Η Νίκη Λευκάδας το προσπάθησε, πάλεψε όσο μπόρεσε, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πανηγύρισε ξανά στο τέλος. Οι “νησιώτισσες” ξεκίνησαν χάριν στη Τσινέκε ένα 8-0 σερί στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας τη διαφορά στους έξι, αλλά οι παίκτριες του Ολυμπιακού έδειξαν χαρακτήρα, πέτυχαν κρίσιμα τρίποντα και πήραν το πολυπόθητο τρόπαιο. Η Νικολοπούλου αναδείχθηκε mvp της αναμέτρησης με 18 πόντους (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), ενώ μάζεψε και έξι ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκες” ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν νωρίς με 17-8 (3’). Η Νίκη Λευκάδας επιδίωξε να ρίξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και τα κατάφερε, καθώς η διαφορά έμεινε σε αυτά τα πλαίσια έως το τέλος της περιόδου (15-24). Στη συνέχεια όμως, λίγο η αστοχία έξω από τα 6.75 για τη Νίκη και λίγο ο γρήγορος ρυθμός που έπαιξε ο Ολυμπιακός έφτασαν τη διαφορά στο +16 για την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νίκη επέστρεψε στο ματς και με πρωταγωνίστριες τις Τσινέκε, Νάιτ και Σμιθ έκανε ένα επιμέρους σκορ 16-5. Η Νάιτ δέχτηκε την ασίστ της Σμιθ και μείωσε τη διαφορά στους πέντε (45-50, 27’). Η Νίκη το πάλεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρότι ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά μέχρι το +15 (32’), έτρεξε ένα γρήγορο 8-0 σερί και άγχωσε τις αθλήτριες των Πειραιωτών.

Αρχικά η Τσινέκε έκλεψε τη μπάλα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και πέτυχε ένα coast to coast καλάθι, ενώ στη συνέχεια η Νάιτ πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα και μείωσε στους έξι (61-67, 36’). Την κρίσιμη ώρα όμως οι Τόμας και Νικολοπούλου μίλησαν. Οι δύο αθλήτριες ευστόχησαν σε δύο διαδοχικά σουτ από την περιφέρεια (61-73, 37’) και ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε ξανά το σκορ. Ο Ολυμπιακός νίκησε 78-69 και είναι κυπελλούχος Ελλάδος για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά.

Δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μαλαμάς, Γιακείμη

Νίκη Λευκάδας: (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 15, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 7, Τζόνσον Ουόκερ 11, Μπαλτά, Σμιθ 11(1), Νάιτ 25(2).

Ολυμπιακός: (Παντελάκης): Τόμας 13(2), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9(2), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18)2), Σωτηρίου 7(2), Τίκβιτς 2, Λίτσι, Τζόνσον 16, Κοσμά 3(1), Σταμολάμπρου 4.