Μετά από τα πρώτα έξι ματς στη φετινή σεζόν στα οποία δεν πρόλαβε να είναι σε θέση για να αγωνιστεί, ο Ντούσαν Σάκοτα έκανε στο πλαίσιο της 7ης στροφής του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής το πολυπόθητο ντεμπούτο του με τον Ερμή Αργυρούπολης στην εύκολη νίκη επί του ΑΟΚ Χανιά το απόγευμα της Κυριακής (3/12) -και το basketblog.gr καταγράφει τις επιδόσεις του έμπειρου φόργουορντ στα παρκέ της τέταρτης τη τάξει εθνικής λίγκας με τη βοήθεια της ζωντανής μετάδοσης από το επίσημο κανάλι των γηπεδούχων στο YouTube

Για την ακρίβεια, ο άλλοτε παίκτης των ΑΕΚ και Παναθηναϊκού μεταξύ άλλων πάτησε παρκέ μετά από τόσο καιρό συνολικά για 17 περίπου λεπτά και απέδειξε προς πάσα κατεύθυνση πως η… τέχνη δε ξεχνιέται όσα χρόνια και αν περάσουν.

Αναλυτικά τα λεπτά συμμετοχής του ανά περίοδο στο ντεμπούτο του με τον Ερμή Αργυρούπολης (λεπτό εισόδου – λεπτό εξόδου):

1η περίοδος: 04.22 – 01.07
2η περίοδος: 07.12 – 01.09
3η περίοδος: 10.00 – 06.08
4η περίοδος: 06.59 – 03.17

Συνολικά, ο Σάκοτα έγραψε 13 πόντους με 2-3 σουτ στην ρακέτα, 2-5 Jump shots (ισάριθμα τρίποντα) αλλά και 2-3 βολές καθώς επίσης και 2 ασίστ (μαζί με δύο ακόμα potential ασίστ), από τις οποίες οι συμπαίκτες του βρήκαν 5 πόντους.

Το πιο σημαντικό για τον έμπειρο αθλητή φυσικά πάντως δεν ήταν άλλο από το γεγονός πως δεν κρύφτηκε ουδέποτε στην άμυνα όντας ο σέντερ μιας ομάδας με τρομερή όρεξη και ενέργεια στα μετόπισθεν πάντοτε. Για του λόγου το αληθές, τα 4 αμυντικά ριμπάουντ που μάζεψε αλλά και το γεγονός πως δυσκόλεψε το 67% των σουτ που έγιναν απέναντί του (τα 6 από τα 9 δηλαδή) αποτελούν τη μεγαλύτερη απόδειξη για τη δίψα του όχι μόνο για το μπάσκετ αλλά και για τους νικηφόρους ρυθμούς στην επανέναρξη της καριέρας του.