Ο Ποσειδώνας ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής της πρώτης χρονικά αναμέτρησης της 9ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με την ομάδα του Νέου Ψυχικού να λυγίζει με 82-71 την ΕΑ Καλύμνου το πρωί της Κυριακής (4/12) και να πετυχαίνει την 3η της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (3-6), με τους νησιώτες, από την άλλη μεριά να πέφτουν στο 2-6 λίγες μέρες μετά την επική τους νίκη επί του Πικερμίου -έχοντας όμως, και έναν αγώνα λιγότερο.

Το παιχνίδι ήταν ήδη από τα πρώτα του λεπτά πολύ κοντά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να αρνούνται πεισματικά να αφήσουν τον αντίπαλό τους να ξεφύγει με σημαντικές αποστάσεις μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους, το οποίο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 5 πόντους τόσο στο 19′ (40-35) όσο και στο 20′ (45-40).

Μάλιστα, εκμεταλλευόμενοι αυτό τους το μομέντουμ κατόρθωσαν να ξεφύγουν ακόμα και με οκτώ πόντους διαφορά (53-45) στα μισά της 3ης περιόδου έχοντας δεχθεί μόλις πέντε πόντους στα πρώτα 4 λεπτά του εν λόγω δεκαλέπτου! Ωστόσο, οι νησιώτες έβγαλαν χαρακτήρα και έσφιξαν την άμυνά τους, κάτι που τους έδωσε το δικαίωμα να πλησιάζουν ακόμα και στο καλάθι με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 3-9 στα επόμενα τέσσερα λεπτά (56-54)! Ο Ποσειδώνας όμως, βρήκε αποτέλεσμα και πάλι αμυντικά μέσω της επιθετικής του άμυνας στα φτερά και της πίεσης που ασκούσε στην Κάλυμνο, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο 30′ με 62-56 μοιάζοντας ικανός να πετύχει ακόμα μια νίκη στο πρωτάθλημα.

Στην 4η και τελευταία περίοδο η ομάδα του Νέου Ψυχικού μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι και καταφέρνοντας να προηγηθεί ακόμα και με 14 πόντους (71-57) στο 33ο λεπτό έδειχνε να «καθαρίζει» από νωρίς την αναμέτρηση -με τους Παναγιώτου και Κώτση να διατηρούν τη διαφορά στους 13 πόντους μέχρι και το 37′ με κρίσιμα καλάθια σε ένα άστοχο είναι η αλήθεια σερί και από τους δύο αντιπάλους.

Τα ημίχρονα: 45-40, 82-71

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

Έσπασε μετά από οκτώ αγωνιστικές ημέρες το ρόδι ο Μανδραϊκός στον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής, με την ομάδα της Δυτικής Αττικής να λυγίζει με 73-66 τον ΦΟ Βροντάδου για την 9η αγωνιστική και πλέον να κοιτάζει με μεγαλύτερη σιγουριά την υπόθεση «σωτηρία» μετά και από αυτήν την τόσο σημασία επιτυχία κόντρα στον οργανισμό της Χίου!

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον Μανδραϊκό, ο οποίος με το «πρέπει» έπειτα από οκτώ συναπτές ήττες να είναι ιδιαίτερα βαρύ μπήκε με… φόρα στο παιχνίδι και κατόρθωσε να προηγηθεί ακόμα και με 16 πόντους (26-10) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ μέχρι και το φινάλε του πρώτου μισού ήταν η ομάδα εκείνη που κρατούσε σθεναρά το προβάδισμα άνω των 10 πόντων (41-30 στο 20′).

Οι Χιώτες όμως, έβγαλαν αντίδραση μετά την ανάπαυλα και με αρκετές λύσεις κυρίως στο αμυντικό πεδίο (12 πόντους σκόραρε ο Μανδραϊκός) κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμα και στους 6 πόντους την απόστασή τους από τους οικοδεσπότες μειώνοντας σε 53-47 στο 30′ -ενώ μέχρι και το 35′ είχαν πλησιάσει και στους 5 πόντους (56-51) διεκδικώντας ένα ματς που έμοιαζε χαμένο!

Μέχρι τέλους όμως, η ομάδα της Μάνδρας κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της και να φτάσει κάπως έτσι σε ένα ζωτικής σημασίας ροζ φύλλο αναφορικά με τη μάχη της παραμονής στον όμιλό της!

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 41-30, 53-47, 73-66

Άλωσε το Πικέρμι ο Αιολικός! Χάρις σε μια σπουδαία 3η περίοδο, ο Αιολικός κατάφερε να περάσει από το Πικέρμι επικρατώντας με 78-68 και έφτασε στο πρώτο του διαχρονικά διπλό στη Γ Εθνική!

Παρά το γεγονός πως δεν ήταν σε καμία των περιπτώσεων το ακλόνητο φαβορί της εν λόγω συνάντησης, η ομάδα της Μυτιλήνης ήταν αυτή που έστω και οριακά κινούσε τα νήματα στον πίνακα του σκορ στο πρώτο 20λεπτο -με τους φιλοξενούμενους να ξεπερνούν ένα οριακό ξεκίνημα (14-12 στο 10′, 16-16 στο 13′) περνώντας μπροστά στο σκορ μέχρι και το 18ο λεπτό όταν και προηγήθηκαν με 26-32, που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια. Κύριο όπλο των νησιωτών δεν ήταν άλλο φυσικά από την αμυντική τους συνέπεια καθώς μέχρι και το 20′ είχαν εγκλωβίσει μια ομάδα που σκοράρει 2 πόντους ανά λεπτό στους μόλις 1.3 ανά λεπτό!

Αυτό που ακολούθησε στο δεύτερο μέρος ίσως και να μην το περίμενε ούτε και ο πλέον αισιόδοξος οπαδός του Αιολικού, με τους νεοφώτιστους να στήνουν ένα πραγματικό πάρτι στην 3η περίοδο όταν και σκοράροντας 28 ολόκληρους πόντους όχι απλά ξέφυγαν περισσότερο στον πίνακα του σκορ αλλά άγγιξαν και το +20 (39-59) με μπάζερ μπίτερ τρίποντο ακριβώς με την λήξη -με την κατάσταση να είναι σταθερά κοντά σε αυτήν την απόσταση τουλάχιστον μέχρι και το 32′ (44-63) πριν οι Κούσουρας με ένα πολύτιμο γκολ φάουλ και Μπίγγος με ένα αμαρκάριστο τρίποντο στο ανοιχτό γήπεδο μειώσουν γρήγορα γρήγορα σε 50-63 για το Πικέρμι.

Μάλιστα, με δύο ακόμα βολές στο 35′ ο Κούσουρας έριξε μετά από πολλή ώρα την απόσταση κάτω από τους 10 πόντους (57-66). Αλλά με ακόμα ένα μεγάλο σουτ από την αριστερή γωνία από τον Ντουζίδη ο Αιολικός ξέφυγε και πάλι με 13 πόντους (58-71) στο 37′ και θεωρητικά «καθάρισε» το ματς και έφτασε σε ένα μεγάλο διπλό που τον ανεβάζει πια στο 2-7!

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-32, 39-59, 68-78

Με το δεξί στη νέα εποχή ο Ίκαρος! Μετά το… παράλογο διαζύγιο με τον Γιάννη Παύλο πριν από μερικές ημέρες, ο Ίκαρος μπήκε με το δεξί στην επόμενη μέρα του, με την ομάδα της Καλλιθέας να λυγίζει με σχετική άνεση το εμπόδιο του Φοίνικα Πειραιά με 87-69 για την 9η στροφή του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής -ένα αποτέλεσμα που τη διατηρεί με ασφάλεια και άνεση στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα του γκρουπ και φυσικά ανάμεσα στις θέσεις που στο τέλος της κανονικής διάρκειας θα οδηγήσουν στα Playoffs ανόδου για τη Β Εθνική.

Από νωρίς ουσιαστικά, ο Ίκαρος κατάφερε να κάνει αισθητή την ανωτερότητά του κόντρα στο νεανικό συγκρότημα των νεοφώτιστων και χτίζοντας μεγάλα προβαδίσματα ήδη από το πρώτο 20λεπτο (46-34 στο 20′) ξεπερνώντας ένα μουδιασμένο μάλλον ξεκίνημα και να φτάσει τελικά στην 7η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα -μια μόλις εβδομάδα πριν το ντέρμπι κορυφής με τον ΑΟ Δάφνης.

Από την άλλη μεριά, η ομάδα του Πειραιά γνώρισε μια εντός προγράμματος ήττα και σίγουρα δε χάθηκε ο κόσμος για αυτήν, με τον Φοίνικα να έχει ακόμα περισσότερες ελπίδες παραμονής στον όμιλο αν και εφόσον κερδίσει τουλάχιστον έναν εκ των Νίκης Αμαρουσίου (εντός έδρας) και Ελευθερίας Μοσχάτου (εκτός έδρας) μέχρι και το τέλος του πρώτου γύρου.

Σούπερ Αργοναύτης λύγισε την Δάφνη! Στην πρώτη του ήττα για τη φετινή σεζόν ανάγκασε τον ΑΟ Δάφνης ο Αργοναύτης Ραφήνας, ο οποίος κέρδισε με 80-71 τους πρωτοπόρους του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έβαλε… φωτιά και πάλι στην κατάταξη!

Μπορεί το παιχνίδι να ήταν καθόλη τη διάρκειά του πολύ κοντά στον πίνακα του σκορ, με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσουν συνεχώς προβαδίσματα μεταξύ τους, αλλά οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο ψυχωμένοι και λειτουργικοί στα τελευταία λεπτά και με ένα μεγάλο σερί στο φινάλε γύρισαν υπέρ τους τον διακόπτη του μομέντουμ και της ψυχολογίας φτάνοντας τελικά σε μια σπουδαία νίκη!

Πλέον, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του γκρουπ έχουμε διπλή ισοβαθμία με Δάφνη και Αργοναύτη στους 17 βαθμούς (8 νίκες, 1 ήττα έκαστος) και η μάχη για την πρωτιά και τον πρωταθλητή χειμώνα καλά κρατεί.

Διαιτητές: Πετράκης Γεωργ., Τσίγκου

Μανδραϊκός (Πεταλάς): Παπανικολάου 2, Αβραμίδης 21, Μαυρομανωλάκης 13(3), Μόρφος 11, Καδηγιαννόπουλος 7, Πεταλάς 17(2), Όουντε Μπος 2.
Βροντάδο (Αμέντας): Κιρκινέζης 11(3), Λεγάτος, Τσιλούλης 6(2), Μπριασούλης, Ουλουσίδης 9(1), Κουτσολιάκος 5(1), Ουόκερ 13(1), Γεωργούτσος 19(1), Σουλίκας 3.

ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας-ΑΦΜΣ Φοίνιξ Πειραιά 87-69

Δεκάλεπτα: 23-22, 46-34, 69-52, 87-69
Διαιτητές: Τούσης, Σπυριδάκης

Ίκαρος (Χαριτάτος Κ.): Κοστάβα 2, Θωμάς 6, Μουστάκας 9(3), Λάμπρου 15(1), Βαϊδάκης 3, Βλασσόπουλος 5, Τσιμπιράκης 17(3), Μαυροειδής 8(2), Εξηνταβελώνης 12, Καλαμπόγιας 3(1), Βασιλακάκης 7(1).
Φοίνικας (Ζερβουλάκος, Αντύπας): Βλάμης 2, Γαβρίλης 21, Σταμίρης 13, Αδράμης 7(2), Παπαδάκης 11(3), παπαχρήστος 4, Γλυκόπουλος 2, Σίνης 5(1), Αναστασόπουλος 4.

Ποσειδών ΑΟ Ν. Ψυχικού-ΑΟ Ένωση Αττάλου Καλύμνου 82-71

Δεκάλεπτα: 20-26, 45-40, 62-56, 82-71
Διαιτητές: Νικολιάς, Καλαβρός

Ποσειδώνας (Μπουζούλας, Τριανταφύλλης): Καραμπάτος, Κουτάντος 8, Φετοκάκης, Κώτσης Β. 17(1), Χουλιάρας 4, Ρουμπέας 17(4), Νάτσης, Κώτσης Γ. 10(1), Παπακωνσταντίνου 6(1), Καγιάντζας 3(1), Μιλούσης 7, Παναγιώτου 10.
Κάλυμνος (Μαύρος, Οικονόμου): Θεοφιλάκος 13(1), Βλαγκόγιας 2, Σπέντζος 16, Τσαούσης 7(1), Σιγκούνας 17(3), Κάτρης, Ζούλτσιτς 16(1), Πλευράκης.

ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας-ΑΟ Δάφνης 80-71

Δεκάλεπτα: 18-14, 30-32, 52-58, 80-71

Διαιτητές: Κουλής, Χρόνης

Αργοναύτης (Γιαννακόπουλος, Μπότης): Σταμάτης 8(2), Γκιουλμπαλόγλου, Λίτσο, Τσίρος 4, Γεραμάνης 23, Ντούσιας 6(1), Ζακυνθινός 22(4), Κορομηλιάς 12(1), Κόνιαλης, Σβάρνας, Αραβαντινός 6(1), Κούρταλης.

Δάφνη (Οικονομάκης, Δροσινός): Έξαρχος 11(3), Τζιβελέκας 20(1), Αλεξόπουλος, Ρεγκούτας, Κερασοβίτης 3(1), Δερμιτζάκης 9(1), Λάιος, Τόκα, Αναγνώστου 4, Μουστόπουλος 7, Γιαννίκος 13(2), Μέλιος 4.

ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου-ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου 74-66

Δεκάλεπτα: 15-18, 40-35, 58-54, 74-66

Διαιτητές: Κιουλάφας, Μπον

Ελευθερία (Σίμος): Ογκμπέντ 3, Κρεμαστούλης 6(1), Γκόντγουιν 11, Γεωργιάδης, Δέλλιος, Γιαμπάνης 9(1), Ζένελι 2, Κιούσης 7(1), Κολοφώτης 6, Κατσόγιαννης 15(3), Ματσούκης 4(1).

Νίκη (Ζωντός): Γεωργακόπουλος 23(3), Κυπριτζόγλου 11(2), Κοκορέλης 9, Τσιάτσιος, Δέλλιος 10, Παπαδημητρίου 11, Μακρογιαννάκης, Κόπτσας, Σταθόπουλος.

Διαιτητές : Τζαγκατζής – Μιχέλη

Δεκάλεπτα : 14-12, 26-32, 39-59, 68-78

Πικέρμι (Ψυχογιόπουλος,Κατσαμπέκης) : Λιόντας 12(1), Στραφιώτης 5(1), Κούσουλας 10, Δέλγας 8(1), Παπαζήσης, Ταφίλη 7(1), Μπίγγος 6(2), Μερκούρης, Κουκουλάς 2, Μιλούσης 18(3).

Αιολικός (Γκούμας): Τσουλφίδης 6(2), Σταμούλης, Ντουζίδης 6, Γκούμας, Τασιολάμπρος 2, Καμινέλλης 16(3), Δεκαβάλας 19 (4), Νικολακόπουλος 8, Τσιόγκας 21(1).