Πήρε το ντέρμπι ο Ερμής αν και δε γίνεται να μεταφραστεί με άνοδο! Η ομάδα της Αργυρούπολης κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Εθνικού Λαγυνών το βράδυ του Σαββάτου (1/7) στο κλειστό του Μετς με 83-74 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου των μπαράζ ανόδου στη Γ Εθνική. Ωστόσο, με τον Πανελλήνιο να παραμένει με το ρεπό του απόψε στο +16 στο +/- και τον ίδιο στο -7 δε γίνεται να ανατραπεί αυτή η κατάσταση ακόμα και με τριπλή ισοβαθμία. Διότι, αν οι Θεσσαλονικείς κερδίσουν αύριο (2/7) είτε θα σπάσουν εκείνοι το προβάδισμα των πρώτων είτε θα ο Πανελλήνιος θα το υπερασπιστεί και θα ανέβει.

Το πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικά μοιρασμένο μεταξύ των δύο αντιπάλων, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο παρκέ του Μετς (24-23 στο 10′, 39-39 στο 20′) με αποτέλεσμα να μπουν στα αποδυτήρια εκκινώντας επί της ουσίας και πάλι από το μηδέν στον πίνακα του σκορ.

Αντίστοιχη εξέλιξη είχε πάντως και η 3η περίοδος, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν και πάλι τον ρυθμό τους σιγά σιγά έπειτα από ένα δεκάλεπτο όπου συνολικά μέτρησαν μόλις 31 πόντους. Αυτή τη φορά όμως είχαμε «νικητή», με τον Ερμή να μπαίνει στην 4η και ύστατη περίοδο έστω και οριακά μπροστά στο σκορ με 59-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, ο Ερμής αποδείχθηκε η πιο έτοιμα από τις δύο ομάδα και βρίσκοντας πολλές λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με 80-71 στο 38′ καθαρίζοντας την υπόθεση «νίκη» παίρνοντας και διαφορά στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 39-39, 59-56, 83-74
Διαιτητές: Ρίζος, Νάστος

Ερμής Αργυρούπολης (Γκαναβιάς, Μωυσίδης): Ραζής 5(1), Ματραντζώτου 8(2), Καβαλαράκης 8, Παξινός 9(1), Κατσαμπάνης, Χατζηιωαννίδης 5(1), Ρετσινάς 21(1), Φωτόπουλος 27(2), Νικολακάκος.
Εθνικός Λαγυνών (Καραγιαννίδης, Μισιρλόγλου): Καδής 5(1), Χρηστίδης 3(1), Μπατάκας 9, Σεφερίδης 3, Δημάκης, Λύτας 18(4), Ιατρίδης 12, Μαρκίδης 8, Γιώρτσιος 12(3), Φωτιάδης 4, Καραφεύγας.