Άνετο απόγευμα και τώρα… Δίωνας! Για δεύτερη φορά μέσα σε πέντε ημέρες, ο Προμηθέας 2014 δε συνάντησε ιδιαίτερα αντίσταση κόντρα στην Καλαμάτα 1980 και κερδίζοντας τους Μεσσήνιους με 87-69 το απόγευμα της Μεγάλης Δευτέρας (10/4) έκαναν το 3-1 στη μεταξύ τους σειρά στέλνοντάς τους και πάλι στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Ακόμα και αν εκκίνησαν φοβερά το σημερινό παιχνίδι καταφέρνοντας να ξεφύγουν διαρκώς με διψήφιες αποστάσεις από τις απαρχές του αγώνα (16-4 στο 5′, 21-6 στο 9′, 25-10 στο 10′) μέχρι και τα μέσα της 2ης περιόδου (34-18 στο 14′), οι Αχαιοί κόλλησαν απότομα επιθετικά και μη βρίσκοντας καμία ουσιαστική λύση για έξι περίπου λεπτά -κολλώντας στους 7 μόλις πόντους σε αυτό το διάστημα (1.2 πόντοι ανά λεπτό δηλαδή – 2.4 πόντοι ανά λεπτό μέχρι τότε)- έδωσαν την ευκαιρία στους Λύκους να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά και με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 7-17 να πλησιάσουν ακόμα και στους έξι πόντους (41-35) με τη λήξη του ημιχρόνου. Μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να πλησιάσουν πιο πολύ αλλά σπατάλησαν δύο ελεύθερες βολές με 1.5 δευτερόλεπτο στο ρολόι…

Με την επανέναρξη του αγώνα όμως, ο Προμηθέας συνήλθε άμεσα, πάτησε γερά το πόδι του στο γκάζι και δεν το κατέβασε ποτέ ξανά (46-35 στο 22′, 52-39 στο 26′, 68-46 στο 30′) μέχρι και τις απαρχές της 4ης περιόδου όταν φτάνοντας ακόμα και στο +23 (73-50) όταν και το ματς είχε κριθεί πια για τα καλά φτάνοντας εν τέλει πολύ εύκολα στο 3-1 και την επισφράγιση της πρόκρισής του στην επόμενη φάση, εκεί όπου θα μονομαχήσει για την παραμονή με τον Δίωνα Κυπαρισσίας σε μια σειρά που βρίσκεται στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 41-35, 68-46, 87-59

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Καλογριάς.

Προμηθέας 2014 (Χουντής): Τανούλης 19 (1), Γρύλλης 2, Καλλιακούδας 12 (2), Γοργότσης 4, Αδαμόπουλος 7 (1), Πρέκας 5, Καναβός 9 (1), Λάγιος 14 (1), Βλάσσης 2, Βασιλείου 8 (1), Αθανασόπουλος 3 (1), Παρασκευόπουλος 2.

Καλαμάτα 80 (Κορογώνας): Ανδριανόπουλος 7 (1), Κατσαρέας 6, Κομπότης 5 (1), Χρονόπουλος 17 (1), Σκοπέτος 9 (1), Βούλγαρης 2, Μπαλόπουλος 6, Καρούτας 5 (1), Παυλόπουλος 2, Πετρόπουλος, Αναγωστόπουλος.