Επίδειξη δύναμης έκανε στο Μετς ο Μίλωνας, όπου νίκησε πολύ εύκολα το Παγκράτι 83-70 και προκρίθηκε στη 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τη ΝΕ Μεγαρίδας.

Η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη ήταν επιβλητική από το ξεκίνημα, προηγήθηκε 0-7 στο 2’ και 9-19 στο 5’, μία διαφορά που εκτόξευσε μέχρι το +19 (12-31) πριν καν ολοκληρωθεί το 1ο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια το Παγκράτι κατάφερε να ισορροπήσει το ματς, αλλά με διαδοχικά τρίποντα ο Μίλωνας ξέφυγε ξανά, έκλεισε το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα 15 πόντων (37-52) και στο 23’ δημιούργησε και τη μέγιστη διαφορά (37-60) χάρις σε ένα σερί 0-11. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν πάντως.

Η ομάδα του Γιάννη Γιαννόπουλου έβγαλε αντίδραση, απάντησε με ένα δικό της 11-0 στην 3η περίοδο και κατόρθωσε να κλείσει τη διαφορά μέχρι τους οκτώ πόντους στο 30’ (59-67), παρότι στο 27’ έχασε με τραυματισμό τον Αγγελόπουλο. Η συνέχεια ανήκε όμως στους φιλοξενούμενους. Με όπλο τους ψηλούς του, ο Μίλωνας απομακρύνθηκε και πάλι, ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 13-14 πόντους και τη διατήρησε μέχρι τέλους σε αυτά τα επίπεδα, παίρνοντας έτσι εύκολα την πρόκριση.

ΣΑΡΩΤΙΚΟΣ ΣΤΟ 2Ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ Ο ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

Εντυπωσιακός ήταν και ο Πρωτέας Βούλας στο κλειστό “Π. Σαλπέας”, καθώς ολοκλήρωσε το 2ο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 43-21 και νίκησε τον Εθνικό με το εμφατικό 81-58. Η ομάδα του Θοδωρή Τερζή θα αντιμετωπίσει στη 2η φάση του θεσμού το Αγρίνιο.

Ο Πρωτέας χρειάστηκε μάλιστα να ξεπεράσει το κακό του ξεκίνημα. Ο Εθνικός προηγήθηκε στο 5’ με 11-4 και είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 15’, όταν οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 25-27 για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-2. Ο Πρωτέας ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (37-38) και στην 3η περίοδο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Χάρις στη μεγάλη ευστοχία της από την περίμετρο (14/35 τρίποντα) η ομάδα της Βούλας ξέφυγε στο 26’ για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (45-55), την οποία διεύρυνε ακόμα περισσότερο στην 4η περίοδο. Στο 37’ ο Πρωτέας απομακρύνθηκε με 54-76 και στα τελευταία δευτερόλεπτα την ανέβασε μέχρι το τελικό +23, φτάνοντας εν τέλει πολύ εύκολα στη νίκη.

Τα φύλλα αγώνα:

Εθνικός – Πρωτέας Βούλας 58-81
Διαιτητές: Καραβίτης, Αναστασίου, Δελαγραμμάτικας
Δεκάλεπτα: 22-18, 37-38, 49-60, 58-81
Εθνικός (Χούμπαυλης): Γκαβασιάδης 10, Ιωάννου 8, Καραφαντής 8 (2), Βαθρακοκοίλης 5 (1), Καρυστινός, Παπουτσής 4, Ολύμπιος 3 (1), Χρήστου 3 (1), Βασιλόπουλος 7 (1), Καππής 10, Καπερώνης.
Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Δενδρινός 14 (4), Τσακναρίδης 2, Κυριλής 7 (1), Παπαδάκος 1, Καραμαλέγκος Γ. 16 (4), Ματσάγγος 9 (2), Γάργαλης 7, Σκορδάς, Βεσκούκης 13 (3), Καραμαλέγκος Ηλ. 4, Βλάχος, Βισνιέβσκι 8.

Παγκράτι – Μίλωνας 70-83
Διαιτητές: Μηλαπίδης, Κούλης Χαρ., Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 16-31, 37-52, 59-69, 70-83
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Τζεμανάκης, Κουμπούρας 16 (2), Πολέμης 6, Αγγελόπουλος 9, Κουκιαδάκης 3, Κοντραφούρης 19, Ζαρίφης, Πιτούλης 13, Βασιλειάδης, Ντιάλο 4, Τριανταφύλλου.
Μίλωνας (Καραγιάννης): Χατζηκυριάκος, Πετρίδης 15 (1), Ανέστης, Μελισσαράτος 7, Σούτας, Μοτσενίγος 10 (2), Δομπρογιάννης 6, Χριστόπουλος 7 (1), Μαλούκος 9, Χατζηλεοντής, Ζούμπος 11 (3), Δημάκος 18 (4).