Το τουρνουά ανόδου των νησιωτικών ομάδων προς τη Γ Εθνική της επόμενης αγωνιστικής περιόδου (2023-2024) εκκίνησε με ένα… πάρτι, με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να κάνει επίδειξη δύναμης από ένα σημείο και μετά έναντι του Άρη Σύρου και επικρατώντας με 93-61 τελικά να κάνει το πρώτο από τα τέσσερα βήματα για την κατάληψη του ενός και μόνου εισιτηρίου για τις εθνικές κατηγορίες.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Ρόδου, η οποία φρόντισε ήδη από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης να επιβάλει τον ρυθμό της χτίζοντας αξιοπρόσεκτες αλλά μικρές σε γενικές γραμμές διαφορές (9-5 στο 3′, 22-16 στο 7′, 27-24 στο 9′) σε ένα παιχνίδι με πολύ υψηλό ρυθμό και ευστοχία (54 κοινοί πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο).

Μάλιστα, πολύ σύντομα η κατάσταση στον πίνακα του σκορ άρχισε να ξεφεύγει πολύ απότομα για τους τυπικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι -αν και έβγαζαν ανά περιπτώσεις τη δική τους αντίδραση επιστρέφοντας τόσο από το 37-29 στο 16′ όσο και το 41-35 στο 19′- επέτρεψαν 8 αναπάντητους πόντους στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, κάτι που τους ανάγκασε να κυνηγούν από το -14 (49-35 στο 20′) μετά την ανάπαυλα.

Ο Ιάλυσος ήταν φυσικά το ξεκάθαρο φαβορί της συνάντησης. Και αυτό ακριβώς επέβαλε με ακόμα μεγαλύτερη σύνεση και συνέπεια στο καθοριστικό δεύτερο μέρος, όταν τρέχοντας ένα σημαντικό επί μέρους σκορ της τάξης του 16-8 στα πρώτα επτά λεπτά της 3ης περιόδου μετέτρεψε το +14 του ημιχρόνου σε +22 στο 27′ (65-43) αλλά και σε +21 στο 28′ (67-46) καθαρίζοντας εν ολίγοις το πρώτο χρονικά ροζ φύλλο του μίνι τουρνουά από νωρίς για τους Πρωταθλητές Δωδεκανήσου. Νωρίτερα, είχε φτάσει τόσο στο +14 (49-35 στο 22′) όσο και στο +15 (56-41 στο 24′) με το 9-2 σερί στο επόμενο δίλεπτο να τελειώνει την υπόθεση «νίκη» με ακόμα πολλή ώρα στο ρολόι…

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-35, 71-49, 93-61

ΓΑΣ Ιάλυσος (Αλμπάνης): Φυλτζανίδης, Παντελίδης 4, Τελώνης 17 (3), Σμυρνής 7 (1), Αποστολίδης 12 (1), Καταβαίνης 16 (3), Μπόζιτς 7 (1), Παπανθύμου 6, Κανύχης 10, Πύλιος, Τσιβίτης, Μαυροματίδης 14 (1).

Άρης Σύρου (Παπαναστασίου): Χρυσαφίδης, Κορωναίος, Λεμπέσης 8 (2), Τζωρτζης 6, Δαουλάρης 13 (2), Πέτρου, Βενιζέλης 3 (1), Αρώνης 4, Πέτροβιτς 19 (3), Κολσούζογλου 5 (1), Παπαναστασίου 2, Τσουμάνης 2.

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

Με… φόρα μπήκε στο ειδικό τουρνουά ανόδου στη Γ Εθνική και ο ΒΑΟΛ, με την ομάδα της Χίου να κάμπτει με χαρακτηριστική άνεση με 94-63 την αντίσταση των Πρωταθλητών Λέσβου, της Αθλητικής Λέσχης Μυτιλήνης, μπαίνοντας με το δεξί στο πρωτάθλημα μια μέρα πριν το ρεπό της -παίρνοντας 41 πόντους από τον Χατζηλάμπρου.

Αν και το πρώτο δεκάλεπτο με τέταρτο της συνάντησης ήταν αρκετά αναγνωριστικό με τους δυο αντιπάλους να σκανάρονται μεταξύ τους και να κανέναν εξ αυτών να μη ξεφεύγει στον πίνακα του σκορ σημαντικά -αν και οι Χιώτες είχαν το πάνω χέρι με 5+ σταθερό προβάδισμα (13-8 στο 5′, 22-17 στο 10′, 26-20 στο 13′)-, ο ΒΑΟΛ άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του στο Μετς και όντας σε τρομερή μέρα επιθετικά και από άποψη ενέργειας στην άμυνα μετέφρασε την ανωτερότητά του αυτήν και σε προβαδίσματα στον πίνακα του σκορ.

Μάλιστα, τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 13-3 από το 16ο λεπτό μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους κατάφερε να μετατρέψει το έτσι κι αλλιώς δυναμικό +9 (32-23) του 16′ τόσο σε +14 (38-24) στο 18′ όσο και σε +19 (45-26) στο 20′ δείχνοντας πως είναι η καλύτερη ομάδα του παρκέ τουλάχιστον για σήμερα και επιβεβαιώνοντας πως δεν ήρθε τυχαία στην Αθήνα ως η καλύτερη επίθεση μεταξύ των νησιωτικών οργανισμών.

Όπως είχε συμβεί νωρίτερα και στο πρώτο χρονικά ματς της βραδιάς, έτσι και ο ΒΑΟΛ από ένα σημείο και μετά στο δεύτερο μέρος πάτησε για τα καλά το πόδι στο γκάζι και δεν το άφησε ποτέ από εκεί. Για την ακρίβεια, οι μπλε της Χίου βρήκαν 17 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά της 3ης περιόδου (δέχθηκαν μόλις 5 στο ίδιο διάστημα) επεκτείνοντας την απόστασή τους ακόμα και στους 30 (!) πόντους (61-31) μέχρι και το 24′, ενώ μέχρι και το 26′ -έχοντας φτάσει στο 33-12 το επί μέρους σκορ στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά- ξέφυγαν ακόμα και με 66-35 αλλά και με 67-38 στο 28′. Μέχρι και το τέλος του εν λόγω δεκαλέπτου, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έβγαλαν μια κάποια αντίδραση μειώνοντας στους 23 (69-46) με το φινάλε της περιόδου…

Ωστόσο, μέχρι τέλους όχι απλά δεν έγινε ντέρμπι το ματς αλλά για την ακρίβεια ο ΒΑΟΛ πήρε και πάλι τα πάνω του ξεφεύγοντας τόσο με 78-51 στο 34′ αλλά και με 86-58 στο 37′ καθαρίζοντας το ματς λίγο πριν το φινάλε και με τη… βούλα.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 44-26, 69-46, 94-63

ΒΑΟΛ (Χατζηλάμπρου): Γκλώτσος 4, Ζαχαρίας 5, Παπαδόπουλος 4, Αγγελής 2, Κουτσουράκης 4, Καρατσιώλης 4, Χατζηλάμπρου 41 (8), Μπαλούρδας 2, Πιζάνιας 7, Φίλος 7, Σαμιώτης 12 (1), Ξυνταριανός.

Αθλητική Λέσχη Μυτιλήνης: Πεντογένης 2, Σαμαρτζίδης, Βελέντζας, Σταμούλης 5 (1), Φώτογλου, Ελευθερίου 2, Ζεστός 15 (1), Στυλινιάδης 11, Οσμάνι 3, Καλλιμανάς 3, Δεμερτζής 22 (5), Ρόβος.