Στα πρώτα ματς της ημέρας σε Σέρρες, Ιωάννινα και Κομοτηνή…

Πέρασε από τις Σέρρες ο Μίλωνας

Διπλό στις Σέρρες και έφυγε για την κορυφαία 15άδα! Ο ΑΟΝΣ Ο Μίλων πέρασε με 43-66 από τις Σέρρες και το σπίτι του αξιόμαχου Πανσερραϊκού στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Β Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας περνώντας στην 2η στροφή περιμένοντας το νικητή του Χολαργός – Πρωτέας Βούλας.

Με τους Τσακαλέρη από τη μια μεριά (5 πόντοι και 4 ριμπάουντ μέχρι το 8′) και Δημάκο από την άλλη (3 πόντοι, 4 ριμπάουντ) να δίνουν πολλές λύσεις στους δύο μοναμάχους Πανσερραϊκός και Μίλωνας πήγαιναν από την αρχή χέρι χέρι στον πίνακα του σκορ (5-6 στο 3′, 10-12 στο 8′, 15-18 στο 9′) -με τους φιλοξενούμενους να είναι πάντοτε έστω και οριακά μπροστά πάντως κάνοντας καλύτερα τα βασικά ζητήμα κάτω από τα δύο καλάθια (4-5 δίποντα, +6 ριμπάουντ, 2 επιθετικά ριμπάουντ σε 5 χαμένα σουτ μέχρι το 8′).

Ένα κρεσέντο του Ζούμπου από την περίμετρο με 3-3 εύστοχα τρίποντα μέσα σε δύο μόλις λεπτά αλλά και ακόμα ένα από τον Μπερτ (8 πόντοι) έφεραν την ομάδα του Καραγιάννη για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια τιμή στην απόστασή της (16-30 στο 14′), με τον Πανσερραϊκό να κολλάει στα της επίθεσης σκοράροντας μόνο με βολές μέχρι και το 16′ -με τα ποσοστά ευστοχίας του να έχουν πέσει κατά ριπάς πλέον (38% βολές, 33% δίποντα, 29% τρίποντα) έχοντας κάνει 3 λάθη αλλά και έχοντας βρει μόλις 13 πόντους σε οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους ο Μίλωνας θα επέτρεπε συνολικά στην 2η περίοδο μόλις έξι πόντους αλλά και τέσσερις στο τελευταίο πεντάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Μπερτ (10 πόντοι, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα) και Ζούμπος (11 πόντοι, 3-3 τρίποντα) έδειξε πως θα ξεμπέρδευε από νωρίς στις Σέρρες.

Μπορεί μετά την ανάπαυλα να ζορίστηκε σχετικά σε συνάρτηση πάντα με το πρώτο ημίχρονο αλλά ο Μίλωντας φτάνοντας αισίως σήμερα τους 14 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο ξέφυγε τόσο με 27-44 στο 26′ όσο και με 21 πόντους (31-52) ένα λεπτό αργότερα με εύκολο καλάθι του Πετρίδη από κοντά (4 πόντοι, 3 ριμπάουντ) -καθαρίζοντας από νωρίς την πρόκριση σε ένα ματς φαινομενικά τουλάχιστον παγίδα.

Τα Δεκάλεπτα: 15-18, 21-39, 33-55, 43-66

Πανσερραϊκός-Μίλων  43-66

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Κοντογιάννης-Αθανασιάδης Αθ.

Δεκάλεπτα: 15-18, 21-39, 33-55, 43-66

Πανσερραϊκός (Κακιούζης Ι.): Σαρρής, Μήνου 2, Μπρατσιάκος 1, Γεωργιανός 2, Θεοδοσιάδης 2, Στόλης 4, Γεωργιάδης, Ντίνος 10 (2), Ντωνές, Πεχλιβανίδης, Μανούσος 10, Τσακαλέρης 12

Μίλων (Καραγιάννης): Πετρίδης 4 (1), Ανέστης 5 (1), Μελισσαράτος 6, Μοτσενίγος 7 (1), Μπαρτ 15 (2), Δομπρογιάννης 4, Χριστόπουλος 2, Μαλούκος 4, Ζούμπος 14 (4), Δημάκος 5 (1)

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

Έστησε… πάρτι στα Ιωάννινα ο ΑΠΑΣ

Ακόμα και αν δεν το περίμενε ούτε ο ίδιος σε τέτοιο βαθμό, ο ΑΠΑΣ βίωσε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στα όσα χρόνια αγωνίζεται στις εθνικές κατηγορίες στα Ιωάννινα, πέρασε από την έδρα του τοπικού Βίκου με 73-92 και κάνει ήδη τα σχέδιά του για την 2η στροφή και τον νικητή του ζευγαριού μεταξύ των ΓΣ Αλμυρού και ΝΕΜ. Συγκινητικός ο Τσρντς που τα έκανε όλα στο γήπεδο καθώς επίσης και οι Λάκοβ και Στάθης.

Από την αρχή το ματς έδειχνε πως θα πήγαινε πόντο πόντο για πολλή ώρα. Γιατί ήδη από το ξεκίνημα οι δύο αντίπαλοι δεν έλεγαν να ξεκολλήσουν ο ένας από τον άλλον (3-4 στο 3′, 13-11 στο 7′), με τους Αναγνωστάκη και Τάταρη με 10 κοινούς πόντους από τη μια και τον Στάθη των 5 πόντων και 5 ριμπάουντ μέχρι και το επτάλεπτο να αποτελούν τη μερίδα του λέοντος στο ντέρμπι των Ιωαννίνων.

Οι Τσιλούλης και Μαυρογιάννης δε δεν άργησαν να μπουν στην εξίσωση και με συνεχόμενους πόντους μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα της 1ης περιόδου εκτόξευσαν για τα δεδομένα του ντέρμπι πάντα τη διαφορά ακόμα και στο 19-11. Δύο μπακ του μπακ τρίποντα των Αναγνωστάκη (8 πόντοι) και Ντόβα μάλιστα στα τελευταία δευτερόλεπτα θα έφτασαν την απόσταση ακόμα και στους 14 πόντους (25-11) μέχρι και την εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου -με το επί μέρους σκορ στα τελευταία πέντε λεπτά να έγκειται στο 16-1!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο είχαμε ραγδαία αλλαγή σκηνικού, με τους Ναξιώτες όχι απλά να ξαναμπαίνουν στο ματς έπειτα από ένα πρώτο πεντάλεπτο όπου βρίσκονταν σταθερά πίσω στον πίνακα του σκορ (27-17 στο 12′, 31-22 στο 15′). Για την ακρίβεια με τους Λάκοβ (9 πόντοι) και Τσρντς (12 πόντοι) να βγαίνουν μπροστά με 5-9 τρίποντα αλλά και τους Γκαβασιάδη (2 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 τάπες) και Στάθη (7 πόντοι, 6 ριμπάουντ) να προστατεύουν την ρακέτα της ομάδας τους στο έπακρο ο ΑΠΑΣ έκανε την ολική ανατροπή και με επί μέρους σκορ της τάξης του 8-19 μέχρι και την εκπνοή του ημιχρόνου πέρασε μπροστά με 39-41 δείχνοντας έτοιμος για να συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο και μετά την ανάπαυλα.

Στα ίδια μήκη κύματος συνέχισε να πηγαίνει και στο δεύτερο 20λεπτο το μομέντουμ του αγώνα, με τον ΑΠΑΣ να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και μπαίνοντας… καυτά στο γήπεδο παίρνοντας πολλά στα της επίθεσης από πολλούς (και κυρίως τον Τσρντς των 5 πόντων στο πρώτο πεντάλεπτο) ξέφυγε τόσο με 46-55 στο 25′ όσο και με 49-63 στο 27′ δείχνοντας να κάνει τα πάντα τέλεια στο παρκέ κόντρα σε έναν Βίκο που έμοιαζε να τα έχει χαμένα με 24 πόντους ενεργητικό στα τελευταία 17 λεπτά (επί μέρους σκορ σε αυτό το διάστημα: 24-52)!

Με την τριάδα των Τσρντς, Λάκοβ και Στάθη να φτάσει ήδη με το πέρας της 3ης περιόδου τους 44 κοινούς πόντους, η ομάδα του Ρουμελιώτη θα έκανε επίδειξη δύναμης στα Ιωάννινα, θα ξέφευγε ακόμα και με 20 πόντους στρογγυλά μέχρι και το 30′ (53-73) και έδειχνε πως θα περνούσε πολύ πιο εύκολα από ό,τι περίμενε στους 15 του θεσμού.

Τα Δεκάλεπτα: 25-11, 39-41, 53-73, 73-92

Βίκος Ιωαννίνων-ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια 73-92

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Χατζηχαρίσης-Χάνος

Δεκάλεπτα: 25-11, 39-41, 53-73, 73-92

Βίκος (Τσουκανέλης): Ντόβας 12 (3), Μόρας, Βακουφτσής 5, Αναγνωστάκης 18 (3), Μαυρογιάννης 3, Τσιλούλης 15 (2), Αποστόλου 2, Βαράκας

Φανάρια (Ρουμελιώτης): Τσρνιτς 21 (4), Νεόφυτος 12, Φιλοξενίδης 9 (1), Λάκοβ 14 (4), Χαρούνι 10 (2), Γκαβασιάδης 8, Παρασκευόπουλος, Στάθης 18 (2), Γκιγκαούρι, Βουτυρόπουλος

Με λυτρωτή Δόξα ο Αμύντας

Με τον Μάριο Δόξα να τα κάνει όλα στο γήπεδο (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), να πετυχαίνει τις κρίσιμες βολές αλλά και να κάνει τη νικητήρια τάπα στην εκπνοή, ο Αμύντας άλωσε την Κομοτηνή με 72-70 και περιμένει τον νικητή του Λεύκιππος Ξάνθης – ΑΕΝΚ για να μάθει τον αντίπαλό του στην 2η αγωνιστική της Β Φάσης του θεσμού.

Η αρχή της αναμέτρησης έδειχνε προς τα… πορτοκαλί σε μόνιμη βάση. Αφενός με τους Δόξα και Γκάτζο σε μεγάλα κέφια στα της επίθεσης με 13 κοινούς πόντους από νωρίς αλλά και την ευστοχία από την περίμετρο σε ικανοποιητικά νούμερα (3-6 τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο) και αφετέρου με την άμυνά του να τρώει σίδερα (3-13 σουτ, 0-3 τρίποντα μέχρι το 7′ ο ΓΑΣ) ο Αμύντας κατάφερε ήδη από τα πρώτα λεπτά να ξεφύγει στον πίνακα του σκορ (5-14 στο 5′, 7-17 στο 7′) με διψήφιες αποστάσεις κλείνοντας εν τέλει την 1η περίοδο στο +10 (11-21) με τους πρώτους πόντους του Λιακόπουλου.

Ακόμα και αν μέσω της άμυνάς τους (9-24 σουτ ο Αμύντας μέχρι το 15′ – 4 πόντοι στο ανοιχτό γήπεδο) οι Θράκες θα πλησίαζαν ακόμα και στο καλάθι (20-23) με συνεχόμενες λύσεις από την τριάδα των Περρή, Δρέλλα και Χριστοδούλου (15 πόντοι από τους πρώτους 18 της ομάδας τους), ο Αμύντας με πρωταγωνιστή τον Σιούντρη (10 πόντοι) που μέτρησε 7 πόντους μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά διατήρησε ένα προβάδισμα αξιοσημείωτο ξεφεύγοντας εκ νέου αρχικά με 22-29 στο 18′ και εν συνεχεία με 25-33 στο 19′.

Με τον Περρή ωστόσο να σηκώνει τα μανίκια κάνοντας τα πάντα στο γήπεδο πέραν των 22 πόντων με 16 σουτ μέχρι και τις απαρχές της 4ης περιόδου, η Κομοτηνή βρήκε το θάρρος και την αυτοπεποίθηση που χρειαζόταν για να επιστρέψει στο ντέρμπι με αξιώσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πλησιάσει τόσο σε 40-45 στο 26′ και 44-48 στο 27′ όσο και σε 58-61 στο 33′ τρέχοντας σερί της τάξης του 11-6 στην 4η περίοδο μέχρι στιγμής.

Ο Φιλοξενίδης λίγο αργότερα θα ισοφάριζε σε 64-64 αλλά ο Σιούντρης με άλλη μια… βόμβα είχε άμεσα την απάντηση για το 4-67 στο 36′ φτάνοντας τους 14 πόντους με το τέταρτο τρίποντό του απόψε.

Με μερικά δευτερόλεπτα να απομένουν, ο τρομερός και διπλός σήμερα Δόξας με 2-2 βολές θα έβαζε εκ νέου μπροστά τους πορτοκαλί με 70-72 (22” για το τέλος), με τον ίδιο παίκτη δε να κάνει και μια καθοριστική τάπα στην τελευταία φάση χαρίζοντας τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του.

Τα Δεκάλεπτα: 11-21, 25-33, 47-55, 70-72

ΓΑΣ Κομοτηνή-Αμύντας 70-72

Διαιτητές: Δέλλας-Αγραφιώτης Γρ.-Θεοδωρίδης

Δεκάλεπτα: 11-21, 25-33, 47-55, 70-72

Κομοτηνή (Λεμονίδης): Φιλοξενίδης 8 (2), Περρής 22 (4), Αβδάλας 2, Καφφκέ 1, Μπίλιος 8 (2), Ναλμπάντης 7, Σιγκούνας 4, Δρέλλας 9, Χριστοδούλου 5, Κάλτσος 4

Αμύντας (Κουρής): Καμπούρης 8 (2), Μπιλάλης 10 (1), Δαμιανός, Σιούντρης 17 (4), Γκράκας, Βαρδιάνος, Λιακόπουλος 8 (1), Γκάτζο 6, Μπέλη 2, Γιοβάνης, Δόξας 21

Στα απογευματινά ματς της ημέρας…

Καθάρισε μέσα σε 10 λεπτά ο Πανιώνιος

Όντας τρομερός στην 3η και την 4η περίοδο, ο Πανιώνιος καθάρισε το ντέρμπι με τον Πανερυθραϊκό, επικράτησε με 86-63 και έκλεισε μια θέση στην 2η αγωνιστική της Β Φάσης και το ματς με τον Ερμή Σχηματαρίου.

Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση εκκινώντας με 12-1 επί μέρους σκορ στα πρώτα λεπτά έχοντας σε μεγάλα κέφια τόσο τον Ζαν Λουί όσο και τον Βεργίνη με το 88% των συνολικών τους πόντων στην 1η περίοδο, ο Πανερυθραϊκός άμεσα ισορρόπησε την κατάσταση με κύριο γνώμωνα την αμυντική του συνέπεια (7-19 σουτ μέχρι το 8′ ο Πανιώνιος | 7-22 σουτ και 5 λάθη στην 1η περίοδο).

Ζαν Λουί και Βεργίνης από τη μια με 27 κοινούς πόντους με 16 σουτ και Μανοϊλοβιτς και Ζαρμακούπης από την άλλη με 16 κοινούς πόντους μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους κράτησαν κοντά τις δύο ομάδες μέχρι και την εκπνοή, με τον Βεργίνη να βρίσκει ένα δύσκολο καλάθι για το 38-37 λίγο πριν το φινάλε του 20λεπτου.

Το βάθος του Ιστορικού ήδη από το πρώτο επίσημο ματς του για φέτος ήταν εμφανές και με τον Βεργίνη (25 πόντοι, 9-13 σουτ, 3-5 τρίποντα) να κάνει ό,τι θέλει εκτελεστικά, τον Γκίκα να κόβει και να ράβει με 7 πόντους και 9 ασίστ και την άμυνα να τρώει σίδερα με 17-45 σουτ παθητικό αλλά και 12 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο ο Πανιώνιος θα ξέφευγε ακόμα και με διψήφιο προβάδισμα (63-53) στο τέλος της 3ης περιόδου -καθώς επίσης και με 68-54 στις απαρχές της 4ης τελειώνοντας την υπόθεση νίκης.

Τα Δεκάλεπτα: 16-16, 38-37, 63-53, 86-63

Πανιώνιος-Πανερυθραϊκός 86-63

Διαιτητές: Σκαλτσής-Παπαδόπουλος Χρ.-Λεβεντάκος

Δεκάλεπτα: 16-16, 38-37, 63-53, 86-63

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Μπέρικ 18 (1), Σκάνδαλος 2, Χρήστου, Μιλεντίγιεβιτς 11 (2), Δημητρακόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Αντωνάκης 3, Χάλαρης 9 (1), Κακλαμανάκης 6, Βουγιούκας 1, Βεργίνης 25 (3), Γκίκας 9 (1)

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μανοϊλοβιτς 15 (1), Καλλιανιώτης 6 (10, Παπαδημητρίου, Κουφόπουλος 4, Ιωαννίδης, Τσουργιάννης 13 (3), Κορκοντζέλος, Μπαζίνας 6 (2), Κουρουπάκης 7, Θεοδώρου 3 (1), Ζαρμακούπης 9 (1)

Επτάψυχος Έσπερος στο Ψυχικό

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει τόσο με 13 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου αλλά και με 14 πόντους στα μέσα της 3ης περιόδου, ο Έσπερος Λαμίας έκανε την ολική επαναφορά στο Ψυχικό κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, κέρδισε στο νήμα με ψυχραιμία στις βολές με 81-84 και πέρασε στην 2η στροφή.

Αν και με τους Μπάλος (7 πόντοι) και Αναγνωστόπουλο (5 πόντοι) οι πρωταθλητές της περσινής κανονικής διάρκειας της Ελίτ Λιγκ ξεκίνησαν πιο αποτελεσματικά παίρνοντας σημαντικές αποστάσεις, η αποτελεσματικότητα των φιλοξενούμενων κοντά στο καλάθι με τον Τζόρτζεβιτς (5 πόντοι, 5 ριμπάουντ) κατά κύριο λόγο γρήγορα τους έβαλε ξανά στην εξίσωση της βραδιάς.

Ο φοβερός Μπάλος όμως φτάνοντας τους 12 πόντους με 5-6 σουτ και τα δύο σκουπίδια από νωρίς και ο γεμάτος Λούις με 4 πόντους και 6 ριμπάουντ άρχισαν να βαραίνουν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σπάζοντάς τα από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ με 9-34 σουτ, 2-14 τρίποντα αλλά και 4 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους άρχισαν να υποχωρούν.

Βάζοντας στην εξίσωση όμως τον φοβερό Λιάπη των 18 πόντων με 7-7 σουτ και 4-4 τρίποντα, ο Έσπερος πρόλαβε να σκοράρει παραπάνω πόντους μέσα σε 7 λεπτά στην 3η περίοδο από ό,τι σε όλο το πρώτο μέρος (30 έναντι 25) και έκανε την ολική ανατροπή περνώντας εκείνος τώρα μπροστά με 50-55 με συνεχόμενους πόντους από τον Παπαντωνίου!

Το ματς βέβαια θα γινόταν ξανά ντέρμπι στο τέλος, με τους Κουκά και Τοπάλι με διαδοχικές λύσεις να φέρνουν το ματς στο καλάθι ένα λεπτό πριν το φινάλε (74-77) και τον Παπανικολάου να ισοφαρίζει σε 77-77 από την περίμετρο λίγο αργότερα!

Τζόρτζεβιτς αρχικά και Παπαντωνίου εν συνεχεία πάντως με 3-4 βολές συνολικά έγειραν για τα καλά την πλάστιγγα υπέρ της Λαμίας (77-80 12” πριν το τέλος).

Τα Δεκάλεπτα: 21-17, 38-25, 57-59, 81-84

Ψυχικό-Έσπερος ΓΣ Λαμίας 81-84

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης-Ρίζος-Νάστος

Δεκάλεπτα: 21-17, 38-25, 55-59, 81-84

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 11, Τοπάλι 14 (2), Παπανικολάου 7 (1), Μιχαλούτσος 1, Μάντζαρης 2, Αθανασούλας 10 (2), Μπάλος 14 (1), Αναγνωστόπουλος 10 (2), Καμπερίδης, Κέλι 12

Έσπερος (Σοφογιάννης): Νικολαϊδης 2, Λιάπης 18 (4), Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 11 (2), Τζόρτζεβιτς 13 (1), Λεγκίκας 5, Μπριούερ 19 (1), Παπαντωνίου 12, Ιωάννου

Με ήρωα τον Καχίμ στο τέλος ο Κόροιβος

Παρά το γεγονός πως μπήκε με την ταμπέλα του φαβορί στην εν λόγω αναμέτρηση ούσα ομάδα της Ελίτ Λιγκ και ο αντίπαλός του της Β Εθνικής, ο Κόροιβος τα βρήκε σκούρα στο Παλαιό Φάληρο αλλά στο τέλος έκαμψε την αντίσταση του ΑΟΠΦ με 81-77 στην πρεμιέρα της Β Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το παιχνίδι πήγαινε στα σημεία σε όλο το δεύτερο μέρος με τον ΑΟΠΦ μάλιστα να επιστρέφει στο ματς και να ισοφαρίζει ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο Καχίμ όμως με δυο απανωτά καλάθια στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα αλλά και έξι λάθη) μίλησε στο τέλος και χάρισε στον οργανισμό της Αμαλιάδας μια επική πρόκριση στην επόμενη στροφή και την τελική 15άδα του θεσμού.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν επίσης στο ντεμπούτο του ο Κουξάουσεν με 21 πόντους, ενώ από την άλλη μεριά ξεχώρισε περισσότερο τόσο ο Σκόρδος όσο και ο Καλιανιώτης με 19 πόντους έκαστος…

Τα Δεκάλεπτα: 19-25, 38-40, 55-56, 77-81

Π. Φάληρο-Κόροιβος 77-81

Διαιτητές: Σκανδαλάκης-Ασλανίδης-Πετράκης Γεωρ.

Δεκάλεπτα: 16-25, 38-40, 55-56, 77-81

Π. Φάληρο (Τερζής): Σκόρδος 19 (1), Βασιλειάδης, Γκάτζο, Χατζηκυριακίδης 14 (4), Χαϊκάλης 7, Σωτηράκης 10, Καλιανιώτης 19, Δούλης 2, Βισνιέφσκι 6

Κόροιβος (Λιόγας): Τσίπας 5 (1), Νοέας 4, Κουχάουζεν 21 (3), Καλαϊτζάκης Αλ. 9 (1), Αλεξανδρόπουλος, Ποζόγλου 4, Ράνσον 14 (1), Καραγεωργίου 5, Καρράς 19

Έκανε τη δουλειά του στην Καβάλα ο Παπάγου

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την εκτός έδρας αναμέτρησή του με την Αγία Βαρβάρα στην Καβάλα ο ΑΣ Παπάγου, ο οποίος έκανε επίδειξη δύναμης με 100άρα όπως μαρτυράει και το τελικό 59-107 Στην επόμενη αγωνιστική θα περιμένει έναν εκ των ΑΟ Παλαιού Φαλήρου και Κοροίβου Αμαλιάδας.

Μπορεί ο Αθανασάδης να έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του με 16 πόντους σε 18 λεπτά, αλλά η αλήθεια είναι πως η απόσταση Γ Εθνικής με Ελιτ Λιγκ δε γινόταν να καλυφθεί. Έτσι, ο Παπάγου παίρνοντας 13 πόντους (2-3 δίποντα, 3-5 τρίποντα, 4 κλεψίματα και 2 τάπες) από τον Γκρίφιν, 14 πόντους από την άμυνά του και παίρνοντας… φωτιά τόσο με 8-10 δίποντα και 9-18 τρίποντα μέχρι και τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους έχτισε τρομερού κάλλους προβαδίσματα στην Καβάλα.

Μέχρι τέλους όχι απλά δεν άλλαξε τίποτα αλλά η ιστορική ομάδα της πρωτεύουσας μάλιστα θα ξεπερνούσε ακόμα και τους 30 πόντους διαφοράς φτάνοντας τελικά σε μια, όπως αναμενόταν, εύκολη πρόκριση κόντρα στην ομάδα της Γ Εθνικής μαζί και στην πρόκριση στην κορυφαία 15άδα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα Δεκάλεπτα: 17-29, 31-52, 45-82, 59-107

ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας-ΑΣ Παπάγου 59-107

Διαιτητές: Σελεβός-Κωνσταντινέλης-Αθανασιάδης Βλ.

Δεκάλεπτα: 17-29, 31-52, 45-82, 59-107

ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Μπαλαμπουγιούκης, Στεφανίδης 2, Χρονόπουλος, Μαρκόπουλος 6 (1), Πρεμέτης 5, Μπαλαμπουγιούκης Π., Αθανασιάδης 31 (4), Βασιλόπουλος 5 (1), Πέπα 2, Λαζαρίδης 3 (1), Πρασίνης 5 (1), Μπανάσας

Παπάγου (Καρακώστας): Ζάιον 22 (4), Καρακώστας 12 (1), Σταματίου 14 (2), Τουλιάτος 10, Κόης 5 (1), Σιλάντι 17 (2), Κασαπίδης 2, Ματσάγγος 13 (2), Σανδραμάνης 12 (4), Γάργαλης

Διπλό στη Θεσσαλονίκη ο Ερμής Σχηματαρίου

Έχοντας πολλούς και διαφορετικούς πρωταγωνιστές στο δεύτερο μέρος, ο Ερμής Σχηματαρίου ξεπέρασε το ντέρμπι του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στη ΧΑΝΘ, επικράτησε τελικά με 68-89 και έκλεισε μια θέση στους 15 του Κυπέλλου -εκεί όπου θα υποδεχεί στο σπίτι του έναν εκ των Πανιωνίου ή Πανερυθραϊκού.

Παρά το γεγονός πως δε βρήκε ποτέ λύσεις στα πρώτα λεπτά της συνάντησης για το τρομερό δίδυμο των Γεωργίου και Κωστίκα (18 κοινοί πόντοι), ο Ερμής είχε περισσότερους πρωταγωνιστές (4 παίκτες με 5+ πόντους) και με τους Μπράιαντ και Βασιλόπουλο σε μεγάλη μέρα από τις θέσεις των κοντών (18 πόντοι και 3 ασίστ αθροιστικά) ήταν αυτός που έκανε από νωρίς κουμάντο έστω και με μικρά προβαδίσματα στον πίνακα του σκορ.

Το ντέρμπι παρά την απόσταση μιας εθνικής κατηγορίας καλά κρατούσε και στη συνέχεια βέβαια, με την αδελφότητα να βρίσκει πια 28 πόντους από το φοβερό της δίδυμο, να πιάνει… φωτιά από την περίμετρο (4-10 τρίποντα), να βρίσκει 8 πόντους από την άμυνά της και πήγε στα αποδυτήρια μόλις έναν πόντο πίσω (40-41).

Ο φοβερός Μητσιμπόνας ωστόσο με 16 πόντους και ο έτσι κι αλλιώς μεστός Μπράιαντ (23 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) δεν άργησαν να βγουν μπροστά εκ νέου για τους φιλοξενούμενους, με την αρμάδα του Οικονόμου να σκοράρει 27 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, να ξεφεύγει με 20+ πόντους σε αυτό το χρονικό διάστημα (46-68) και να καθαρίζει μέσα σε μια περίοδο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (6-26 επί μέρους σκορ).

Τα Δεκάλεπτα: 22-26, 40-41, 51-73, 68-89

ΧΑΝΘ-Ερμής Σχηματαρίου 68-89

Διαιτητές: Ταρενίδης-Ελευθεριάδης-Ντόγκας

Δεκάλεπτα: 22-26, 40-41, 51-73, 68-89

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Τουλούπης 7 (1), Κουμνιανίδης 3, Γεωργίου 19 (3), Αποστολίδης 3 (1), Μαλτέζος 7 (1), Μαργαριτόπουλος, Μπρόζος 5 (1), Σάββας 2, Κούντας 6, Κωστίκας 16, Αλεμδάρ

Ερμής Σχηματαρίου (Σίσκος): Ζακ 25 (1), Γράβας 17 (1), Βασιλόπουλος 12 (2), Μπολάτογλου 4, Βογγέλης, Μαργέλης 12 (14ρ.), Βλαχογιάννης, Μητσιμπόνας 19 (4)

Άνετα και η ΝΕΜ

Δε συνάντησε κάποιο πρόβλημα στον Αλμυρό η ΝΕΜ, η οποία κάμπτοντας την αντίσταση της ομώνυμης ομάδας με 63-93 το απόγευμα του Σαββάτου επικύρωσε το ραντεβού της με τον ΑΠΑΣ Νάξου με μειονέκτημα έδρας στην επόμενη αγωνιστική του Κυπέλλου.

Η διαφορά δυναμικότητας έκανε την εμφάνισή της ήδη από τις πρώτες στιγμές του αγώνα, με την ΝΕΜ να κρατάει μόλις στα 2-16 σουτ και τα 3 λάθη τους γηπεδούχους στα πρώτα 11 λεπτά της συνάντησης. Την ίδια στιγμή δε έχοντας πάρει 16 πόντους και 4 ριμπάουντ από τους Τουτζιράκη και Κοκορέλη μαζί με τρία εύστοχα τρίποντα έκανε πάρτι από νωρίς ξεφεύγοντας ακόμα και με 9-23 στο εν λόγω χρονικό διάστημα.

Μάλιστα, ακόμα και αν οι Μαγνήσιοι βρήκαν λύσεις στα της επίθεσης στην 2η περίοδο και κυρίως με τον Κοντοστάθη των 9 πόντων (και 4 ριμπάουντ), οι φιλοξενούμενοι μάλλον εύκολα διατηρήθηκαν διαρκώς κοντά στο +15 μπαίνοντας εν τέλει με διψήφια προβαδίσματα και 11 ασίστ σε 14 καλάθια στα αποδυτήρια.

Τίποτα δεν θα άλλαζε ούτε μετά την ανάπαυλα, με την ομάδα του Μάνταλου να κάνει επίδειξη δύναμης στον Αλμυρό και εύκολα να παίρνει μια δίκαιη πρόκριση στο θεσμό έχοντας αγγίξει στο προβάδισμά της τις παρυφές των 30 πόντων διαφοράς ήδη από τα μέσα της 3ης περιόδου, όταν και τελείωσε την υπόθεση νίκης οριστικά και αμετάκλητα.

Τα Δεκάλεπτα: 9-23, 27-41, 43-71, 63-93

Αλμυρός-ΝΕ Μεγαρίδος 63-93

Διαιτητές: Παζώλης-Πράττος-Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 9-23, 27-41, 43-71, 63-93

Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 10 (2), Λάππας 13 (1), Μαμούρας 7 (1), Μασούρας 10 (20, Κανατούλας, Μυλωνάς 8, Ξηρομερήσιος, Αργύρης 3 (1), Πολίτης 6 (1), Πελεκούδας 6

ΝΕ Μεγαρίδος (Μάνταλος): Μπράντφορντ 6, Τουτζιαράκης 14, Γκάτζιας 13 (2), Ζαραϊδώνης 8 (1), Τσόχλας 10 (2), Κοκορέλης 11 (2), Καλλινικίδης 6, Μαντίκος 5 (1), Γερομιχαλός 11 (2), Αναστασόπουλος, Παπαρέγκας 9 (1)

Πήρε το ντέρμπι της Ελιτ Λιγκ ο ΓΣΕ

Η Ελευθερούπολη ήταν και με εμφατικό τρόπο μάλιστα η νικήτρια του αγώνα με άρωμα Ελιτ Λιγκ με τον Αίαντα Ευόσμου για την 1η αγωνιστική της Β Φάσης του Κυπέλλου, με τους Καβαλιώτες να κλείνουν μάλλον εύκολα την παρουσία τους στην 3η αγωνιστική καθότι έχουν ρεπό στην 2η.

Αν και το παιχνίδι εκκίνησε με σταθερά μεν προβαδίσματά της αλλά μικρής κλίμακας, η Ελευθερούπολη βλέποντας τον Ιατρίδη να τα κάνει όλα στο γήπεδο με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 15 λεπτά και τους Γκάθραϊτ και Μαστόρο να φτιάχνουν τουλάχιστον άλλους 25 πόντους άρχισε να βρίσκει ρυθμό και μαθηματική κυριαρχία προς το φινάλε του πρώτου μέρους φτάνοντας ακόμα και στο +13 (44-31) με την εκπνοή.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δε βρήκε ούτε στη συνέχεια να βρει κάποιον τρόπο να περιορίσει το δίδυμο των Γκάθραϊτ και Μαστόρου, οι οποίοι σκοράροντας 26 κοινούς πόντους και δημιουργώντας για τον άμεσο περίγυρό τους άλλους 18 (!) έκαναν ό,τι μπορούσαν για να σπρώξουν σε ακόμα μεγαλύτερα προβαδίσματα τους φιλοξενούμενους.

Έτσι, με την Ελευθερούπολη να ξεπερνάει τις παρυφές του +20 στο προβάδισμά της ήδη από την 3η περίοδο η σεμνή τελέτη για τις δύο ομάδες της Ελιτ Λιγκ έδειχνε να τελειώνει με συνοπτικές διαδικασίες από πολύ νωρίς…

Τα Δεκάλεπτα: 22-17, 44-31, 67-44, 83-71

Ελευθερούπολη-Αίας Ευόσμου 83-71

Διαιτητές: Ξενικάκης-Παπαγερίδης-Παπαγεωργίου Κυρ.

Δεκάλεπτα: 22-17, 44-31, 67-44, 83-71

Ελευθερούπολη (Παγκαλίδης): Στυλίδης, Ναούμης 3 (1), Τάιρ 16 (2), Οκεκουόγεν 1, Μπόζης 1, Άλεν 9 (1), Μαστόρος 10 (2), Καμπουρίδης 10 (1), Τσέλλος 13 (3), Λογοθέτης 6, Ιατρίδης 8, Κουρτίδης 6

Αίας Ευόσμου (Δελέγκος): Βίκτορ 22 (1), Σέπαρντ 16 (2), Ρουστέμης, Παπαδόπουλος 2, Ναούμης 3 (1), Πετράκης 2, Γαρέζος 6 (2), Πετανίδης 7, Αμπατζάς 5 (1), Βλάσιος 2, Αμβράζης, Σπυριδονίδης 6 (1)

Διπλό στον Υμηττό για τα Τρίκαλα

Πέρασαν από την Αθήνα στην πρώτη επίσημη εμφάνισή τους για τη σεζόν 2023-2024 τα Τρίκαλα, τα οποία λύγισαν με 63-86 τον ΓΣ Ηλιούπολης περνώντας στην 2η αγωνιστική για το ματς με την Δόξα στην Λευκάδα.

Αν και ο Γιανναλέτσος έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην αντίπαλη ρακέτα με 10 πόντους και 4 επιθετικά ριμπάουντ (7 σκουπίδια συνολικά), οι Θεσσαλοί εκμεταλλεύτηκαν από πολύ νωρίς τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ Β και Γ Εθνικής παίρνοντας τα ηνία της βραδιάς αλλά και το μομέντουμ στον πίνακα του σκορ.

Κάπως έτσι, και παίρνοντας συνολικά 27 κοινούς πόντους από την τριάδα των Νέσση (3-3 τρίποντα), Τσιαβέ και Αναγνωστόπουλου και ανανεώνοντας πληθώρα επιθέσεών της (9 επιθετικά ριμπάουντ σε 22 χαμένα σουτ) η ομάδα των Τρικάλων ξεπέρασε την εντός των τοιχών αστοχία της (13-27 δίποντα) ξεφεύγοντας ακόμα και με 18 πόντους στο τέλος του πρώτου μέρους (29-47).

Μπορεί μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι, που στην ουσία σήμερα δεν έπαιζαν στην έδρα τους αλλά στον Υμηττό, να έβγαλαν τη δική τους αντίδραση, αλλά τα Τρίκαλα με MVP τον παραλίγο διπλό Ουάμπα των 20 πόντων και 9 ριμπάουντ (τα 5 επιθετικά) μάλλον εύκολα θα διατηρούσαν μεγάλα προβαδίσματα και θα έφταναν σε μια εύκολη και δίκαια πρόκριση κόντρα στην ομάδα της Γ Εθνικής, η οποία φεύγει με ψηλά το κεφάλι από την διοργάνωση μετά το 3/3 στην Α Φάση.

Τα Δεκάλεπτα: 12-23, 29-47, 52-65, 63-86

Ηλιούπολη-Τρίκαλα Basket  63-86

Διαιτητές:  Καρακάσης-Μπακετέα-Μακρόπουλος

Δεκάλεπτα: 12-23, 29-47, 52-65, 63-86

Ηλιούπολη (Βλούτης): Σπανός 11 (3), Ζανιδάκης 2, Παπαδιονυσίου 8 (1), Παναγόπουλος, Αλεξάκης, Ντόγκας, Ευαγγέλου 9, Κατσούλος, Μπριασούλης 1, Γιανναλέτσος 13, Μαντάς 10, Πρόγκας 9

Τρίκαλα (Φόρος): Πρεμέτης, Αργυρούλης 10 (2), Κολότσιος 3 (1), Τσιαβές 14, Τζόκας 3 (1), Μοιραλιώτης 2, Μπουργάνος 12, Γουάμπα 20, Αναγνωστόπουλος 10, Βαβάτσικος 3, Νέσσης 9 (3)

Στην παράταση ο Χολαργός

Έκανε την έκπληξη ο Χολαργός της Γ Εθνικής με τους νεοφώτιστους από την Α ΕΣΚΑ να κερδίζουν με 89-84 στην παράταση μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι στην έδρα του. Στην επόμενη στροφή θα παίξει με τον Μίλωνα.

Κάνοντας τρομερή δουλειά στο μαρκάρισμα του Καλαντζή, που έμεινε στο απόλυτο μηδέν στο πρώτο μέρος με μόλις ένα σουτ σε 13 περίπου λεπτά, ο Πρωτέας Βούλας, που την ίδια στιγμή πήρε και 30 από τους 47 πόντους του από την τριάδα των Τζόλου, Αλμπίανιτς και Πεφάνη -μαζί με 6-12 τρίποντα από όλους τους παίκτες του αθροιστικά- μπήκε μπροστά στον πίνακα του σκορ στο πρώτο μέρος (42-47) -με το μοναδικό του πρόβλημα να είναι η έλλειψη αντιδότου στα… όργια του Ιωακειμίδη, που έγραψε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ αλλά και 2 ασίστ σε 16 λεπτά στο πρώτο 20λεπτο.

Αν και ο Καλαντζής μπήκε στην εξίσωση σκοράροντας τους πρώτους του πόντους στη βραδιά στην 3η περίοδο (6 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), η Βούλα ήταν εκείνη που με νύχια και με δόντια διατηρούσε ακέραιο το προβάδισμά της (44-53 στο 24′, 52-57 στο 28′) στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου μέρους.
Μάλιστα, με τους Καραμαλέγκο και Τζόλο να βρίσκουν συνεχόμενους πόντους στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου ο Πρωτέας θα έπαιρνε ανάσα 7 πόντων (56-63) λίγες στιγμές πριν την εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου.

Το γήπεδο άρχισε να… γέρνει όμως στα επόμενα λεπτά, με τους Κουκουνιά και Ιωακειμίδη να είναι πραγματικά ασταμάτητοι και σκοράροντας τη μια φορά μετά την άλλη αρχικά ώθησαν τον Χολαργό να πλησιάζει στο σκορ (64-67 στο 33′, 70-70 στο 35′) και εν συνεχεία να πάρει και το προβάδισμα με διαδοχικούς πόντους του πρώτου (80-75 και 82-77 στο 39′). Ο Καραμαλέγκος με ένα τεράστιας σημασίας τρίποντο θα πλησίαζε την απόσταση στο καλάθι (82-80) ένα λεπτό πριν την εκπνοή. Ο ίδιος παίκτης θα ισοφάρισε σε 82-82 με 2-2 από τη γραμμή των βολών οδηγώντας το ντέρμπι στην παράταση καθώς ο Λουκας αστόχησε στην εκπνοή για να πάρει το ροζ φύλλο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως μίλησαν οι γηπεδούχοι και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη κόντρα στον Πρωτέα.

Τα Δεκάλεπτα: 23-18, 42-47, 56-63, 82-82
Η παράταση: 89-84

Χολαργός-Πρωτέας Βούλας 89-84

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Καψιώχας, Γερός

Δεκάλεπτα: 23-18, 42-47, 56-63, 82-82 (κ.α.), 89-84

Χολαργός (Θωμόπουλος): Γιαννουλάκης, Ιωακειμίδης 26 (5), Κατωπόδης 4, Ζυγομήτρος 2, Λουκάς 2, Ραπτίδης 4, Κουκουνιάς 20, Σφηκάκης 4, Κουτσονικόλας, Ψημίτης 21 (3), Τζελέπης, Καλαντζής 6 (1)

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Παλαιοχωρίτης, Πεφάνης 10 (1), Καραμαλέγκος Ι. 10 (2), Σταθόπουλος, Κυρίλης 5 (1), Τσιουμπρής 10 (1), Αλμπίγιανιτς 16, Καραμαλέγκος Ηλ. 16 (3) Τζόλος 17 (2)