Η ΔΕΚΑ έγινε η 4η ομάδα που προκρίθηκε στη 2η αγωνιστική της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας (μετά τους Εθνικό, Έσπερο Λαμίας και Τιτάνες Παλαμά), αλλά μόλις η πρώτη που το κατάφερε… μέσα στο γήπεδο. Οι Θεσσαλονικείς εντυπωσίασαν στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν 2022-23, καθώς νίκησαν εύκολα τον Λεύκιππο στην Ξάνθη 83-60 και στην επόμενη αγωνιστική (25/9) θα υποδεχτούν το νικητή της αναμέτρησης Ερμής Λαγκαδά – Trikala Basket (21/9, 17:00).

Ο Λεύκιππος άρχισε με ιδανικό τρόπο το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε 11-1 στο 3’, ωστόσο η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Η ΔΕΚΑ απάντησε με ένα επιμέρους 2-19, λίγο πριν από το τέλος του 1ου δεκαλέπτου ξέφυγε με 17-27 και ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 18 πόντους στο 16’ (22-40).

Όπως και στο ξεκίνημα του ματς, έτσι και στις αρχές του 2ου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο στο 23’ (37-46) και μέχρι τους επτά πόντους στο 26’ (44-51). Η ομάδα του Ιωσήφ Νικολαΐδη απάντησε όμως άμεσα και με 10 συνεχόμενους πόντους απομακρύνθηκε εκ νέου με 44-61 στο 30’, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Στην 4η περίοδο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους (47-68 στο 32’) και άγγιξε τη μέγιστη τιμή της στο 35’ (49-77) για τη νεανική ΔΕΚΑ, από την οποία ξεχώρισαν οι Μάριος Τσιροπούλης (15 πόντοι), Τουλούπης (14 πόντοι), Καλαποθαράκος (13 πόντοι), Θεογιάννης (11 πόντοι) και Σουτζόπουλος (11 πόντοι).

Ο Ανδρέας Μαλανδρής (17 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του άστοχου και επιπόλαιου Λεύκιππου, ο οποίος υπέπεσε σε σωρεία λαθών στο “Φίλιππος Αμοιρίδης” και είχε μεγάλο πρόβλημα στην transition άμυνα. Το ντεμπούτο του έκανε και ο Μαυροβούνιος Vasilija Jovanovic (6 πόντοι), που είχε κάποιες… θετικές εκλάμψεις σε επίθεση και άμυνα, αλλά χρειάζεται φυσιολογικά μεγάλη περίοδο προσαρμογής.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 29-44, 47-61, 60-83

Λεύκιππος (Βαχαρίδης): Τζίμης 10 (1), Jovanovic 6, Παλλάκης, Μακαρατζής 4, Δεληγιάννης 2, Τσαλαπατάς, Κατσαμούρης 3, Κάλτσος, Μπουτσακτσή 7, Μαλανδρής 17 (3), Βοϊβατόπουλος 2, Χρήστου 9.

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Πούντος, Τουλούπης 14 (1), Βογιατζής, Καπετάκης 5 (1), Τσιροπούλης Γ. 8 (1), Τσιροπούλης Μ. 15 (2), Θεογιάννης 11 (3), Σουτζόπουλος 11 (1), Πατρίκης 4, Παλαμίδας 2, Καλαποθαράκος 13 (1), Βαϊντερλής.