Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ήταν καλύτερος καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στον Σπόρτιγκ και παρά την απουσία της Κεάνι Αλμπάνεζ και τον σοβαρό τραυματισμό της Μάλαρντ κατά τη διάρκεια του αγώνα, είχε από νωρίς προβάδισμα και διαφορά με 12 πόντους στο ημίχρονο. Τη διαφορά αυτή κατάφερε να διαχειριστεί μέχρι τέλους και πήρε το εισιτήριο της επόμενης φάσης.

Δεκάλεπτα: 13-22, 24-36, 34-48, 40-66

Την έκπληξη της σειράς έκανε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος κατάφερε να επιβληθεί με 63-54 του Παναθλητικού και να πάρει σπουδαία νίκη και πρόκριση στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Βόλου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι στο δ’ δεκάλεπτο ο Παναθλητικός κατάφερε να πετύχει μόλις δύο πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-14, 35-33, 48-52, 63-54.

Στον τρίτο αγώνα της ημέρας, ο Πανιώνιος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Πανσερραϊκό, με την ομάδα των Σερρών να παραδίδεται μπροστά στην ανωτερότητα των Νεοσμυρνιωτών και να δέχεται τη βαριά ήττα με 34-82.

Δεκάλεπτα: 5-13, 14-26, 26-63, 34-82.

Μεγάλο διπλό πέτυχε ο Φάρος Κερατσινίου κόντρα στην Πυλαία κερδίζοντας με 80-48, δείχνοντας ότι φέτος θα είναι μία από τις ισχυρές ομάδες της κατηγορίας.

Δεκάλεπτα: 11-22, 22-44, 36-63, 48-80.

Ο Πρωτέας είχε πολύ εύκολο έργο κόντρα στον αδύναμο Παναθηναϊκό των πολλών προβλημάτων, με αποτέλεσμα η ομάδα της Βούλας να πάρει μία πολύ εύκολη νίκη με 69-32.

Τέλος, στο σημαντικότερο παιχνίδι της ημέρας, ο Αθηναϊκός επιβλήθηκε με 74-72 της Δάφνης Αγ. Δημητρίου και συνεχίζει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Δεκάλεπτα: 27-20, 40-39, 57-58, 74-72.