Για την εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής στο 2ο όμιλο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου επικράτησε εκτός έδρας του Πανναξιακού σε ένα μεγάλο ντέρμπι και με αυτή τη νίκη σκαρφάλωσε στη πρώτη θέση του ομίλου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Αναγέννηση να μπαίνει πιο δυνατά και να επιβάλλει το ρυθμό της κυρίως στο αμυντικό κομμάτι (8-13). Εν συνεχεία όμως, η ομάδα του Πανναξιακού ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να κλείσει τη πρώτη περίοδο στην ισοπαλία (17-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός άνοιξε αλλά οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ το οποίο εναλλασόταν συνεχώς. Όμως, το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν κεφάλι στο σκορ (34-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν σε κάποιο βαθμό επανάληψη της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Αναγέννησης μπήκε πιο δυνατά εξασφαλίζοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι διαφορα επτά πόντων (36-43) η οποία όμως εξανεμίστηκε γρήγορα. Μάλιστα, ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα η ομάδα του Πανναξιακού ανέκτησε ξανά το προβάδισμα (49-48). Από τα μέσα της περιόδου και μετά οι εναλλαγές ήταν πολλές με τις άμυνες εκατέρωθεν να ανεβάζουν την πίεση τους. Στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου όμως οι γηπεδούχοι μέ ενα γρήγορο σερί 7-0 πήραν διαφορά έξι πόντων (60-54). Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το τέλος με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα ένα λεπτο πριν τη λήξη (62-66). Η Αναγέννηση κατάφερε να διατηρήσει αυτό το ισχνό προβάδισμα μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 34-36, 53-54, 62-69.