Νίκη – ανάσα για τον Πανναξιακό! Η αρμάδα της Νάξου ήταν ξεκάθαρα η καλύτερη ομάδα της εξ αναβολής αναμέτρησης για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής με τα Μελίσσια το μεσημέρι της Παρασκευής (6/1) και επικρατώντας τελικά με 71-58 κατόρθωσε να φτάσει τις 4 νίκες στο φετινό μαραθώνιο κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την αποφυγή των τελευταίων θέσεων του βαθμολογικού πίνακα λίγες ημέρες πριν την κάθοδο στην Κρήτη για το πολύ δύσκολο ματς κόντρα στο πρωτοπόρο Αρκαλοχώρι.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, οι οποίοι ήδη από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης είχαν καταφέρει να χτίσουν σημαντικές διαφορές στον πίνακα του σκορ.

Για την ακρίβεια, η ομάδα της Νάξου, που αρχικά ξέφυγε στα πρώτα λεπτά τόσο με 8-2 στο 4′ όσο και με 15-5 στο 7′, κατόρθωσε από το πρώτο κιόλας τέταρτο να φτάσει την απόστασή της σε διψήφιες αποστάσεις προηγούμενη ακόμα και με 23-13 στο 12′ αλλά και 34-17 στο 15′ μοιάζοντας ξεκάθαρα με την καλύτερη ομάδα του παρκέ. Σαν να μην έφτανε αυτό μάλιστα, για τους φιλοξενούμενους, είδαν τη διαφορά να ξεφεύγει επικίνδυνα λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, όταν ο Πανναξιακός έφτασε ακόμα και στο φράγμα του +20 (42-20 στο 18′)…

Μάλιστα, ακόμα και αν για ένα εύλογο χρονικό διάστημα τα Μελίσσια προσπάθησαν με αξιώσεις να γυρίσουν από τις μεγάλες αυτές διαφορές, ο Πανναξιακός δεν άργησε να πατήσει και πάλι το πόδι στο γκάζι και επιτρέποντας μόλις πέντε πόντους από το 24′ μέχρι και το 28′ μετέτρεψε το +15 (49-34) σε +21 (60-39) δείχνοντας έτοιμος να “καθαρίσει” από νωρίς την υπόθεση “νίκη” κάνοντας εν ολίγοις ό,τι ήθελε σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ μέχρι και το φινάλε της 3ης περιόδου.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, η αλήθεια είναι ότι τα Μελίσσια έβγαλαν μετά από ώρα αντίδραση μειώνοντας αρχικά στους 14 (62-48) και εν συνεχεία δις στους 12 πόντους (64-52 και 66-54) μέχρι και το 37ο λεπτό προσπαθώντας να βάλουν και πάλι… φωτιά στο ματς. Ωστόσο, μέχρι τέλους δεν άλλαξε τίποτα δραματικά…

Τα Δεκάλεπτα: 17-11, 44-28, 62-42, 71-58

Διαιτητές: Τζίμης, Καραπαπάς

Πανναξιακός (Bάβουλας, Oνάσογλου): Kαραγιάννης 2, Ελευθερίου 2, Pούζιος 5 (1), Λάσκαρης, Μάκαρης 11, Kαραγκιολίδης 6 (1), Σίμοβιτς 30 (4), Mυλωνάς 9, Χάχαλος 6.

Μελίσσια (Οικονόμοπουλος, Γκίκας): Στεργίου Δ. 6 (1), Ανδρικόπουλος, Κοντός Γ. 7, Πανέρης 3 (1), Μαράντος 3, Οικονομόπουλος 2, Σιδερής 2, Κρανιάς 14 (2), Ντζαμάρας 6, Βουδούρης 15.