Νίκη εμφατική με 64-68 πέτυχε ο Ολυμπιακός επί του ΠΑΟΚ εκτός έδρας στο PAOK Sports Arena για Κύπελλο Γυναικών, παρότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ. Η Megan Gustafson ήταν η πρωταγωνίστρια για τoυς «ερυθρόλευκους», πετυχαίνοντας 30 πόντους, έχοντας 13/17 δίποντα και 4/5 βολές, μαζεύοντας 14 ριμπάουντ (6 επιθετικά – 8 αμυντικά) και κάνοντας 2 τάπες. Την ίδια στιγμή σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα, η Ευδοκία Σταμάτη που σκόραρε 10 πόντους, είχε 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές και η Αγγελική Νικολοπούλου που κατέγραψε 9 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα και 1/2 βολές. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν η Keandre Zade Williams με 14 πόντους (7/14 δίποντα). Σε παρόμοια επίπεδα κινήθηκαν επίσης η Χρυσούλα Κιλαζίδου, που είχε 11 πόντους (με 4/8 δίποντα και 3/4 βολές), η Ζαφειρένια Καρλάφτη που τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους (με 2/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 2/2 βολές) και η Ευγενία Κολλάτου που ολοκλήρωσε έχοντας 13 πόντους (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 6/6 βολές).

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα. Στην αρχή οι δύο ομάδες επιχειρούσαν να διατηρήσουν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, και τα περισσότερα καλάθια σημειώθηκαν μέσα από τη γραμμή του τριπόντου, όμως έξω από αυτό τα ποσοστά ήταν χαμηλά εκατέρωθεν. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισοπαλία με 24-24, ενώ το ημίχρονο με την Keandre Zada Williams να ηγείται της προσπάθειας του ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε με 44-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο τη στιγμή που οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα στους επτά πόντους(48-41), οι Gustafson, Σταμολάμπρου ισοφάρισαν έβαλαν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 48-49. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν και πάλι ισόπαλο με 54-54.

Η Gustafson έκανε μία καταπληκτική τέταρτη περίοδο και μαζί με τις Αγγελική Νικολοπούλου και Digna Stautmane, ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί και να επικρατήσει τελικά του ΠΑΟΚ με 64-73.

Οι νικητές της αναμέτρησης περιμένουν τον αντίπαλο που θα αντιμετωπίσουν στην φάση των “8” του Κυπέλλου Γυναικών, ο οποίος θα προκύψει από τον αυριανό (2/10) αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Εύνικο.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-39, 54-54, 64-73

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιολέογλου, Θεοδώρου 2, Στεφανάκη, Κατσαμούρη 6, Κιλαζίδου 11, Williams 14, Wilson 6, Καρλάφτη 12(2), Κολλατου 13(1).

Ολυμπιακός (Zirbats): Σταμολάμπρου 13(1), Σταμάτη 10(2), Σπυριδοπούλου 2, Σύρρα, Gustafson 30, Νικολοπούλου 9, Σουκ 4, Strautmane 5(1).