Άντεξε στη Νάξο η ΝΕΜ

Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος χάνοντας μεγάλες αποστάσεις, η ΝΕΜ τα κατάφερε και άντεξε στη Νάξο κόντρα στον ΑΠΑΣ της Β Εθνικής, επικράτησε με 72-66 και έκλεισε μια θέση για την 3η αγωνιστική της Β Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας -εκεί όπου θα βρει έναν εκ των ΑΟ Μυκόνου και Εσπέρου Λαμίας.

Η διαφορά δυναμικότητας μιας κατηγορίας (Ελίτ Λιγκ – Β Εθνική) δεν άργησε να κάνει αισθητή την παρουσία της ήδη από το πρώτο ημίχρονο της συνάντησης. Όλο το ζήτημα δεν ήταν άλλο από το τι έκαναν οι δύο ομάδες στα της επίθεσης επί της ουσίας, αφού ο ΑΠΑΣ είχε ηχηρή παρουσία στα ριμπάουντ (+1 γενικότερα – 9 επιθετικά ριμπάουντ) αλλά και δημιουργικά (το 67% των καλαθιών του μετά από ασίστ). Για την ακρίβεια, οι γηπεδούχοι τα… έσπασαν με 9-36 σουτ και 3-14 τρίποντα, την ίδια στιγμή που η ΝΕΜ έμοιαζε να τα κάνει όλα τέλεια έχοντας 44% εντός πεδιάς αλλά και 40% από την περίμετρο σε 15 απόπειρες.

Όλα αυτά, μαζί με το γεγονός πως η τριάδα των Μπράντφορντ, Κοκορέλη και Γερομιχαλού ήταν σε πολύ καλή μέρα με 25 κοινούς πόντους με 21 σουτ και 3 βολές, έφεραν την απόσταση ακόμα και στο +14 μέχρι το τέλους του πρώτου μέρους (27-41) ενώ είχε αγγίξει και το +16 λίγο νωρίτερα.

Με τους ψηλούς τους να αρχίζουν να μπαίνουν πιο σταθέρα στην εξίσωση της βραδιάς οι Ναξιώτες έκαναν τη δική τους προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς, αλλά ακόμα και αν οι Γκαβασιάδης και Στάθης είχαν φτάσει πια τους 21 κοινούς πόντους (με 6-19 σουτ και 8 βολές βέβαια) και τα 16 ριμπάουντ οι φιλοξενούμενοι είχαν πάντα τη λύση για κάθε πρόβλημα. Ο Γερομιχαλός από τη μια μεριά με 17 πόντους ήδη μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου αλλά και οι Μπράντφορντ – Κοκορέλης με ακόμα 22 αθροιστικά δεν επέτρεψαν επί της ουσίας ποτέ στην ομάδα του κόουτς Ρουμελιώτη να μειώσει κάτω από τους 12 πόντους βάζοντας εν τέλει τη ΝΕΜ μπροστά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με 49-61.

Έξι γρήγοροι πόντοι ωστόσο από Λάκοβ, Νεόφυτο και Παρασκευόπουλο έβαλαν… φωτιά στο ματς, σε ένα σημείο όπου η Μεγαρίδα στα 0-2 σουτ και τα 3 λάθη σε πέντε κατοχές. Με τον Χαρούνι να σκοράρει από κοντά δε, η Νάξος θα πλησίαζε ακόμα και σε απόσταση 5 πόντων (57-62) στο 32′ για πρώτη φορά από την 1η περίοδο.  Ακόμα και αν οι νησιώτες θα έκαναν το ματς ακόμα μεγαλύτερο ντέρμπι μειώνοντας στον πόντο με άπλετο χρόνο για την εκπνοή του, ο Τσόχλας με το… έτσι θέλω έγραψε 4 αναπάντητους πόντους και ξεκόλλησε την ΝΕΜ με 61-66 σε ένα πολύ καίριο χρονικά σημείο -με τον Αρνόκουρο να παίρνει λίγο αργότερα σειρά για το 63-68, με τον ΑΠΑΣ να μη μπορεί ποτέ ουσιαστικά να γυρίσει ξανά το ντέρμπι…

ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια – ΝΕ Μεγαρίδος 66-72

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Καλογριάς, Τζίμης
Δεκάλεπτα: 18-24, 27-41, 49-61, 66-72

ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια (Ρουμελιώτης): Παρασκευόπουλος 11, Γκιγκαούρι, Στεργίου, Νεόφυτος 4, Γκαβασιάδης 11, Στάθης 16 (2τρ. 13ρ.), Βουτυρόπουλος, Κρανιάς 3 (1), Χαρούνι 10, Λάκοβ 11
ΝΕ Μεγαρίδος (Μάνταλος): Μπράντφορντ 11 (1), Γκατζιάς 5, Ιωάννου 5 (1), Τσόχλας 9 (1), Κοκορέλης 13 (3), Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 8 (11ρ.), Μαντίκος 3 (1), Γερομιχαλός 18 (2).

Έχασε διαφορές αλλά όχι το ματς ο Πανιώνιος

Το πόσο γεμάτο είναι το ρόστερ του απέδειξε για άλλη μια φορά φέτος ο Πανιώνιος, ο οποίος με άστρο και κλατς Μιλεντίγιεβιτς άλωσε την έδρα του Ερμή Σχηματαρίου με 90-80 και έκλεισε ραντεβού με τον ΑΣ Παπάγου στη φάση των 8 του θεσμού.

Με όπλο τη δυναμική του κάτω από τις δύο μπασκέτες, η οποία του απέφερε 14 περισσότερα ριμπάουντ από τους γηπεδούχους αλλά και 11 επιθετικά σκουπίδια σε 20 χαμένα σουτ, ο Πανιώνιος ήταν αυτός που έκανε κουμάντο στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους όντας μπροστά στον πίνακα του σκορ με μεγάλες ή διψήφιες αποστάσεις στο μεγαλύτερο κομμάτι της 2ης περιόδου κόντρα σε μια ομάδα όπως ο Ερμής που δεν είχε σε εύστοχη βραδιά μέχρι στιγμής τα αστέρια της στην περιφέρεια, Μπράιαντ και Βασιλόπουλο (4-11 σουτ και 3 λάθη αθροιστικά).

Από δικής του μεριάς δε, ο Ιστορικός έβαλε περισσότερες μονάδες στην εξίσωση και έχοντας πέντε παίκτες με 5+ προσωπικούς πόντους αλλά και τους Παπαδιονυσίου – Βεργίνη να αποτελούν την αιχμή του δόρατος με 15 κοινούς πόντους και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 14 πόντους (30-44).

Με τους Μπράιαντ και Γράβα ωστόσο να μπαίνουν άμεσα στην εξίσωση με 20 πόντους πια (9-18 σουτ) και τον Ουγκουτσούκου να δίνει πολλές λύσεις και ενέργεια στην ρακέτα με 4 σκουπίδια σε 22 λεπτά ο Ερμής θα έβρισκε επιτέλους ρυθμό και θα μείωνε ακόμα και σε 50-55 και 52-47 μέχρι και τα μέσα της 3ης περιόδου βάζοντας… φωτιά στο ντέρμπι. Μάλιστα, μέχρι και τις απαρχές του τέταρτου δεκαλέπτου αυτή η κατάσταση θα συνεχίζονταν, με τον Ερμή να πλησιάζει ακόμα και στο καλάθι (65-68) με τον Κωστόπουλο πριν ο Βουγιούκας απαντήσει για τους Νεοσμυρνιώτες.

Μιλεντίγιεβιτς σε πρώτο χρόνο και Αντωνάκης – Σκάνδαλος λίγο αργότερα θα έπαιρναν παραμάζωμα τους της Βοιωτίας και θα έσπρωχναν τον Ιστορικό σε ακόμα ένα προβάδισμα. Ο πολύ σκληρός όμως για να πεθάνει Ερμής έφερε ξανά τα πάνω κάτω ισοφαρίζοντας σε 78-78 μέχρι και το 37′ μετά από μεγάλες… βόμβες των Μπράιαντ και Γερομιχαλού. Ο Μιλεντίγιεβιτς των 21 πόντων με 4-6 τρίποντα με πέντε διαδοχικούς πόντους σε ένα περίπου λεπτό μέχρι και το 38′ είχε για άλλη μια φορά την λύση για τον Πανιώνιο κόβοντας τα πόδια των γηπεδούχων αλλά και τον γόρδιο δεσμό στο Σχηματάρι για την ομάδα του.

Ερμής Σχηματαρίου – Πανιώνιος 77-90

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Στρέμπας-Λεβεντάκος (Μπλέτσας)
Δεκάλεπτα: 11-20, 30-44, 63-68, 77-90

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 19 (1), Γράβας 16 (3), Βασιλόπουλος 6 (2), Κωστόπουλος 6, Μπολάτογλου 3 (1), Αγγελή, Μαργέλης, Ουγκοτσούκου 10, Γερομιχαλός 17 (3), Κασιούμης 3.
Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Ζανλουί 6, Σκάνδαλος 6, Μιλεντίγεβιτς 23 (4), Δημητρακόπουλος, Παπαδιονυσίου 12, Αντωνάκης 13 (3), Χάλαρης 3 (1), Κακλαμανάκης 8, Βουγιούκας 7, Βεργίνης 12 (2), Γκίκας.

Με ήρωα τον Σταμάτη η Μύκονος

Με τον Δημήτρη Σταμάτη να μη… σταματάει στην 4η περίοδο, ο ΑΟ Μυκόνου κατέβαλε εν τέλει τον μαχητικότατο Έσπερο Λαμίας με 78-74 και έκλεισε μια θέση για την 3η αγωνιστική της Β Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα υποδεχθεί τη ΝΕΜ στην έδρα του.

Σε ένα ματς που πήγαινε από την αρχή μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους πόντο πόντο, με τις 7 προσπεράσεις αλλά και τις 4 ισοπαλίες στον πίνακα του σκορ στην 1η περίοδο αλλά και τις 3 και 2, αντίστοιχα, στο δεύτερο δεκάλεπτο να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές, με πρωταγωνιστή τον Διαμαντάκο των 10 πόντων με 3-7 σουτ αλλά και των 6 ριμπάουντ (τα 3 επιθετικά) καθώς και την ομαλότητα στο παιχνίδι του (10 ασίστ σε 14 καλάθια – 7 διαφορετικοί σκόρερ) η Μύκονος έκανε τη δική της αντεπίθεση προς το τέλος του ημιχρόνου και κλείνοντας με σερί της τάξης του 10-0 το πρώτο 20λεπτο να μπει στα αποδυτήρια μπροστά με απόσταση αναπνοής (39-37).

Μάλιστα, έχοντας πάρει φόρα από αυτόν τον ρυθμό, οι Κυκλαδίτες θα επέκτειναν το επί μέρους τους σκορ και στο 18-0 (!) μέχρι και το 22′, όταν με διαδοχικά και αναπάντητα καλάθια των Καμαρα, Σταμάτη και Πατσέκο θα έφτανε ακόμα και στο +10 (47-37)! Με ηγέτη τον Παπαντωνίου πάντως (6 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ο Έσπερος θα απαντούσε άμεσα ισοφαρίζοντας σε 47-47 με ένα δικό του ηχηρό 0-10 επί μέρους σκορ.

Μέχρι και τα τελευταία λεπτά του πάντως η ματσάρα της Μυκόνου θα συνέχιζε να πηγαίνει πόντο πόντο, με τους Σταμάτη από τη μια μεριά και τον Μπρούερ από την άλλη να είναι σε μεγάλα κέφια κάνοντας το σκορ με εκατέρωθεν καλάθια 71-70 τρία λεπτά πριν την εκπνοή. Ο πρώτος μάλιστα με τον 10 πόντο του στην 4η περίοδο (19 πόντοι συνολικά) θα έφερνε την Μύκονο μπροστά με 76-72 με μόλις 37” να απομένουν ακόμα για το φινάλε.

Μύκονος – Έσπερος Λαμίας 78-74

Διαιτητές: Τηγάνης-Σπυρόπουλος-Μαρτινάκος (Κουνάνης)
Δεκάλεπτα: 21-22, 39-37, 56-55, 78-74

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 11 (2), Σταμάτης 19 (2), Καψαλός, Καμάρας 11 (1), Σπυρόπουλος 2, Διαμαντάκος 10, Βοϊτσιεχόβσκι 11, Πατσέκο-Ορτίθ 11 (2), Παύλος 3 (1), Ευστρατίου.
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος, Νικολαΐδης 3, Λιάπης 14 (4), Καράμπουλας 14 (1), Τζόρτζεβιτς 2, Λεγκίκας 8 (2), Μπρούερ 16, Παπαντωνίου 8, Ιωάννου 9

Πέρασε από την Αμαλιάδα ο Παπάγου

Μια τεράστια νίκη – πρόκριση με 87-84 στην Αμαλιάδα επί του τοπικού Κοροίβου πανηγυρίζει από σήμερα ο ΑΣ Παπάγου, ο οποίος πήρε το μεγάλο ντέρμπι με άρωμα Ελίτ Λιγκ για την 2η αγωνιστική του θεσμού περνώντας αυτόματα στην 3η περιμένοντας έναν εκ των Ερμή Σχηματαρίου και Πανιωνίου.

Μπορεί να μην είχε τόσο μεγάλη αποτελεσματικότητα στην άμυνά του, δεδομένου ότι ο αντίπαλος είχε 50%+ ευστοχία, αλλά από τη στιγμή που ο Παπάγου ανάγκασε τους γηπεδούχους σε 10 λάθη (10 δικοί του πόντοι στο ανοιχτό γήπεδο) έχοντας παράλληλα 9 αθροιστικά κλεψίματα και μπλοκ έβαλε μεγάλη πίεση στην Αμαλιάδα.

Την ίδια στιγμή δε, αν και δεν βρήκε το χέρι του με συνέπεια από μακρινή απόσταση (5-19 τρίποντα), ο οργανισμός της Αθήνας είχε σε φοβερά κέφια την τριάδα των Κυριλή, Τζουγκαράκη και Σανδραμάνη, η οποία με 33 κοινούς πόντους του έδινε πάντοτε τις λύσεις σε μια πολύ σκληρή έδρα και τον κρατούσαν μπροστά στον πίνακα του σκορ σταθερά με διψήφιες αποστάσεις από ένα σημείο και μετά μέχρι και το 43-52 του ημιχρόνου αλλά και το 52-60 του 22′.

Ακόμα βέβαια και αν οι γηπεδούχοι δεν έλεγαν να αστοχήσουν σε κάποιο τρίποντο όντας ασταμάτητοι από την περίμετρο με 10-20 τρίποντα μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου, ο Κόροιβος δεν πτοήθηκε και βάζοντας στην εξίσωση τόσο τον Νοέα όσο και τον Δερμιτζάκη με 24 κοινούς πόντους και ισορροπώντας τη μάχη στην ρακέτα και των ριμπάουντ θα πλησίαζε ακόμα και στους 4 πόντους (65-69) μέχρι και το 30′, την ίδια στιγμή που είχε την ευκαιρία με δύο άστοχα τρίποντα να πλησιάσει ακόμα πιο πολύ. Με συνεχόμενες λύσεις μάλιστα από Κικινη και Τσίπα θα ισοφάριζε στον πίνακα του σκορ σε 77-77 με πέντε γεμάτα λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Το ματς θα κρινόταν τελικά στα σημεία, με τους Σταματίου και Κυριλή να βάζουν μπροστά τον Παπάγου με 84-85 λίγο πριν το τέλος, ενώ λίγο αργότερα το ματς θα το καθάριζε ο Μπράιαντ με ένα μεγάλο καλάθι!

Κόροιβος – Παπάγου 84-87

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Κωνσταντινίδου-Νάστος (Πίγκας)
Δεκάλεπτα: 17-24, 43-52, 65-69, 84-87

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν 3 (1), Ναυπλιώτης 6, Νοέας 13 (2), Δερμιτζάκης 11 (2), Κινινής 7 (1), Καλαϊτζάκης 9 (2), Ράλλης 4, Πόζογλου 8 (1), Καραγεωργίου 6 (1), Κοντόπουλος, Τσίπας 17 (3).
Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 13 (1), Καρακώστας 11 (3), Κυριλής 16 (2), Σταματίου 2, Τουλιάτος 7 (1), Κόης 2, Καπόπουλος, Ματσάγγος 7 (1), Κασαπίδης 2, Τζουγκαράκης 14, Σανδραμάνης 11, Γάργαλης 2.

Απέφυγε το ΣΟΚ ο Αμύντας

Αν και τα βρήκε σκούρα κόντρα στην ΑΕ Νέας Κηφισιάς της Β Εθνικής, ο Αμύντας πέτυχε τελικά τη νίκη στα σημεία με 76-75 χάρις σε ένα μεγάλο καλάθι του Δόξα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στην 3η αγωνιστική θα παίξει την πρόκριση για το Final Four με την Δόξα Λευκάδας.

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στις απαρχές της 2ης περιόδου εξαιτίας ενός ξεσπάσματος των φιλοξενούμενων ακόμα και με διψήφιες αποστάσεις στον πίνακα του σκορ, αλλά έχοντας σε μεγάλα κέφια την τετράδα των Μανούσου, Μιχαλάκη, Καράμπελα και Σκορδά, που ήταν οι κύριοι υπεύθυνοι για τους 50 από τους 57 πόντους της μέχρι και τα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου, η ΑΕΝΚ κατάφερε να κάνει ντέρμπι για τα καλά το ματς εξαφανίζοντας επί της ουσίας την όποια διαφορά δυναμικότητας μεταξύ Ελίτ Λιγκ και Β Εθνικής.

Με τους ξένους, τους Ουίλσον και Πίτερσον, να βγαίνουν με συνέπεια μπροστά στα της επίθεσης βέβαια με 29 κοινούς πόντους, ο Αμύντας πάντα θα ήταν μπροστά έστω και με μικρές αποστάσεις, με τον τελευταίο με συνεχόμενους πόντους να τον φέρνει μέχρι και στο 61-67 στις απαρχές της 4ης περιόδου. Η… γνωστή τετράδα της Νέας Κηφισιάς ωστόσο δεν έλεγε να αφήσει τους πορτοκαλί σε ησυχία με 64 κοινούς πόντους πια με αποτέλεσμα να μπει στην τελική ευθεία του ντέρμπι πίσω μόλις σε απόσταση καλαθιού (72-74 στο 38′).

Ο Μανούσος θα ολοκλήρωνε λίγο αργότερα με ένα δυναμικό γκολ φάουλ την ανατροπή (75-74) αλλά ο Δόξας από κοντά είχε ξανά τη λύση μετά το χαμένο σουτ του Σιούντρη για το νέο προσπέρασμα του Υμηττού (75-76) με λιγότερο από ένα λεπτό για την εκπνοή. Μάλιστα, με τον Καράμπελα να αστοχεί στην εκπνοή, ο Αμύντας θα έφευγε με ένα μεγάλο διπλό για την τελική οκτάδα.

ΑΕ Ν. Κηφισιάς – Αμύντας 75-76

Διαιτητές: Σκαλτσής-Σιδέρης-Αντωνιάδης (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 24-23, 42-45, 61-63, 75-76

ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Λαδικός): Κούτουλας, Παπανικολάου, Μανούσος 18, Μοίρας 5, Σκούρτης 3 (1), Στασινόπουλος 12, Μιχαλάκης 13 (2), Καράμπελας 14 (2), Σκόρδας 10
Αμύντας (Κουρής): Καμπούρης 2, Μπιλάλης 8 (2), Σιούντρης 12 (1), Γκρέκας 7 (1), Βαρδιάνος 5 (1), Πίτερσον 12, Μπέλη 4, Γουίλσον 17, Μπολδόγλου, Γιοβάνης, Δόξας 9

Απέφυγε την αυτοκτονία ο Μίλωνας

Ακόμα και αν είδε τον Χολαργό να επιστρέφει από το -31 (!) και να περνάει μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά, ο ΑΟΝΣ Ο Μίλωνας λύγισε με δυσκολία (79-73 εκτός έδρας) την κατά δύο κατηγορίες «μικρότερη» αντίπαλο ομάδα του και πέρασε από την 2η στην 3η αγωνιστική της Β Φάσης. Εκεί, θα υποδεχθεί στη Νέα Σμύρνη την Ελευθερούπολη

Εκμεταλλευόμενος κάθε εκατοστό της μεγάλης διαφοράς δυναμικότητας δύο εθνικών κατηγοριών μεταξύ των Ελίτ Λιγκ και Γ Εθνικής, ο Μίλωνας εκκίνησε… καυτά από την περίμετρο με 8-18 τρίποντα και τρέχοντας επί μέρους σκορ της τάξης του 0-18 από τα τελευταία λεπτά της 1ης περιόδου μέχρι και τα μέσα της 2ης ξέφυγε με… τριπλ σκορ (10-41 στο 15′) και επί της ουσίας καθάρισε από νωρίς τη μπουγάδα στο «Αντώνης Τρίτσης».

Μάλιστα, Πετρίδης και Μελισσαράτος με 19 πόντους ξεπερνούσαν ήδη από μόνοι τους τον Χολαργό, ενώ ακόμα 10 πόντους στην εξίσωση είχαν προσθέσει και οι Μοτσενίγος και Δομπρογιάννης μέχρι και το πέρας του πρώτου τετάρτου της αναμέτρησης. Με τους Ιωακειμίδη και Κατωπόδη ωστόσο σε καλό σε γενικές γραμμές βράδυ επιθετικά (15 πόντοι με 5-12 σουτ αθροιστικά) και σε συνδυασμό με την χαλαρότητα που επικράτησε στα των φιλοξενούμενων ο Χολαργός έκλεισε το πρώτο μέρος με ένα 11-2 επί μέρους σκορ μέχρι και το τελικό 24-44.

Χωρίς να το περιμένει κανείς μάλιστα, και με την τριάδα των Κατωπόδη, Κουκουνιά και Ψημίτη να μπαίνει πια για τα καλά στην εξίσωση με 42 κοινούς πόντους, οι γηπεδούχοι επέκτεινα το επί μέρους σκορ τους μέχρι και το 41-11 (!) στο τελευταίο αγωνιστικό δεκάλεπτο μειώνοντας ακόμα και στο καλάθι με τον ασταμάτητο Κουκουνιά (52-55 και 54-57 στο 28′) -με τη διαφορά των 31 πόντων να έχει εξατμιστεί μόλις στους 3 πια!

Ακόμα και αν λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου ο Μίλωνας με τους Ανέστη και Πετρίδη να δίνουν αρκετές λύσεις επιθετικά ξέφυγε ξανά με 5+ πόντους, ένα μεγάλο τρίποντο του Ιωακειμίδη θα έφερνε τους οικοδεσπότες πιο κοντά από ποτέ (62-64) στο 33′, με τον Κατωπόδη μάλιστα να σπαταλάει μια τεράστια ευκαιρία προσπεράσματος λίγες στιγμές αργότερα. Με ένα ζευγάρι βολών ωστόσο του Καλαντζή (2 πόντοι, 0-6 σουτ, 0-4 τρίποντα) ο Χολαργός θα μείωνε ακόμα και στον πόντο, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Ιωακειμίδη θα έφερνε την ομάδα του και μπροστά στο σκορ με 69-68 ολοκληρώνοντας την τεράστια ανατροπή από το -31 -κάτι που θα επαναλάμβανε και λίγο αργότερα για το 71-70!

Δύο μεγάλα τρίποντα από Δημάκο και Μοτσενίγο ωστόσο θα έφερναν τον Μίλωνα μπροστά με 3 πόντους (73-76) 43” πριν το τέλος -με τον Καλαντζή να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία ισοφάρισης στο τέλος…

ΚΟ Χολαργού – Μίλων 73-79

Διαιτητές: Αναστασίου-Κονταράτος-Αργυρούδης (Παυλόπουλος)
Δεκάλεπτα: 10-22, 24-44, 55-60, 73-79

ΚΟ Χολαργού (Θωμόπουλος): Γιαννουλάκης, Ιωακειμίδης 15 (3), Κατωπόδης 15 (2), Λουκάς, Ραπτίδης, Κουκουνιάς 21 (1), Σφηκάκης 4, Κουτσονικόλας, Ψημίτης 16 (4), Τζελέπης, Καλαντζής 2
Μίλων (Καραγιάννης): Πετρίδης 17 (4), Ανέστης 10 (1), Μελισσαράτος 12 (1), Παγώνης 3 (1), Μοτσενίγος 11 (3), Δομπρογιάννης 4, Χριστόπουλος, Μαλούκος 2, Δημάκος 5 (1), Κανονίδης 15 (3)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

ΑΠΑΣ Νάξου – ΝΕ Μεγαρίδος 66-72
Ερμής Σχηματαρίου – Πανιώνιος 80-90
Τρίκαλα Basket – Δόξα Λευκάδας 63-67