Σε ένα ματς για γερά νεύρα που κρίθηκε στα τελευταία του λεπτά έπειτα από μια μεγάλη μάχη όχι απλά 40 αλλά 45 λεπτών αφού το ντέρμπι οδηγήθηκε εν τέλει στην παράταση, ο ΓΣ Ηλιούπολης κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΑΟΦ Πορφύρας με 85-79 στο έξτρα πεντάλεπτο το βράδυ της Δευτέρας (23/10) στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Αν και το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν ξεφύγει ακόμα και με διψήφιες αποστάσεις στην 2η περίοδο, οι Πειραιώτες επέστρεψαν στο παιχνίδι και μετά από μεγάλη προσπάθεια κατόρθωσαν να το στείλουν στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ωστόσο, η Ηλιούπολη γεμάτη εμπειρία και μονάδες κλάσης βρήκε τις λύσεις στο φινάλε και κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν πολύ δυνατό από κάθε άποψη αντίπαλο όπως ο Πορφύρας.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί το γεγονός πως η μεν Ηλιούπολη θα ταξιδέψει στην Κρήτη και τα Χανιά την επόμενη βδομάδα για τον αγώνα κόντρα στην ομώνυμη ομάδα (0-1), ενώ από την άλλη μεριά ο δε Πορφύρας θα υποδεχθεί την έτερη κρητική ομάδα του 2ου ομίλου, το Ηράκλειο ΟΑΑ (1-0).

ΓΣ Ηλιούπολης – ΑΟΦ Πορφύρας 85-79 (παρ.)

Δεκάλεπτα: 24-16, 40-35, 56-53, 73-73 (κ.α.), 85-79

Διαιτητές: Κουλουμπαρίτσης, Παλογέλης, Χρήστου

Ηλιούπολη (Βλουτής): Σπανός 5(1), Μαντάς 6, Ζαννιδάκης 16, Παπαδιονυσίου 25(2), Παναγόπουλος 2, Πρόγκας 10(2), Ευαγγέλου, Χατζηκάλφας, Μπριασούλης 6(2), Γιανναλέτσος 8(1).

Πορφύρας (Λειβάδης): Κυριακόπουλος 6(2), Κωνσταντίνου 8, Ταγάρης 13, Παπαγεωργίου 13(3), Καδηγιαννόπουλος 1, Βλασσόπουλος 6(1), Λαμπρόπουλος, Συμεωνίδης 8, Μαγουλάς 23(4), Παπαδόπουλος 3.