Σαρωνίδα – Άρης Πετρούπολης 74-73

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που λίγο έλειψε να πάει και στην παράταση, η Σαρωνίδα της Γ ΕΣΚΑ λύγισε με 74-73 τον Άρη Πετρούπολης και έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στον τελικό του φετινού Κυπέλλου ΕΣΚΑ!

Η Σαρωνίδα, παρά το γεγονός πως αγωνίζεται μια κατηγορία κάτω από τον σημερινό της αντίπαλο, μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και πολύ σύντομα κατάφερε όχι μόνο να ξεφύγει στον πίνακα του σκορ κάνοντάς όλα σε τέλειο βαθμό σε επίθεση και άμυνα (12-3 στο 4′, 20-12 στο 8′) αλλά να πάρει και διψήφιες αποστάσεις ήδη από τις απαρχές της 2ης περιόδου (29-19 στο 12′, 38-27 στο 15′).

Η ομάδα των δυτικών προαστίων ωστόσο, βρήκε ξανά τα πατήματά της και σύντομα άφησε πίσω της το κακό της ξεκίνημα στο ματς. Έτσι, τρέχοντας ένα μίνι σερί της τάξης του 2-9 στα επόμενα τρία λεπτά κατάφερε αρχικά να μειώσει σε 40-36 στο 18′, ενώ μέχρι και το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ήταν σταθερά σε απόσταση αναπνοής (47-45 στο 25′, 53-52 στο 27′) δείχνοντας να μην έχει την παραμικρή πρόθεση να ξεκολλήσει από την Σαρωνίδα. Μάλιστα, μέχρι και το 29ο λεπτό είχε περάσει και μπροστά στο σκορ (55-56) ολοκληρώνοντας την ανατροπή!

Το ντέρμπι καλά κρατούσε βέβαια και στην 4η και τελευταία περίοδο, με την Σαρωνίδα να έχει έστω και οριακά υπέρ της την πρωτοκαθεδρία περνώντας εκείνη τώρα ξανά μπροστά με 63-59 στο 35′ και 65-63 στο 37′ μπαίνοντας έστω και οριακά μπροστά στην τελική ευθεία.

Μάλιστα, το ματς πήγαινε πόντο πόντο στο φινάλε, με την Σαρωνίδα να περνάει στα τελευταία δευτερόλεπτα μπροστά με 71-70 λίγο πριν κάνει με 2/2 βολές το 73-70. Ωστόσο, λίγο πριν το φινάλε ο Άρης ισοφάρισε σε 73-73 παραμένοντας ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης όντας έτοιμος να στείλει το ματς στην παράταση!

Ωστόσο, η Σαρωνίδα με μια βολή στο τέλος πήρε τη νίκη και έκλεισε ραντεβού με την ιστορία.

Τα Δεκάλεπτα: 27-17, 42-36, 57-59, 74-73

Εύνικος – Χολαργός 69-78

Στον Τελικό και ο Χολαργός! Πλώρη για το νταμπλ στο φετινό πρωτάθλημα και Κύπελλο της ΕΣΚΑ έχει βάλει ο Χολαργός, ο οποίος λύγισε με 78-69 τον ΓΑΣ Εύνικο στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό και έδωσε ραντεβού με τον ΝΟ Σαρωνίδας στον αυριανό (21/4) του Κυπέλλου της Ένωσης.

Ακόμα και αν στην 1η περίοδο ο Χολαργός κατάφερε να ξεφύγει στον πίνακα του σκορ όντας αυτός που κινούσε τα νήματα προηγούμενος τόσο με 13-19 στο 7′ όσο και με 19-26 στο 20′, πολύ σύντομα ο Εύνικος κατέβασε το ρυθμό του αγώνα και αναγκάζοντας τους πρωτοπόρους της Α ΕΣΚΑ σε περισσότερες κατοχές στο σετ παιχνίδι δεν άργησαν να επιστρέψουν στην εξίσωση της πρόκρισης.

Έτσι, το -7 του 10′ έγινε μόλις -1 μέχρι και το 17′ (33-34), ενώ σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο μομέντουμ και τον ρυθμό, ο Εύνικος βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και παρέμεινε πολύ κοντά μέχρι και τα τέλη περίπου της 2ης περιόδου (39-41 στο 19′).

Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε σε ανάλογο πλαίσιο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στον πίνακα του σκορ και να είναι απολύτως ισόπαλες στο 51-51 μερικές στιγμές πριν το φινάλε της 3ης περιόδου πριν πάρει πάλι κεφάλι έστω και οριακά ο Χολαργός με 58-59 λίγο πιο μετά.

Η πιο έμπειρη και γεμάτη ομάδα του Χολαργού όμως βρήκε τις απαραίτητες λύσεις και στο τέλος κατάφερε να χτίσει σημαντικές διαφορές τις οποίες δεν έχασε ποτέ.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 39-41, 60-63, 69-78