Την… καυτή της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα του 5ου ομίλου της Γ Εθνικής συνέχισε και το απόγευμα της Τετάρτης (8/2) η ΚούΠα Κιλκίς (11-4), η οποία λύγισε και την ΜΕΝΤ (9-6) στο μεγάλο εξ αναβολής ντέρμπι για την 14η στροφή της λίγκας με 74-69 -συνεχίζοντας στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα ακόμα και αν δεν κατάφερε να σπάσει το -20 (80-60) του πρώτου μεταξύ τους αγώνα!

Παρόλο που αντίκρισε τους αντιπάλους της να εκκινούν καλύτερα την αναμέτρηση και αναλαμβάνοντας τα ηνία της έστω και οριακά από την 1η περίοδο (21-25 στο 10′) να πηγαίνουν στα αποδυτήρια αγκαλιά με το συμπαθητικό +7 (38-45 στο 20′), η ΚούΠα εκμεταλλεύτηκε άμεσα το φοβερό της φορμάρισμα εδώ και μερικούς μήνες -ένα διάστημα κατά το οποίο μετρούσε επτά νίκες στη σειρά- και μετά την ανάπαυλα μπήκε και πάλι στην εξίσωση της αναμέτρησης.

Για την ακρίβεια, και έχοντας ως κύριο όπλο την αποτελεσματικότητά της στα μετόπισθεν επιτρέποντας μόλις 10 πόντους στην 3η περίοδο, η ομάδα του κόουτς Θεοδωράκου μείωσε ακόμα και στον πόντο μέχρι και ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρέχοντος δεκαλέπτου (54-55 στο 29′) -αποκτώντας τα κλειδιά του αγώνα από τους Θεσσαλονικείς, που δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ για ακόμα μια φορά το τελευταίο χρονικό διάστημα (1-4 ρεκόρ από τις 21 Δεκεμβρίου)!

Αυτό τους το μομέντουμ διατήρησαν μάλιστα οι γηπεδούχοι και στην 4η και τελευταία περίοδο, όταν επιβίωσαν στο τρομερό ντέρμπι τετράδας του 5ου ομίλου της λίγκας όντας πιο ικανοί και κυνικοί στο φινάλε κόντρα σε μια ομάδα με παρόμοιους στόχους -από την οποία και απομακρύνθηκαν πια κατά ένα ματς καθαρά.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 38-45, 54-55, 74-69