Σε μια τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη έφτασe το απόγευμα της Τετάρτης (14/12) το IBC, το οποίο κατάφερε να λυγίσει σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με 80-76 την αντίσταση της Ανόρθωσης Βόλου στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης για την 9η στροφή του φετινού μαραθωνίου της Γ’ Εθνικής και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για το κυνήγι της πρώτης τετράδας του βαθμολογικού πίνακα του 4ου ομίλου!

Το πρώτο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έπειτα από μια γεμάτη αλλαγές στον πίνακα του σκορ 1η περίοδο (18-21 στο 10′) πάτησαν με φόρα το πόδι στο γκάζι σε άμυνα και επίθεση και με επί μέρους σκορ της τάξης του 13-22 πήραν αέρα 12 πόντων με την ανάπαυλα του ημιχρόνου (31-43 στο 20′)!

Ωστόσο, το δεύτερο μέρος ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία για το συγκρότημα των Ιωαννίνων, το οποίο με αντεπίθεση διαρκείας κατόρθωσε αρχικά να επιστρέψει με αξιώσεις στη διεκδίκηση της νίκης και εν τέλει να την πάρει κιόλας ανεβαίνοντας πια στο 7-3 και τους 17 βαθμούς -μια μόλις στροφή πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού της φετινής σεζόν, όπου υποδεχόμενο την τελευταία τη τάξει Νίκαια 2012 το IBC θα έχει μια πρώτης τάξης ευκαιρία να καθιερωθεί ακόμα πιο κοντά προς την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 31-43, 55-59, 80-76
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης – Χάνος

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 22(1), Νταβουλτζόπουλος 14, Ξιούρας 16(3), Βάσης 11(3), Πολύζος 5(1) Σφουγγάρης, Milanovic 8, Μπαρτζώκας Σπ. 4, Μπαρτζώκας Π.
Ανόρθωση Βόλου (Καπουρνιώτης): Γκοντόπουλος 16(4), Ίλτσογλου 10(3), Μπόγδανος 16(1), Σιμάκης 8, Φιλίππου 8, Παρασκευάς 18