Σε ένα πολύ σημαντικό διπλό εν όψει της πολύ δύσκολης συνέχειας στον 2ο όμιλο της Γ Εθνικής έφτασε το μεσημέρι της Τετάρτης (21/12) ο ΑΣ Πέρα που σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 5η αγωνιστική λύγισε στο φινάλε με 73-71 τον Πανναξιακό εκτός έδρας και θέτει υποψηγιότητα για την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα με ακόμα μεγαλύτερες αξιώσεις!

Έπειτα από ένα μάλλον κλειστό ξεκίνημα μέχρι και το πρώτο τέταρτο περίπου της αναμέτρησης, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει κατά ριπάς στον πίνακα του σκορ (4-5 στο 3′, 6-5 στο 5′, 22-22 στο 12′), οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να φτάσουν σε μερικές αξιοπρόσεκτες -όχι κάτι το ιδιαίτερο βέβαια- αποστάσεις προηούμενοι αρχικά με 29-25 στο 15′ ενώ μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους είχαν κατάφερει να φτάσουν μάλιστα δις ακόμα και στο +6 (36-30 στο 18′, 40-34 στο 20′).

Με αυτήν τη φόρα μάλιστα συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους οικοδεσπότες να βρίσκονται σταθερά μπροστά στον πίνακα του σκορ με προβαδίσματα κοντά στην τάξη των 5 πόντων μέχρι και το ύστατο δίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου (48-43 στο 25′, 50-44 στο 26′, 53-46 στο 28′) αποδεικνυόμενοι πολύ σκληρό καρύδι για τους Πειραιώτες παρά την όποια διαφορά μεταξύ τους στο βαθμολογικό πίνακα μέχρι πρότινος. Μάλιστα, μέχρι και το φινάλε της 3ης περιόδου, η διαφορά όχι απλά δεν έπεσε αλλά παράμεινε σε σημαντικά επίπεδα για τον οργανισμό της Νάξου που μέχρι και αυτό το σημείο ήταν ανώτερος σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ.

Ωστόσο, στην 4η περίοδο όλα θα άλλαζαν με το Πέρα να παρουσιάζεται συγκλονιστικό στα μετόπισθέν του και κρατώντας μόλις στους πέντε πόντους στα πρώτα έξι λεπτά τον Πανναξιακό όχι απλά επέστρεψε σταδιακά στο ματς (63-60 στο 34′) αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ στο 35′ με 63-65 -σε μια ολική επαναφορά! Μάλιστα, μέχρι και το δύσκολο γκολ φάουλ του Σίμοβιτς στο 37′, οι Πειραιώτες είχαν κρατήσει στο απόλυτο μηδέν τη Νάξο για περίπου 4 λεπτά έχοντας μπει για τα καλά στο ματς μετά από αρκετή ώρα (65-65 στο 37′)!

Ο Σέρβος των οικοδεσποτών με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών στη συνέχεια θα έδινε το προβάδισμα και πάλι στον Πανναξιακό, πριν ο Μπούσι ισοφαρίσει σε 67-67 με λέι απ από κοντά. Στα τελευταία δευτερόλεπτα έσπασαν καρδιές, με τον Μαγγιώρο να μαζεύει δύο επιθετικά ριμπάουντ (τρία η ομάδα του) στις ύστατες στιγμές, με τον Ρούζιο να πηγαίνει στη γραμμή των βολών με 11 δευτερόλεπτα στο ρολόι -με τον έμπειρο γκαρντ να σπαταλάει αμφότερες προσπάθειες, με τον Δάνα να αστοχεί για λογαριασμό του Πέρα ακριβώς με την εκπνοή σε ένα ελεύθερο τρίποντο που επιχείρησε από τη δεξιά 45 με αποτέλεσμα να οδηγηθεί το ντέρμπι στο έξτρα πεντάλεπτο…

Το μπάσκετ που παίχθηκε στην παράταση δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό, αλλά στο παρκέ έπεφταν κορμιά -με τον Σίμοβιτς να είναι υπεύθυνος για τους μοναδικούς δύο πόντους που είχαν μπει και το 44′ (71-69).

Ο Σέρβος μάλιστα με 34” στο ρολόι πήγε για ακόμα μια φορά στη γραμμή των βολών, όπου αστόχησε δις, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Δανά να πετύχει ένα καταπληκτικό γκολ φάουλ λίγες στιγμές αργότερα και με 17” για το φινάλε να φέρνει μπροστά το Πέρα με 71-72.

Ο Σίμοβιτς ήταν και πάλι μοιραίος στη συνέχεια, με το Πέρα να επικυρώνει ένα τεράστιας σημασίας διπλό με 1-2 βολές στο τέλος (71-73)!

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 40-34, 58-52