Με… στυλ ο Βίκος

Σχετικά πιο εύκολα από αυτό που ίσως να περίμενε και ο ίδιος, ο Βίκος λύγισε με 91-73 τον ΚΑΟΔ στα Ιωάννινα για την 1η αγωνιστική της Α Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας για τις ομάδες της Β Εθνικής και εξασφάλισε την παρουσία του στην Β’ -εκεί όπου περιμένει ομάδα από τον Νότο της τρίτης τη τάξει εθνικής λίγκας.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο συνδυάζοντας μικρές αποστάσεις αλλά και υψηλό ρυθμό, κάτι που πραγματώνεται και από το 26-25 της 1ης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να στηρίζονται εν πολλοίς στη δυάδα των Μαραβέγια και Γρίψιου (13 κοινοί πόντοι μέχρι το 6′) αλλά και το περιφερειακό τους σουτ (ξεκίνησαν με 4-7 τρίποντα, τελείωσαν με 5-10 το πρώτο δεκάλεπτο.

Η αρμάδα των Ιωαννίνων ωστόσο βρήκε πολλές λύσεις από την άμυνά της (4-4 επιτυχημένα transition) και βάζοντας στην εξίσωση πολλές μονάδες της από νωρίς (5 παίκτες με 4+ πόντους) δεν άργησε να περάσει μπροστά ξεφεύγοντας τόσο με 34-25 στο 12′ όσο και με 39-26 στο 14′ με συνεχόμενους πόντους του Πάτρα (13 πόντοι) και του Τάταρη (6 πόντοι).

Μάλιστα, το ματς έδειχνε να ξεφεύγει για τα καλά μέσα στα επόμενα λεπτά όταν ο Βίκος βρίσκοντας πολλές λύσεις τόσο από την άμυνά του όσο και κυριαρχώντας στο αντίπαλο ζωγραφιστό με 6 επιθετικά ριμπάουντ σε 13 χαμένα σουτ, 5 περισσότερα ριμπάουντ αλλά και 28 πόντους στην αντίπαλη ρακέτα μέχρι και το 17′ κατόρθωσε να προπορευτεί τόσο με 46-31 και 51-35 στο 19′ και επί της ουσίας να αποκτήσει ένα πολύ ισχυρό θεμέλιο στην οικοδομή της νίκης του.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 51-38, 73-58, 91-73

Βίκος (Τζουγκανέλης): Χείλαρης 13, Μόρας 12, Βακουφτσής 3 (1), Αναγνωστάκης 13 (3), Μαυρογιάννης 5 (1), Τσιλούλης 17 (1), Πάτρας 15, Μητσιόκας, Αποστόλου, Βαράκας, Τάταρης 10.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Ορφανίδης, Μπρουκς 10 (2), Μαραβέγιας 12 (3), Ρουμπιέρα 12, Γρηγοριάδης, Μπέσσας 16 (3), Παπαδόπουλος 11, Παπασχαλάκης, Γρίψιος 7 (1), Γεωργίου 5, Στεφανίδης.

Πήρε το ντέρμπι με τον Πανελλήνιο ο Πρωτέας

Πολύ πιο εύκολα από ό,τι θα περίμενε μάλλον, ο Πρωτέας Βούλας πήρε το ντέρμπι της πρωτεύουσας με τον νεοφώτιστο Πανελλήνιο με 76-57 και πέρασε στην 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, εκεί όπου την άλλη Τετάρτη θα βρει μπροστά του είτε τον Εθνικό Λιβαδειάς είτε τον Πανελευσινιακό.

Σε ένα ματς όπου ήταν κάτω του μετρίου αναφορικά με τις δάφνες ποιότητάς του αναφορικά με τα της επίθεσης, με τους δύο μονομάχους να… συνεργάζονται για 16-54 σουτ αλλά και 16 λάθη μέχρι και το 18′ (!), ο Πρωτέας, που ήταν έστω και με μικρές αποστάσεις μπροστά στο σκορ (7-0 στο 5′, 17-10 στο 10′, 23-20 στο 18′) πήρε μπρος προς το τέλος και με 18 πόντους των Πεφάνη και Καραμολέγκου (με 14 σουτ) μπήκε στα αποδυτήρια με αέρα έξι πόντων (33-27) στο αθηναϊκό ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής.

Κάτι τέτοιο συνεχίστηκε σε γενικές γραμμές και μετά την ανάπαυλα, με τους Πεφάνη και Καραμολέγκο να φτάνουν από νωρίς τους 26 κοινούς πόντους, με την αρμάδα του Δάγλα να βρίσκει περισσότερο ρυθμό επιθετικά με 12 πόντους σε 8 λεπτά αλλά και έξι συνολικά τρίποντα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφιες αποστάσεις (45-29 στο 26′) φαντάζοντας ως το ξεκάθαρι φαβορί του παιχνιδιού.

Στη συνέχεια, τρέχοντας επί μέρους σκορ της τάξης του 17-7 στα πρώτα πέντε λεπτά της 4ης περιόδου ξέφυγε με 67-44 και καθάρισε το ματς με συνοπτικές διαδικασίες.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 33-27, 50-37, 76-57

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Ελ Ντενίρι 5 (1), Παλαιοχωρίτης 5 (1), Πεφάνης 19 (3), Καραμαλέγκος 10, Σταθόπουλος, Κυριλής 6, Τσιουμπρής 4, Αλμπίγιανιτς 5, Καραμαλέγκος 19 (1), Τζόλος 3 (1), Σφακιανάκης, Χωραφάς.

Πανελλήνιος (Οικονομάκης): Παπαδόπουλος 18 (2), Μαργέλης, Γεωργιάδης 3, Καπινιάρης 6, Βαλιώτης 4, Νάκης 8, Τσέλιος 3 (1), Νιβολιανίτης 2, Καλημέρης 10, Μιχάλης 3 (1), Κατιάκος.

Με άνεση ο Λεύκιππος τον Πρωτέα Γρεβενών

Έχοντας τον Κατσαμούρη σε θεσπέσια ημέρα, ο Λεύκιππος Ξάνθης έκαμψε την αντίσταση του Πρωτέα Γρεβενών το απόγευμα της Τετάρτης με 89-62 στην έδρα του και έκλεισε μια θέση για τη Β Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ήδη από σήμερα.

Με τον Κατσαμούρη σε απίθανο φεγγάρι ήδη από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης (16 πόντοι μέχρι το 16′, 18 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο), ο Λεύκιππος απέδειξε γιατί θεωρείται μια από τις πλέον βελτιωμένες ομάδες των εθνικών κατηγοριών και παίζοντας όμορφο μπάσκετ ευτύχησε ήδη από τις απαρχές του αγώνα να χτίσει σημαντικές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ εν όψει του δεύτερου 20λεπτου (33-18 στο 10′, 35-21 στο 12′, 45-35 στο 20′) έχοντας βρει παράλληλα το χέρι του από την περίμετρο με 7-13 τρίποντα μέχρι στιγμής.

Το… θωρηκτό Κατσαμούρης δεν έλεγε να… βουλιάξει ούτε μετά την ανάπαυλα, με τον ικανό αθλητή να φτάνει από νωρίς τους 27 πόντους σε 26 λεπτά παρουσίας με 4-6 τρίποντα και να οδηγεί εκ του ασφαλούς τον οργανισμό της Ξάνθης σε όλη την 3η περίοδο (61-47 στο 27′) -μέχρι να φτάσει σε μεγαλύτερα σημεία την απόσταση ο Λεύκιππος και να κλείσει εισιτήριο για τη Β Φάση του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 33-18, 45-35, 65-50, 89-62

Λεύκιππος Ξάνθης: Πρέλεβιτς 8, Κουρτίδης 4, Παλλάκης 2, Μακαρατζής 5 (1), Βασαλάκης, Μητρόπουλος 5 (1), Διαμαντής 8 (2), Κατσαμούρης 30 (4), Γιάκουλας 7 (1), Μπουτσακτσή 12, Καλαμπάκας 8 (2).

Πρωτέας Γρεβενών: Μαχαιριανάκης 5 (1), Αναστασόπουλος 3 (1), Κλωναράς 12 (1), Γρουδός 16 (4), Σιπητάνος 5 (1), Τσιμίδης 2, Ζήμπρας, Κατηρτζίδης, Ασλανίδης 2, Ιωαννίδης 10, Καναβός 6 (2), Φαντέλας.

Στα βραδινά ματς της ημέρας…

Μάγκας Εθνικός πέταξε έξω τον Πανελευσινιακό

Μια τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε ο Εθνικός στη Λιβαδειά επί του Πανελευσινιακού, μια από τις καλύτερες δηλαδή ομάδες της περσινής Β Εθνικής, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 66-58 και να δίνουν ραντεβού πλέον με τον Πρωτέα Βούλας, που νωρίτερα απέκλεισε τον Πανελλήνιο.

Με τον Δημητριάδη από τη μια (8 πόντοι μέχρι το 8ο λεπτό) και την πιο συγκεντρωτική επίθεση από την άλλη μεριά (9 διαφορετικοί σκόρερ μέχρι το 12ο λεπτό) να συγκρουονται μεταξύ τους διαρκώς, το ματς πήγαινε πολύ κοντά με ελάχιστες εξαιρέσεις στον πίνακα του σκορ -αφού ακόμα και όταν η ομάδα του Νίκου Βούλγαρη ξέφυγε με 10 πόντους (15-25) στις απαρχές της 2ης περιόδου αλά και με 7 πόντους (37-44) στο 25′ οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να απαντήσουν και να επιστρέψουν στο ματς μειώνοντας μάλιστα και στον πόντο λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (49-50 στο 29′).

Το ματς και στην 4η περίοδο πήγαινε πόντο πόντο αλλά αυτήν τη φορά ο Εθνικός πήρε κεφάλι στο παιχνίδι ξεφεύγοντας με 55-51 στις απαρχές του εν λόγω δεκαλέπτου. Μάλιστα με τρίποντη… βόμβα του Γαρμπή θα ξέφευγε ακόμα και με 59-53 στο 35′ δείχνοντας ικανός για μια ηχηρή έκπληξη, την οποία και υπέγραψε οριστικά και με το νόμο μέσα στα επόμενα λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 27-33, 49-51, 66-58

Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου): Γαρμπής 10 (2), Σταμούλης, Καρακατσάνης 6, Μαράντος 3, Μέξης 13, Κόλλιας, Νταλλής 8 (1), Φίκας, Ματζιώρης 8 (1), Δημητριάδης 18.

Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Νίκου 4, Πουρής, Μανιάς 7 (1), Ντακούλιας 11 (1), Μανωλάτος 5 (1), Κρασάκης 7, Σταμέλος, Μόρφος 4, Παπαφλωράτος 4, Ρεκουνιώτης 7, Καραϊσκος 3 (1), Μαγιτόμπε 6 (1).

Ξεσάλωσε στην Αθήνα ο Αίολος Αγυιάς

Σε παράσταση για έναν ρόλο και μόνο μετέτρεψε το ματς με την ΦΕΑ στην Αθήνα ο Αίολος. Η ομάδα της Πάτρας μπήκε με φόρα στο παρκέ και καταφέρνοντας να προηγηθει από νωρίς τόσο με 9-20 στο 8′ και 10-25 μέχρι και το φινάλε της 1ης περιόδου κατόρθωσε να χτίσει από τα πρώτα κιόλας λεπτά ένα σύμπλεγμα ικανό να της χαρίσει μια μεγάλη από κάθε άποψη επικράτηση -όπως άλλωστε φανερώνει και το τελικό 85-54.

Η ομάδα του Παπαδημητρίου μάλιστα έδωσε ήδη από την 2η περίοδο διαστάσης θριάμβου στη νίκη της ξεφεύγοντας με 16 πόντους (25-41) στο ημίχρονο αλλά και με 22 (44-66) στο φινάλε της 3ης περιόδου χάρις τα όργια της φοβερής και τρομερής τριάδας των Νιφόρα (17 πόντοι), Θανόπουλου (21 πόντοι) και Παπαφωτίου (23 πόντοι) που εκτός των άλλων συνεργάστηκαν ακόμα για τα 12 από τα 13 αχαϊκά τρίποντα αλλά και για 17 ριμπάουντ ήδη από τις απαρχές του τέταρτου δεκαλέπτου.

Από πλευράς ΦΕΑ, η ραγδαία αστοχία από την περίμετρο και η μη ύπαρξη λύσεις στο μαρκάρισμα των εν λόγω κυρίων δεν έκανε καθόλου εύκολο το έργο πρόκρισής της.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 25-41, 44-66, 54-85

ΦΕΑ (Μπάρτζος): Καρακώστας 12 (2), Χατζής, Αγγελόπουλος 11 (1), Κωτσαδάμ, Κρητικός 5, Δρίτσας 8 (2), Μαλτέσιος 9, Κωνσταντινάκος, Βασιλακάκης, Πρόφκα 7 (2), Ματσίρας 2, Φεσσαράς.

Αίολος (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 11, Βαλάης, Αλαφόδημος, Νιφόρας 17 (3), Θανόπουλος 21 (5), Παπαφωτίου 23 (4), Φραντζής 3 (1), Στόλλας, Παπανδρεόπουλος 8, Χριστόπουλος 2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Α Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας στη Β Εθνική: