Ημέρα γεμάτη συγκλονιστικά παιχνίδια ήταν η 3η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας για τις ομάδες της Γ’ Εθνικής, με τους ΚΑΠ, ΙΒC, Νήαρ Ηστ και Κρόνο Αγίου Δημητρίου να καταφέρνουν να περάσουν στην επόμενη φάση του θεσμού μετά και τις -όσο πιο πολύ γίνεται- οριακές τους επιτυχίες κόντρα σε ΑΟ Τρίκαλα, Δίωνα Κυπαρισσίας και Ποσειδώνα Νέου Ψυχικού, αντίστοιχα.

Αναλυτικά

Το αντικειμενικά στα χαρτιά παιχνίδι της 3ης στροφής δεν απογοήτευσε, με τους ΚΑΠ και ΑΟ Τρικάλων να χαρίζουν ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι στην πρωτεύουσα το απόγευμα της Κυριακής, το οποίο κατάφεραν εν τέλει να κερδίσουν οι πρώτοι με 72-69!

Η αλήθεια είναι πως στο πρώτο μέρος, και παρά τρανή ανταγωνιστικότητα των Θεσσαλών από τα τέλη της 1ης μέχρι και τα μέσα της 2ης περιόδου, η αρμάδα από την Αγία Παρασκευή ήταν αυτή που κρατούσε στα χέρια της τα ηνία της συνάντησης, με τους γηπεδούχους να κλείνουν μάλιστα με ένα τρομερό επί μέρους σκορ της τάξης του 10-1 στα τελευταία 4 λεπτά το σκορ του ημιχρόνου στο +7 (41-34) επιστρέφοντας άμεσα από το -2 (31-33) του 16′ -με τους Θεσσαλούς να τα… σπάνε επιθετικά με σωρεία χαμένων σουτ και βολών.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, το ματς ήταν ακόμα περισσότερο ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να έχουν μεν ένα προβάδισμα αλλά τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν δε με πρωταγωνιστή τον Λεπενιώτη να επιστρέψει στη μάχη της πρόκρισης μειώνοντας ακόμα και σε 65-60 έξι λεπτά αλλά και σε 67-63 δύο λεπτά πριν το φινάλε -βάζοντας… φωτιά σε ένα έτσι κι’ αλλιώς… καυτό ντέρμπι -με τον Αργύρη μάλιστα να μειώνει σε 70-69 8” πριν το τέλος!
Ωστόσο, με 2-2 βολές στη συνέχεια η ΚΑΠ κλείδωσε την νίκη-πρόκριση!

Τα ημίχρονα: 41-34, 72-69

Ένα αρκετά αμφίρροπο -τόσο πριν την έναρξή του όσο και μετά- παιχνίδι έλαβε σήμερα χώρα στο Ψυχικό, εκεί όπου ο τοπικός Ποσειδώνας και ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου χάρισαν στο κοινό ένα πολύ κλειστό αναφορικά με την εξέλιξη του σκορ ματς, με τους τελευταίους να κερδίζουν εν τέλει το παιχνίδι με 96-89 στην 2η παράταση και να περνούν στην Β’ φάση του θεσμού!

Ήδη από το πρώτο μέρος ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο, με τα… όργια του Παναγιώτου (8 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά) να… κουβαλούν τους οικοδεσπότες στο πρώτο δεκάλεπτο (23-15 στο 8′, 23-17 στο 10′). Στη συνέχεια όμως, ο Κρόνος βρήκε πάρα πολλές λύσεις αμυντικά και επιτρέποντας μόλις 10 πόντους στη 2η περίοδο κατάφερε να επιστρέψει για τα καλά στη διεκδίκηση της πρόκρισης ισοφαρίζοντας ακόμα και σε 33-33 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, η 3η περίοδο άνηκε εξ ολοκλήρου στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όντας ασταμάτητοι επιθετικά και βρίσκοντας 23 ολόκληρους πόντους (33 μόλις μέχρι τότε) κατόρθωσαν να αγγίξουν ακόμα και διψήφιες αποστάσεις (49-56) και να μοιάζει ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη μέχρι και το πέρας του 30ου λεπτού.
Ωστόσο, ο Ποσειδώνας ήταν πολύ σκληρός για πεθάνει σε δύο δόσεις.

Αρχικά, παρότι πίσω στο σκορ με 65-68 έπειτα από βολές του Τσάβου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 68-68 με τρίποντο στην εκπνοή και να στείλει το ματς στην παράταση και εν συνεχεία με νέο τρίποντο να πάρει και το προβάδισμα στο 44′ (81-80) αποδεικνύοντας πόσο πολύ θέλει το ματς! Ωστόσο, ο Μπιλάλης έκλεψε από το πουθενά τη μπάλα και με λέι απ στο ανοιχτό γήπεδο κατάφερε να ισοφαρίσει 7” πριν την εκπνοή στέλνοντας έτσι το ματς και σε 2η παράταση!

Εκεί, με τη ψυχολογία στα ύψη, ο Κρόνος κατάφερε να προβάλλει την κυριαρχία του και τελικά να πετύχει μια μεγάλη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας!

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 33-33, 49-56, 68-68
Οι παρατάσεις: 82-82, 89-96

Για 3η φορά στο φετινό Κύπελλο ο Δίωνας αντιμετώπισε ομάδα της πρωτεύουσας, αλλά όχι και 3η νίκη -με την Νήαρ Ηστ χάρις σε ένα τρομερό φινάλε να αλώνει την Κυπαρισσία με 78-70!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα ακόρεστο ντέρμπι ήδη από τα αρχικά του λεπτά (16-20 στο 10′), με τους δύο μονομάχους να ανταλλάσσουν συνεχώς την ιεραρχία στον πίνακα του σκορ. Ωστόσο, η ομάδα της Κυπαρισσίας ήταν αυτή που πήγε στα αποδυτήρια προπορευόμενη με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (39-38).

Το δεύτερο μέρος συνέχισε όπως το πρώτο, ένα απίθανο ντέρμπι, με την Νήαρ Ηστ ωστόσο χάρις την τρομερή της έφεση από την περίμετρο να έχει τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο μέρος του (45-48 στο 24′, 49-54 στο 28′, 61-64 στο 33′) -με τον Δίωνα ωστόσο να μη μπορεί να ξεγραφεί εξαιτίας (και) της καυτής του έδρας, ο οποίος με ένα 11-0 επί μέρους σκορ κατάφερε να επιστρέψει μπροστά στο σκορ με 65-64 πέντε λεπτά πριν την εκπνοή!

Ωστόσο, η ιστορική ομάδα της Αθήνας κατάφερε να κλείσει πολύ πιο κυνικά και αποτελεσματικά την αναμέτρηση και με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 5-14 κατόρθωσε να αρπάξει ένα πολύτιμο εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-38, 53-59, 70-78