Πρώτα η Λάρισα, μετά ο Πανιώνιος και τώρα ο ΠΑΟΚ για τον τρομερό Διαγόρα Δρυοπιδέων που επικράτησε με 81-66 του Δικεφάλου και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Χούμπαυλη έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία και με μεγάλη εμφάνιση των έμπειρων Λιακόπουλου(20 πόντοι, 9 ασίστ) και Καράμπουλα(19 πόντοι, 7 ριμπάουντ) πήρε μία ιστορική νίκη.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ έκανε ακόμη μία αποκαρδιωτική εμφάνιση φέτος δείχνοντας αδυναμία στο να διαχειριστεί τον τίτλο του φαβορί παίζοντας κάκιστο μπάσκετ με τον Άνταμ Σμιθ(26 πόντοι) να σώζεται μόνο από το «ασπρόμαυρο» ναυάγιο.

Ο αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με την αύρα του φαβορί και προηγήθηκε με 0-7 στα πρώτα 4′ του αγώνα. Παρόλα αυτά, η ομάδα από την Κύθνο με έδρα το Αιγάλεω απάντησε γρήγορα με ένα δικό της 7-0 και ισοφαρίζοντας σε 7-7. Ο Δικέφαλος του Βορρά με τον Άνταμ Σμιθ να κινεί τα νηματ στην επίθεση δίνοντας την δυνατότητα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να ξεφύγει με 9-16 στο 7′.Από εκεί και πέρα άρχισε ο κατήφορος για τους φιλοξενούμενους καθώς ο Λιακόπουλος ηγήθηκε των προσπαθειών του Διαγόρα που απάντησε με επιμέρους 18-4 μέχρι το 13′ για το 27-21.Οι παίκτες του Χούμπαυλη κυριάρχησαν μέσω του σουτ εκτελώντας γρήγορα στην επίθεση. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ είχε κάκιστα ποσοστά και του έλειπε η ηρεμία στον αγώνα. Η διαφορά, όχι μόνο δεν μειώθηκε αλλά αυξήθηκε με τους Αιγαλιώτες να είναι η πρώτη ομάδα που προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (35-25 στο 17′) με το ημίχρονο να τελειώνει ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν τραγικά άστοχη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Χαραλαμπίδη έριξε τον ρυθμό της αναμέτρησης και κατάφερε να μαζέψει αρχικά την διαφορά ώστε να πλησιάσει στο -4(40-36) με 7 συνεχόμενους πόντους του Σμιθ. Ο Διαγόρας απάντησε άμεσα και με τρίποντα του Καράμπουλα και Πολυτάρχου μετέτρεψε το 43-39 του 25′ στο 55-45 του 29′. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν μπορούσε να βγάλει συνεργασίες και στηρίχθηκε σε ατομικές ενέργειες των Αμερικανών του μπαίνοντας στην 4η περίοδο με μειονέκτημα 7 πόντων(55-48). Ο ΠΑΟΚ έκανε το χειρότερο δυνατό στην 4η περίοδο πετυχαίνοντας μόλις 3 πόντους στην 4η περίοδο με αποτέλεσμα ο Διαγόρας να πάρει την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα φτάνοντας στο +20(71-51) του 35′. Από εκεί και πέρα, ο Δικέφαλος του Βορρά πρακτικά παραδόθηκε μειώνοντας μέχρι το -14 στο 38′ πριν το τελικό 81-66.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος, Κουκάς 14 (4), Λεβέντης, Καράμπουλας 19 (3), Πολυτάρχου 8 (2), Πετροδημόπουλος 8 (1), Λιακόπουλος 20 , Καρασταμάτης 3 (1/4 τρίποντα), Παπαδολιάς 2, Βλάχος, Μχαίρας 7, Γκιουζέλης.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 5 ( 1), Σμιθ 26 (4), Σχίζας 2, Τσόχλας , Μαργαρίτης 8 , Μπεστ 8, Καραμανώλης, Γουίγκινς 7, Εγκεκέζε , Σαρικόπουλος 8, Νόουλς 2.

Τα δεκάλεπτα:21-18, 37-27, 55-48, 81-66