Με μία μεγάλη έκπληξη άρχισε το πρόγραμμα της ημέρας (21/9) για την 1η αγωνιστική της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Πρωτέας Βούλας νίκησε τον ΑΟ Μυκόνου 67-61 και πέταξε τη φιλόδοξη ομάδα του Γιάννη Τζήμα με το… καλημέρα εκτός συνέχειας από το θεσμό του Κυπέλλου.

Ο Πρωτέας είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, καθώς πήρε τα ηνία στο 13’ (25-19) χάρις σε ένα σερί 11-0 και δημιούργησε διαφορές 13 πόντων στο 2ο δεκάλεπτο (35-22 στο 16’ και 39-26 στο 18’). Η ομάδα του Θοδωρή Τερζή προηγήθηκε μάλιστα και με 59-47 στο 31’, πριν δεχτεί την αντεπίθεση της Μυκόνου.

Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν το σκορ για πρώτη φορά μετά την 1η περίοδο με γκολ-φάουλ του Σπυριδονίδη 2’04’’ πριν από τη λήξη (61-61), ωστόσο τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Πρωτέας. Έπειτα από εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, ο Γάργαλης έκανε το σκορ 64-61 με γκολ-φάουλ στα 15,7’’, το τρίποντο του Σπυριδονίδη δεν βρήκε στόχο στην επόμενη επίθεση, οι γηπεδούχοι μάζεψαν το αμυντικό ριμπάουντ και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ “40ΑΡΑ” ΚΑΙ 17 ΤΡΙΠΟΝΤΑ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ!

Στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος άρχισε νωθρά, αλλά βρήκε γρήγορα ρυθμό μέσα από την άμυνά του και συνέτριψε τον ΟΦΗ 106-62. Οι “κυανέρυθροι” μετέτρεψαν πολύ γρήγορα το 1-9 (4’) σε 19-11 στο 8’ και άρχισαν να απομακρύνονται από εκεί και πέρα. Το σκορ έγινε 26-12 στο 11’, 53-34 στο 24’ και η διαφορά πήρε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στο 2ο ημίχρονο, φτάνοντας μέχρι και το τελικό +44.

Τέσσερις παίκτες -με πρώτο όλον τον Δημήτρη Βεργίνη (22)- σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου, η οποία ευστόχησε συνολικά σε 17 τρίποντα και βομβάρδιζε σε όλο το ματς από την περιφέρεια τον ΟΦΗ. Στην αντίπερα όχθη, μόνο ο Νίκος Μποχωρίδης (25 πόντοι) ήταν ο 1ος σκόρερ των Κρητικών.

ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΜΗΜΑ Ο ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ

“Πύρρειο” νίκη σημείωσε ο Πανελευσινιακός επί του Παλαιού Φαλήρου με 94-79, αφού έχασε κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης τον Θάνο Καράμπελα με τραυματισμό. Το Παλαιό Φάληρο μπήκε καλύτερα στο ματς, προηγήθηκε με 11-21 στο 8’ και είχε τον έλεγχο σε όλο το 1ο ημίχρονο. Στο 22’ η ομάδα του Γιάννη Μάνου ξέφυγε και με 41-53, ωστόσο από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι άρχισαν να πλησιάζουν.

Ο Πανελευσινιακός ανέκτησε το προβάδισμα έπειτα από πολλή ώρα στο 28’ (64-62) και δεν το έχασε ξανά. Ίσα ίσα που εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι τους 16 πόντους λίγο πριν από τη λήξη (94-78) χάρις σε ένα επιμέρους 13-1 στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

ΠΕΙΣΤΙΚΑ “ΔΙΠΛΑ” ΓΙΑ ΠΑΓΚΡΑΤΙ ΚΑΙ ΕΣΠΕΡΟ

Ένα σερί 0-11 στην 3η περίοδο βοήθησε το Παγκράτι να ελέγξει το παιχνίδι και στο τέλος να νικήσει την Πεύκη 83-71 εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι ήταν σε γενικές γραμμές καλύτεροι στο 1ο ημίχρονο (27-21 στο 14’), ωστόσο το ξέσπασμα των “ροσονέρι” έκανε το σκορ 49-57 στο 27’. Η ομάδα του Γιάννη Γιαννόπουλου διατήρησε το προβάδισμα για το υπόλοιπο του αγώνα, απομακρύνθηκε με 65-75 στο 37’ και ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 13 πόντους στο 39’ (68-81).

Πολύ πιο εύκολο απόγευμα πέρασε στο κλειστό του Ζωγράφου ο Έσπερος. Οι Καλλιθεάτες δημιούργησαν από την 1η περίοδο διψήφια διαφορά στο σκορ και νίκησαν δια περιπάτου την ΕΦΑΟΖ 83-57, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στον Αλέκο Δάγλα να κάνει και συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας.

Τα φύλλα αγώνα:

Πρωτέας Βούλας – ΑΟ Μυκόνου 67-61
Διαιτητές: Κατσαπρακάκης, Σκανδαλάκης, Ξυλάς
Δεκάλεπτα: 16-19, 39-27, 53-47, 67-61
Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Δενδρινός 2, Βεσκούκης 7 (1), Ματσάγγος 4, Βλάχος 2, Κυριλής 7, Βισνιέφσκι, Παππαδάκος, Σκορδάς 9, Καραμαλέγκος Γ. 15 (3), Τσακαρίδης 2, Γάργαλης 11 (1), Καραμαλέγκος Ηλ. 8 (2).
ΑΟ Μυκόνου (Τζήμας): Τσάμης, Ονάσογλου 2, Σπυριδωνίδης 3, Σταμάτης 12 (2), Καραμανλής, Κόνσουλας 2, Καράμπουλας 19, Κατσαρέας, Μάρτζος 3 (1), Διαμαντάκος 21, Μακρής 1.

Πανιώνιος – ΟΦΗ 106-62
Διαιτητές: Ασλανίδης, Μακρόπουλος, Μαρινάκης
Δεκάλεπτα: 24-12, 44-34, 77-55, 106-62
Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 6, Κολσούζογλου 2, Λάζαρης 5 (1), Παπαδιονυσίου Στ. 10 (1), Παπαδιονυσίου Γ. 7 (1), Αντωνάκης 9 (3), Σαχπατζίδης 17, Μάντζαρης, Σταθόπουλος 17 (4), Χάλαρης 7 (1), Βεργίνης 22 (6), Τζουγκαράκης 4.
ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 25 (5), Bulatovic 13 (2), Φρογάκης, Τσερκιτζόγλου 1, Μηλαθιανάκης, Μαρτίνα, Πέτρου, Πρωτογεράκης, Σταμπουλής 14 (2), Αναστασάκης 2, Θεοδωρίδης 5 (1), Πάλλης 2.

Πανελευσινιακός – Παλαιό Φάληρο 94-79
Διαιτητές: Καραβίτης, Κονταράτος, Κιουλάφας
Δεκάλεπτα: 15-23, 41-48, 72-66, 94-79
Πανελευσινιακός (Κλήμης): Νίκου 8 (2), Πουρής, Καράμπελας 7 (1), Ντακούλιας 18 (1), Κατσανεβάκης, Κρασάκης 9, Σταμέλος 9 (1), Λεκάκης 2, Παπαφλωράτος 17 (3), Ρεκουνιώτης 5, Μακρής 13 (1), Δενδρινός 6.
Παλαιό Φάληρο (Μάνος): Σκόρδος 5 (1), Δρίτσας 6 (2), Κομποδιέτας 16 (2), Πατσατζόπουλος, Μαχαίρας 3, Μπολάτογλου 2, Δούλης 1, Κανονίδης 26 (4), Οικονομόπουλος 8 (1), Μαγιντόμπε 12 (1).