Μετά το πέρας της 1ης στροφής της Α’ Φάσης στον κόσμο του Κυπέλλου Ελλάδας για τις ομάδες του Βορρά της Γ’ Εθνικής, έλαβαν χώρα 4 παιχνίδια για την 2η αγωνιστική -με το διπλό των Σοφάδων στον Αλμυρό αλλά και την παραλίγο… αυτοκτονία του IBC στη Μεσοποταμία κόντρα στον τοπικό ΠΑΟΚ να είναι φυσικά αυτά που έκλεψαν περισσότερο την παράσταση!

Αναλυτικά

Αν και ζορίστηκε πολύ σπαταλώντας μια τεράστια διαφορά των 19 πόντων, η ομάδα των Τιτάνων Παλαμά λύγισε τελικά την ΚούΠα Κιλκίς στην Καρδίτσα με 83-70 και πέρασε στην 3η αγωνιστική του Κυπέλλου.

Ουσιαστικά, αν και η υπόθεση «πρόκριση» στην 3η αγωνιστική έμοιαζε πως είχε κριθεί ήδη από τις απαρχές της 2ης περιόδου, όταν οι γηπεδούχοι εκκινώντας με ένα ηχηρό επί μέρους σκορ της τάξης του 14-2 ξέφυγαν με 32-13 στο 14ο λεπτό και απέκτησαν ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα εν όψει της συνέχειας, οι Πόντιοι κάθε άλλο παρά τελειωμένοι ήταν!
Μάλιστα, μπαίνοντας με… φόρα στην 3η περίοδο (6-18 σερί) κατάφεραν όχι απλά να μειώσουν στο σκορ αλλά και να πλησιάσουν αρχικά στον πόντο με τρίποντο από τη γωνία (44-43) στο 25ο λεπτό και στη συνέχεια να ισοφαρίζουν μάλιστα σε 49-49 στο 29ο λεπτό!

Ωστόσο, οι Θεσσαλοί το πήραν προσωπικά στη συνέχεια και εκκινώντας με ένα τρομερό 12-0 την 4η και ύστατη περίοδο βρέθηκαν… ξαφνικά στο +12 (64-50), με την ΚούΠα να μένει δίχως επιθετική συγκομιδή στα πρώτα τρία λεπτά του δεκαλέπτου -ένα διάστημα κατά τα οποία δεχόταν όμως 4 πόντους ανά λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 38-25, 52-50, 83-70

Το… ντέρμπι των νεοφώτιστων στην τέταρτη τη τάξει λίγκα της χώρας βάφτηκε πορτοκαλί! Ο ΓΑΣ Βασιλικών, αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος πάρα πολύ, κατάφερε να λυγίσει στο δεύτερο τον πολύ μαχητικό Εθνικό Κοζάνης με 70-44 και να περάσει από την 2η στροφή του θεσμού.

Ουσιαστικά, οι γηπεδούχοι έσφιξαν σε τρομερά αποτελεσματικά στάδια την άμυνά τους και δεχόμενοι μόλις 8 πόντους στην 3η περίοδο βρήκαν την ευκαιρία να εκτοξεύσουν το +5 (32-27) του ημιχρόνου στο +20 (55-35) στο 30′ και να «καθαρίσουν» εν ολίγοις την υπόθεση «νίκη»!

Το σκορ πλησίασε και το +30 σε κάποια διαστήματα της 4ης περιόδου, με τον οργανισμό της Θεσσαλονίκης να διπλασιάζει τις επιτυχίες του στο θεσμό με… αέρα και σερί 38-17 στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 32-27, 55-35, 70-44

Μεγάλο ντέρμπι στο Βόλο! Οι εκ των φαβορί για την άνοδο από τον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής στο Βορρά της Β’ ΓΣ Αλμυρού και ΓΣ Σοφάδων τέθηκαν αντιμέτωποι το απόγευμα της Κυριακής και χάρισαν ένα ατόφιο ντέρμπι… προοικονομίας στο κοινό τους, με τους Καρδιτσιώτες να παίρνουν εν τέλει τη νίκη με 79-69 -μαζί και ένα εισιτήριο για την 3η στροφή.

Όλα κρίθηκαν ουσιαστικά μετά την ανάπαυλα, όταν οι γηπεδούχοι σκοράροντας μόλις 10 πόντους στην 3η περίοδο (10-19 επί μέρους σκορ) έμειναν αρκετά πίσω, και με τους Πελεκάνο και Πολίτη σε μέτρια για τα δεδομένα τους βραδιά (27 πόντοι αθροιστικά) δε μπόρεσαν ποτέ να πιέσουν ξανά τους φιλοξενούμενους -οι οποίοι αντίκρισαν τον Κακλαμάνο σε ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση, με τον έμπειρο άσο να σταματάει στους 19 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 40-45, 50-64, 69-79

Ιωάννινα για… φίλημα! Όντας εξαιρετικό στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και παρά την ολική του κατάρρευση στην 4η περίοδο, το IBC κατάφερε να περάσει από τη Μεσοποταμία της Καστοριάς με 63-61 και κάνοντας το 2/2 στο Κύπελλο να προκριθεί στην 3η και τελευταία αγωνιστική της Α’ Φάσης.

Ουσιαστικά, οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι και την αξιοπρόσεκτη διαφορά δυναμικότητας και εμπειρίας στα εδάφη της Γ’ Εθνικής έναντι στο νεοφώτιστο φέτος ΠΑΟΚ, προηγήθηκαν πολλάκις ακόμα και με διψήφιες διαφορές και -ακόμα και αν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στον αγώνα- κατόρθωσαν να κλείσουν με το ευρύ 26-37 το πρώτο μέρος.
Μάλιστα, η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα, με την ομάδα των Ιωαννίνων να κρατάει μόλις στους 9 πόντους τον αντίπαλό της στα πρώτα 9 λεπτά της 3ης περιόδου και να ξεφεύγει ακόμα και με 19 πόντους (35-54) λίγο πριν την εκπνοή του εν λόγω δεκαλέπτου -δείχνοντας να «καθαρίζουν» εν ολίγοις το ματς από νωρίς.

Ωστόσο, στην 4η περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν με… φόρα στο παρκέ και με ένα ηγεμονικό 20-2 επί μέρους σκορ στα πρώτα 8 λεπτά του δεκαλέπτου, κατά τα οποία μάλιστα το IBC δεν εκτέλεσε πολλάκις επίθεση ελέω χρόνου, και επέστρεψαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης! Βέβαια, ο απόλυτος πρωταγωνιστής τους, ο Ρέππας, που με σωρεία τριπόντων κράτησε ζωντανό τον οργανισμό του σε αυτό του το ξέσπασμα αστόχησε στην κρίσιμη τελευταία επίθεση -με τους φιλοξενούμενους να μπορούν να… αναπνεύσουν και πάλι!

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-37, 38-57, 61-63