Την τρομερή της κατάσταση τους τελευταίους μήνες πιστοποίησε και στο μεγάλο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής η ΚΑΠ, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Νήαρ Ήστ σε εξ αναβολής παιχνίδι το βράδυ της Τετάρτης (15/3) με 80-71 και ισοφαρίζοντας τη μεταξύ τους σειρά για φέτος στο 1-1 (το σκορ έκλεισε αντικανονικά στο 82-71 καθώς μετρήθηκαν δύο παραπάνω πόντοι στους γηπεδούχους, ωστόσο έπειτα από συνεννόηση μεταξύ των δύο ομάδων διορθώθηκε το λάθος) έπιασε τον αντίπαλό της στους 36 βαθμούς και την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του γκρουπ!

Μάλιστα, τα πράγματα μόνο καλά δεν άρχισαν για την Αγία Παρασκευή, η οποία ήδη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης βρέθηκε με σημαντικές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ (8-17 στο 10′). Ωστόσο, βρίσκοντας το χέρι της επιθετικά και πετυχαίνοντας 49 πόντους στα επόμενα 20 λεπτά (2.5 πόντοι ανά λεπτό δηλαδή), η αρμάδα του κόουτς Χατζηπανηγύρη ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και με ένα σερί της τάξης του 49-35 πέρασε μπροστά με πέντε πόντους μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου (57-52)!

Με πολλή βενζίνη πλέον στο ντεπόζιτο και τη ψυχολογία στα ύψη οι οικοδεσπότες πάτησαν γκάζι και στην 4η περίοδο δίνοντας μάλιστα και διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους κλείνοντας με 25 πόντους το ύστατο αυτό δεκάλεπτο και φτάνοντας σε μια τεράστιας σημασίας νίκη που τους φέρνει μετά από αρκετές βδομάδες έστω και σε ισοβαθμία με τη Νήαρ Ήστ στην πρώτη θέση του ομίλου.

Την επόμενη αγωνιστική δε, έχοντας πιο εύκολο πρόγραμμα από τον αποψινό της αντίπαλο (κόντρα στη Γαλήνη αυτή, κόντρα στον Γλαύκο Εσπερο η Νήαρ Ηστ), η ΚΑΠ έχει ελπίδες ακόμα και για την επίτευξη μιας μοναξιάς στην κορυφή του 1ου ομίλου -μια στροφή πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Τα Δεκάλεπτα: 8-17, 33-38, 57-52, 80-71

Διαιτητές: Ζιώγας, Κουτίβης

Αγία Παρασκευή (Χατζηπανηγύρης): Φωτητζόγλου 10(1), Παπανικολόπουλος 11, Αγόρης 12(3), Λιμαντζάκης 15(3), Παπαπέτρος 5(1), Πρόφκα 9, Παπαθανασίου, Παππάς 18(4), Παρασκευόπουλος.

Νήαρ Ήστ (Καραμπάς): Μπάρμπας, Τσέλιος 8(1), Καραμίντζος 9, Τηλιόπουλος, Κουπίδης 23(2), Οικονόμου 7(1), Νικολαΐδης 3(1), Δημητρίου 6, Αγγελόπουλος 5(1), Γιανναλέτσος 3, Καψάλης 5(1), Φουστέρης 2.