Αυτή την φορά ο Προμηθέας δεν ήταν «δεσμώτης» όπως στην τραγωδία του Αισχύλου. Οι Πατρινοί ήταν αυτοί, που είχαν τα δεσμά στα χέρια τους, αλλά δεν ήταν δεμένοι. Εδεσαν άλλον. Το Περιστέρι έπεσε στα δεσμά των Πατρινών, που κέρδισαν τους Αθηναίους με 67-61 στο «Δ. Τόφαλος». Ετσι ο Προμηθέας προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα διεξαχθεί στο κλειστό «Δυο Αοράκια» του Ηρακλείου την Κυριακή (16/2).

Ο Προμηθέας θα παίξει για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τελικό, ένα χρόνο μετά την παρουσία του στον τελικό των πλέι οφ στην Basket League.

Από τους Πατρινούς κορυφαίος ήταν ο Μαυροκεφαλίδης (26π.). Με το Περιστέρι έκανε ντεμπούτο το τεράστιο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Ντεάντρε Κέιν, αλλά έμεινε στα ρηχά (4π. με 2/4διπ., 0/4τριπ., 6ριμπ., 2ασ.).

Μάχη στο ξεκίνημα

Οι δυο ομάδες έριξαν το βάρος στην άμυνα κοντά στο καλάθι στο ξεκίνημα και έδιναν πιο εύκολα το σουτ από την περιφέρεια και δη από τα 6.75μ.

Τα σουτ, όμως, δεν έμπαιναν και έτσι το σκορ ήταν για κλάματα (3-4 στο 4΄, 6-6 στο 4΄.20΄΄).

Το Περιστέρι έβρισκε λύσεις στο «ζωγραφιστό» με τους Μόουζες και Κίνγκσλεϊ (από 4π. ο καθένας) και προηγήθηκε 8-10 στο 5΄.55΄΄ και 10-11 στο 7΄.30΄΄ . Ως εκεί ο Προμηθέας είχε 1/7τριπ. και 0/5τριπ. είχε το Περιστέρι.

Ρεσιτάλ Μαυροκεφαλίδη

Ο Προμηθέας έχασε τα ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο (8-14). Άρχισε όμως, να συνέρχεται σιγά, σιγά με τον Μαυροκεφαλίδη να είναι ασταμάτητος

Οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά με 15-11 στο 8΄.30΄΄. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 17-16 με τον Μαυροκεφαλίδη να έχει 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ!

Στην δεύτερη περίοδο ο Μαυροκεφαλίδης περιορίστηκε, αλλά ρυθμό στην επίθεση έδινε ο Κατσίβελης. Το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 20-24 στο 13΄.35΄΄.

Ο Προμηθέας απάντησε αμέσως. Έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκε 31-26 στο 16΄.14΄΄.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, πλησίασαν στον πόντο (31-30) στο 20΄.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από πολλούς παίκτες. Ο Προμηθέας τα περίμενε όλα από τους Μαυροκεφαλίδη (19π.),  Κατσίβελη (8π.) στην επίθεση, που πέτυχαν τους 27 από τους 31 πόντους των Πατρινών!

Πάτησε γκάζι ο Προμηθέας

Στην 3η περίοδο το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 34-38 στο 22΄.26΄’. Στη συνέχεια, όμως, ο Προμηθέας, κυριάρχησε στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι έβαλαν τα σουτ και δη τα τρίποντα και είχαν στην τρίτη περίοδο 4/6διπ. και 4/9τριπ.

Οι φιλοξενούμενοι… μπλόκαραν στην επίθεση, ενώ η άμυνά τους αποσυντονίστηκε. Το Περιστέρι τα έσπασε από τα 6.75μ. (1/6τριπ.). Οι Πατρινοί έτρεξαν έτσι ένα επιμέρους σκορ 18-3 και προηγήθηκαν με 11 πόντους (52-41 στο 28΄.03΄΄).

Το Περιστέρι ξύπνησε και μείωσε σε 52-47 στο 30΄.

«Μπλακ άουτ» το Περιστέρι

Στην 4η περίοδο το Περιστέρι έπαθε «μπλακ άουτ». Ο Προμηθέας έκανε με ένα σερί 9-0 και πήρε αέρα 14 πόντων (61-47 στο 34΄.55΄΄).

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον πρώτο τους πόντο στο 36΄ με 1/2 βολές του Μορέιρα. Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί εκεί.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς):  Χολ 9 (1τριπ., 8ασ., 1κλεψ., 2ριμπ.), Μπαμπ (3ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Λίποβι 2, Αγραβάνης 11 (1τριπ., 6ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 26 (6/8βολ., 4/7διπ., 4/5τριπ., 7ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Κασελάκης, Μάντζαρης 1 (3ριμπ., 2ασ.), Κατσίβελης 13 (1τριπ., 4ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Φίλερ 5 (1), Τζόουνς.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Μπλέικ 3 (1), Σκορδίλης 8 (4/7διπ., 1ριμπ., 1κοψ.), Σαλούστρος 2 (6ριμπ., 1ασ.), Μορέιρα 14 (4/10βολ., 5/8διπ., 5ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 2κοψ.), Καράμπελας 5 (3ριμπ., 2ασ.), Βασιλόπουλος 3 (1τριπ., 3ριμπ., 1κοψ.), Κέιν 4 (2/4διπ., 0/4τριπ., 6ριμπ., 2ασ.), Χάτσερ 13 (2τριπ., 2ασ.), Γκρέι  5 (1τριπ., 3ριμπ, 2ασ., 1κλεψ.), Κίνγκσλεϊ 4 (8ριμπ.).