Αν και αιφνιδιάστηκε/δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο θα περίμενε από τους νεοφώτιστους στον κόσμο της Α1 Γυναικών, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιβάλλει την κυριαρχία του έναντι στον Εύνικο και επικρατώντας εν τέλει με 62-55 να αρπάξει ένα εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας -εκεί όπου θα βρει απέναντί του στους «8» τον Ολυμπιακό!

Ουσιαστικά, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς κόντρα σε έναν Εύνικο που ευστόχησε στα 4 από τα 5 πρώτα του σουτ (όλα δίποντα), το τριφύλλι παίρνοντας 19 πόντους (9-13 σουτ) από το δίδυμο των Reed και Σωτηρίου κατάφερε πολύ σύντομα να ανακτήσει τα ηνία της αναμέτρησης αλλά και να φτάσει μάλιστα και σε διψήφιες αποστάσεις στο 19ο λεπτό με καλάθι της Καραγιάννη, που έκανε το 31-20.

Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι δεν έλεγαν να ξεκολλήσουν από το φαβορί της αναμέτρησης. Μάλιστα, με συνεχόμενες λύσεις κυρίως στην άμυνα (4 πόντοι παθητικό μέχρι το 26′, 9 πόντοι παθητικό μέχρι το 29′) αλλά και την επίθεση κατάφερε να επιστρέψει σύντομα στη διεκδίκηση της πρόκρισης μειώνοντας ακόμα και σε 35-32 στο 26ο λεπτό -βάζοντας… φωτιά στο ματς!

Βέβαια, η ανωτερότητα του Παναθηναϊκού θα κυριαρχούσε στη συνέχεια, με τον ΠΑΟ αρχικά να φτάνει γρήγορα γρήγορα στο 49-38 στο 33ο λεπτό αλλά και στο 52-41 λίγο αργότερα -«καθαρίζοντας» την υπόθεση «πρόκριση».
Θυμίζουμε πως η μάχη των «8» με τον Ολυμπιακό είναι προγραμματισμένη, αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τότε, για τις 21 Δεκεμβρίου.

Για το τριφύλλι, ξεχώρισαν περισσότεροι οι Reed (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κωτούλα (13 πόντοι, 2 κλεψίματα) και Σωτηρίου (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ενώ για τον Εύνικο οι ξένες Stojanovska και Jones με 12 πόντους εκάστη.