Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο ο Κολοσσός H Hotels, απέναντι στον Προμηθέα με 78-58. Πλέον η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Παναθηναϊκό στο επόμενο παιχνίδι της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον γηπεδούχο Κολοσσό, αφού οι Ροδίτες κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ και στο τέλος της περιόδου να έχουν πάρει μια καλή διαφορά (15-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, ο Προμηθέας έκανε την αντεπίθεσή του και σκοράροντας 22 (!) πόντους σε μία περίοδο κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με την Προμηθέα να είναι μπροστά στο σκορ (30-32). Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έδειξε την διάθεση να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι και με σκορ περιόδου 28-11 κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους 15 πόντους στο τέλος της περιόδου (58-43). Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο Προμηθέας δεν κατάφερε να μειώσει καθόλου τη διαφορά και απλά αποδέχτηκε την ήττα, η οποία ήρθε τελικά με σκορ 78-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 30-32, 58-43, 78-58

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6, Σχίζας 9, Χάρις 5, Τζόουνς 10, Πρόστραν 4, Σταμάτης 2, Γεωργαλλής 6, Μπρέι 19, Μπιλλής 2, Αγγελάκος 2, Ράιτ 11 (6ρ.), Παπαδάκης 2.

Προμηθέας (Γιατράς): Τουτζιαράκης, Εβανς 1, Γράβας, Σκούφης, Γκίκας 6 (7ασ.), Μιλόσεβιτς 15, Γερομιχαλός 6, Φαγιέ 5, Ρέλεφορντ 12, Δημάκος 3, Λίποβι 5 (6ρ., 4ασ.), Σαλούστρος 5.