο δεύτερο ημίχρονο, η ΕΑ Καλύμνου χάρις σε ένα φοβερό και… ουρανοκατέβατο buzzer beater του Τσαούση κατάφερε να λυγίσει την ΑΕ Πικερμίου με 75-74 και να πανηγυρίσει την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα!

Οι γηπεδούχοι, έπειτα από ένα πρώτο μάλλον συμπερασματικό δεκάλεπτο όπου καμία δεν κατόρθωσε να ξεφύγει με λαμπρές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ (19-17 στο 10′), άρχισαν να κυριαρχούν σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ και με κύριο όπλο την επιθετική τους έξαρση (26 πόντοι ενεργητικό στην 2η περίοδο) κατάφεραν ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο να ξεφύγουν στον πίνακα του σκορ έναντι των πρωτευουσιάνων φτάνοντας σε σημαντικές αποστάσεις -λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια με το ευρύ 45-32.

Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα, ακόμα και αν οι γηπεδούχοι μπήκαν επίσης πολύ δυνατά στο γήπεδο ξεφεύγοντας ακόμα και με 16 πόντους (50-34) στο 23ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως μετά το κάκιστο πρώτο μέρους για τους ίδιους βρίσκουν σιγά σιγά και πάλι τα πατήματά τους και με ένα μυθικό 3-15 επί μέρους σκορ στα επόμενα μόλις τρία λεπτά επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας σε 53-49 με περίπου ακόμα ένα αγωνιστικό τέταρτο να υπολείπεται για το φινάλε -ενώ θα έκλειναν την 3η περίοδο με κατά τους διαφορά ενός καλαθιού (57-55) βάζοντας… φωτιά και πάλι στο ματς!

Η 4η περίοδος ήταν, όπως αναμενόταν άλλωστε, ένα απόλυτο ντέρμπι, με το Πικέρμι αρχικά να ανατρέπει την εις βάρος του κατάσταση περνώντας μπροστά με 60-64 στο 33′ αλλά και και την ΕΑΚΑ να απαντάει γρήγορα γρήγορα με δύο τρίποντα για το 66-64 με πέντε ακόμα λεπτά στο ρολόι. Μάλιστα, μέχρι και το 38ο λεπτό καμία ομάδα δεν είχε ξεφύγει πολύ σημαντικά, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να βρίσκονται μπροστά σε αυτό το χρονικό σημείο με 71-74.
Ωστόσο, ο Τσαούσης ήταν ο άνθρωπος που με ένα spin move buzzer beater από κοντά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στο τελευταίο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο και ξεσήκωσε στο πόδι όλη την Κάλυμνο!

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 45-32, 57-55, 75-74

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

Πήρε το ντέρμπι της Χίου ο Ποσειδώνας! Σε μια τρομερής σημασίας νίκη έφτασε το μεσημέρι της Κυριακής ο Ποσειδώνας Νέου Ψυχικού, ο οποίος κατάφερε να κάμψει με 67-58 χάρις σε μια μεγάλη 4η περίοδο την αντίσταση του γησε ένα σπουδαίο παιχνίδι τόσο από την άποψη του βαθμολογικού κινήτρου όσο και από άποψη ντέρμπι και ειδικών κατάστασεων!

Μάλιστα, ακόμα και αν βρισκόταν πίσω με 7 πόντους στο φινάλε της 3ης περιόδου (51-44), ο Ποσειδώνας κατάφερε να παρουσιαστεί τρομερός τόσο στην άμυνα (7 πόντοι παθητικό) όσο και στην επίθεση (23 πόντοι ενεργητικό) στο 4ο και ύστατο δεκάλεπτο και να αποχωρήσει θριαμβευτής από τη Χίο αγκαλιά με την 2η νίκη του σε οκτώ φετινές απόπειρες!

Από την άλλη μεριά, για τον Βροντάδο, που έχασε ένα δικό του ματς μέχρι και το 30ο λεπτό, το ρεκόρ πια έγκειται στο 3-4…

Τον… χαβά της η Δάφνη! Την… ακόρεστη πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής κατόρθωσε να συνεχίσει για ακόμα μια βδομάδα ο ΑΟ Δάφνης, ο οποίος λύγισε λίγο πριν το πολύ δύσκολο πρόγραμμα που ακολουθεί μέχρι και το πέρας του πρώτου γύρου τον σαφώς πιο αδύναμο Μανδραϊκό με 82-62 εντός έδρας για την 8η στροφή της λίγκας.

Μάλιστα, η χαοτική διαφορά δυναμικότητας και στόχων των δύο αντιμέτωπων ρόστερ δεν άρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία της στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της συνάντησης με τον Μανδραϊκό να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους και όντας πολύ ανταγωνιστικός να κλείνει το πρώτο μέρος μόλις με πέντε πόντους πίσω (35-30).

Ωστόσο, η ομάδα της Δάφνης άρχισε να χτίσει μεγάλη απόσταση στην 4η περίοδο και σταδιακά κατάφερε να την επεκτείνει όλο και πιο πολύ και σε βάθος χρόνου ξεπερνώντας για τα καλά το φράγμα των 15 και 20 πόντων να φτάσει σε ένα πολύ εύκολο ροζ φύλλο αγώνα.

Το απόλυτο κλειδί πλέον για τους σημερινούς γηπεδούχους δεν είναι άλλο από ένα όσο το δυνατόν καλύτερο σερί αγώνων στο πολύ δύσκολο πρόγραμμα που έπεται με τους μέχρι πρότινος 2ο Αργοναύτη Ραφήνας (εκτός έδρας), 4ο Ίκαρο Καλλιθέας (εντός έδρας) και 5η Νίκη Αμαρουσίου (εκτός έδρας) προκειμένου να μπουν στο 2023 και πάλι ως το ακλόνητο φαβορί αφενός για την κατάληψη της 1ης θέσης στην κανονική διάρκεια και αφετέρου της εξασφάλισης της ανόδου στη Β Εθνική.

Μεγάλα διπλά για Αργοναύτη και Ίκαρο

Πολύ σημαντικές νίκες μακριά από το σπίτι τους για τους Αργοναύτη Ραφήνας και Ίκαρο Καλλιθέας, οι οποίοι κατόρθωσαν να περάσουν από τις έδρες των Φοίνικα Πειραιά και Νίκης Αμαρουσίου για την 8η αγωνιστική και να παραμείνουν σε τροχιά ανόδου.

Από τη μια μεριά, η ομάδα της Ραφήνας, αν και ίσως δυσκολεύτηκε περισσότερο από ό,τι περίμενε ενδεχομένως, κατάφερε να περάσει από το σπίτι του νεανικού και νεοφώτιστου από την Α ΕΣΚΑΝΑ Φοίνικα επικρατώντας με 67-52 χάρις σε ένα ξέσπασμα στην 4η και ύστατη περίοδο της εν λόγω μονομαχίας. Πλέον, ο Αργοναύτης, με την 7η νίκη του σε οκτώ ματς και έχοντας ως μοναδική αποτυχία την ήττα από τον Ίκαρο, παραμένει εντός της πρώτης δυάδας του βαθμολογικού πίνακα μετρώντας 15 βαθμούς και ετοιμάζεται για το τεράστιας σημασίας ντέρμπι με τον ΑΟ Δάφνης με τη ψυχολογία εκεί που πρέπει να είναι.

Από την άλλη, ο Ίκαρος λύγισε στο ίσως πιο δύσκολο ματς της στροφής τη Νίκη στο Μαρούσι με 62-57 και επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών μετά από τη στάση του την περασμένη εβδομάδα στο Μοσχάτο. Μάλιστα, ακόμα και αν το τελικό +5 δείχνει άλλα, η αρμάδα από την Καλλιθέα ήταν σταθερά η ομάδα που προσπαθούσε να ελέγχει απόλυτα την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου μέρους και έτσι να φτάσει εν τέλει σε ακόμα μια νίκη -την έκτη σε σύνολο οκτώ αγώνων για φέτος.

Διαιτητές: Αδαμόπουλος, Ευφραιμίδης

Αιολικός (Γκούμας): Κομνηνός 4, Ντουζίδης 9(1), Τασιολάμπρος 3(1), Καμινέλλης 16(2), Δεκαβάλας2, Τσουφλίδης 3(1), Παουλεάνου 3(1), Αφεντούλης , Τσιόγκας 18.
Ελευθερία (Σίμος): Ογκμπέντ 4, Κρεμαστούλης 6(2), Γκόντγουιν 4, Γεωργιάδης 2, Δέλλιος, Γιάμπαλης 9(1), Κιούσης 5(1), Κολοφώτης 19(1), Κατσίγιαννης 20(1), Ματσούκης 7(1).

ΦΟ Βροντάδου-Ποσειδών ΑΟ Ν. Ψυχικού 58-67

Δεκάλεπτα: 17-11, 32-32, 51-44, 58-67
Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Τούσης

Βροντάδο (Αμέντας): Κιρκινέζης 3(1), Μπαγιώκας, Σουλίκας 3, Λεγάτος 4, Τσιλούλης 3, Μπριασούλης 6(2), Γεωργούτσος 22(1), Μαλέρδος, Κουτσολιάκος 5, Ουλουσίδης 7(1), Ουόκερ 5(1).
Ποσειδώνας (Μπουζούλας): Καραμπάτος, Κουντάτος 4, Νάτσης, Κώτσης Β. 19(3), Χουλιάρας 8(2), Μιλούσης, Σπυριδόπουλος, Κώτσης Ι. 19(1), Παπακωνσταντίνου 8(1), Σακελλαρίου 2, Καγιαντζάς 2, Παναγιώτου 5.

ΑΟ Ένωση Αττάλου Καλύμνου-ΑΕ Πικερμίου 75-74

Δεκάλεπτα: 19-17, 45-32, 57-55, 75-74
Διαιτητές: Καψιώχας, Οικονόμου

Κάλυμνος (Μαύρος): Αλαχούζος, Σίσιου, Θεοφιλάκος 17(5), Βλαγκόγιας 2, Σπέντζος 6, Τσαούσης 7(1), Σιγκούνας 20(4), Ζούλσιτς 18(1), Πλευράκης 5(1).
Πικέρμι (Κατσαμπέκης): Λιόντας 4, Στραφιώτης, Κούσουλας 1, Δέλγας 17, Παπαζήσης 17(5), Μπίγγος 16(3), Μερκούρης 3, Κουκουλάς 4, Μιλούσης 12.

ΑΟ Δάφνης-ΓΣ Μανδραϊκός 82-62

Δεκάλεπτα: 15-16, 35-30, 61-50, 82-62

Διαιτητές: Μαυρέλης-Λαζόγκα

Δάφνη (Οικονομάκης, Δροσινός): Έξαρχος 9(1), Τζιβελέκας 16(2), Αλεξόπουλος, Ρεγκούτας 2, Κερασοβίτης 6(1), Δερμιτζάκης 18(1), Λάιος, Τόκα 3(1), Αναγνώστου 1, Μουστόπουλος 18(1), Γιαννίκος 6, Μέλιος 3(1).

Μανδραϊκός (Φαρμάκης): Παπανικολάου, Φραγκομανωλάκης 1, Εικοσιπεντάκης, Αβραμίδης 20, Μαυρομανωλάκης 7(2), Μόρφος 18(1), Καδυγιαννόπουλος 6, Πεταλάς 2, Όουντε Μπος 8.

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου-ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας 57-62

Δεκάλεπτα: 11-21, 35-30, 43-51, 57-62

Διαιτητές: Ραπτογιάννης, Καραπαπάς

Νίκη (Ζωντός, Αναστασίου): Γεωργακόπουλος 4, Κυπριτζόγλου 4, Κοκορέλης 25(1), Τσιάτσιος 3(1), Δέλλιος 7, Παπαδημητρίου 13, Κόπτσας 3(1).

Ίκαρος (Παύλος, Τερκεσίδης): Θωμάς 4, Μουστάκας 9(3), Λάμπρου 3(1), Βαϊδάκης 8(2), Βλασσόπουλος 18(1), Τσιμπιράκης, Μαυροειδής 17(2), Εξηνταβελώνης 1, Καλαμπόγιας, Βασιλακάκης 2.

ΑΦΜΣ Φοίνιξ Πειραιά-ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας 52-67

Δεκάλεπτα: 15-12, 24-29, 38-44, 52-67
Διαιτητές: Γαραντιώτης, Περδετζόγλου

Φοίνικας (Ζερβουλάκος): Βλάμης 1, Γαβρίλης 8(1), Αναστασόπουλος 3, Σταμίρης, Σίνης 11(1), Αδράμης 8(2), Παπαδάκης 6, Παπαχρήστος 4, Γλυκόπουλος 11, Πασπαλάς.
Αργοναύτης (Γιαννακόπουλος, Μπότης): Σταμάτης 7, Αραβαντινός 4, Λίτσο, Μουργέλας, Τσίρος, Γεραμάνης 21, Ντούσιας 2, Ζακυνθινός 13, Κορομηλιάς 18, Κούρταλης, Μητσάκης 2, Κόνιαλης.