Την πρώτη του ήττα στη φετινή σεζόν γνώρισε ο ΓΣ Σοφάδων, ο οποίος λύγισε στα Ιωάννινα από το τοπικό IBC με 77-74 το απόγευμα της Τετάρτης (7/12) στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης για την 7η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ Εθνικής!

Το παιχνίδι, το οποίο είχε αναβληθεί στα τέλη του Νοεμβρίου εξαιτίας της πανδημίας του κορονοϊού, ήταν μετά και το πέρας της 1ης περιόδου -όπου οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς μπροστά στον πίνακα του σκορ και έφτασαν ακόμα και στο +8 (23-15) στο 10ο λεπτό- συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ με πολύ μικρά προβαδίσματα, με τον οργανισμό της Καρδίτσας ωστόσο να έχει έστω και πολύ οριακά την υπεροχή (37-41 στο 20′, 58-59 στο 30′).

Οι οικοδεσπότες όμως, βρήκαν τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα στην 4η και τελευταία περίοδο και με επί μέρους σκορ της τάξης του 19-15 κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Θεσσαλών σε ένα φοβερό ματς και πολύ… ζωηρό από την αρχή μέχρι και το τέλος.

Αυτό το αποτέλεσμα έφερε μάλιστα τους νικητές στους 13 βαθμούς και την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα του γκρουπ έχοντας μάλιστα και αγώνα λιγότερο (σ.σ. κόντρα στην Ανόρθωση Βόλου), τον οποίο αν κερδίσουν θα καταφέρουν να ισοβαθμίσουν με την 4η θέση και τους Τιτάνες Παλαμά. Από την άλλη μεριά, οι Σοφάδες λύγισαν για πρώτη φορά μετά από εννιά βδομάδες και 7 νίκες σε αυτό το διάστημα σε μια δύσκολη έδρα και ακόμα καλύτερη ομάδα, και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στα δύσκολα ματς με Αμπελώνα και Αλμυρό στο σπίτι της.

Τα Δεκάλεπτα: 23-15, 37-41, 58-59, 77-74
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Βασιλόπουλος

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 11, Νταβουλτζόπουλος 15, Ξιούρας 23(7), Βάσης 11, Πολύζος 6(2), Milanovic 4, Μπαρτζώκας Σπ. 7, Πετσίτης, Μπαρτζώκας Π.
Σοφάδες (Παππάς): Παππάς 7(1), Παπαϊωάννου 7, Κακλαμάνος 28(6), Μουταρέλος, Θέος 11(2), Δίκαρος 15(1), Σφέικος 5(1), Ζωϊτσάκος 1