Με γερά βήματα συνεχίζει να πατάει εντός της πρώτης τετράδας του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής ο Ίκαρος, ο οποίος υποδέχθηκε και κέρδισε -πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ-με 72-65 στην Καλλιθέα την ΕΑ Καλύμνου σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 12η στροφή του πρωταθλήματος φτάνοντας πια τους 26 βαθμούς -δύο περισσότερους δηλαδή από την 5η Νίκη Αμαρουσίου.

Ουσιαστικά, η ομάδα της πρωτεύουσας χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο για να κάμψει την αντίσταση των νησιωτών, οι οποίοι πάρα το γεγονός πως παρουσιάστηκαν εξαιρετικά ανταγωνιστικοί και σκληροί στο πρώτο μέρος (25-23 στο 15′, 29-23 στο 19′) σύντομα άρχισαν να παραδίδονται στις ορέξεις των γηπεδούχων.

Μάλιστα, σκοράροντας 21 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά της 3ης περιόδου ο Ίκαρος κατάφερε από νωρίς να ξεφύγει με διψήφιες αποστάσεις (44-33 στο 25′, 52-37 στο 27′) και πατώντας το πόδι γερά στο γκάζι έφτασε ακόμα και στο +20 (55-35) μέχρι και το τέλος του εν λόγω δεκάλεπτου έναντι στην ομάδα του Χρήστου Μυριούνη, στο επίσημο ντεμπούτο του…

Τα ημίχρονα: 31-23, 72-65