Έκλεισε θέση στην τετράδα ο Μίλωνας

Στο πρώτο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας για τις ομάδες των εθνικών κατηγοριών κατάφερε να προκριθεί ο ΑΟΝΣ Ο Μίλων, ο οποίος λύγισε με χαρακτηριστική δόση άνεση την αντίσταση του ΓΣ Ελευθερούπολης με 88-67 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Β Φάσης. Άγγιξε το τριπλ νταμπλ ο Μπαρτ Τζ. με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε από νωρίς σε παράσταση για έναν ρόλο για την ομάδα του Νίκου Καραγιάννη. Στα της επίθεσης, η τριάδα των ΜακΚίσικ (13 πόντοι, 3-5 τρίποντα), Κανονίδη (10 πόντοι, 4-4 σουτ, 2-2 τρίποντα) και Μελισσαράτου (8 πόντοι, 2-4 δίποντα, 4-4 βολές) έκοβε και ο Μπαρτ έραβε (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 17 καλάθια). Στα μετόπισθεν, τόσο ο έλεγχος των ριμπάουντ (21 έναντι 13) όσο και η πιεστική άμυνα στην περιφέρεια που απέφερε 5 λάθη αλλά και 10 πόντους από αυτά στο ανοιχτό γήπεδο έκαναν τη βρώμικη δουλειά.

Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα ο Μίλωνας να κάνει κουμάντο στο μεγαλύτερο μέρος ξεπερνώντας από νωρίς το φράγμα των 10 (ξεκίνησε με 10-0) και 15 πόντων, ενώ μέχρι και την εκπνοή είχε… ντουμπλάρει τη διαφορά στον πίνακα του σκορ μέχρι και το βαρύ για τους Καβαλιώτες, που από μεριάς τους ήταν εξαιρετικά αναποτελεσματικοί με ούτε 30 πόντους σε 43 κατοχές, με 28% εντός πεδιάς αλλά και με 27% από την περίμετρο, 52-26 του 20’…

Αφαιρώντας ωστόσο την όποια πίεση είχε στους ώμους της μετά και το ντέρμπι του περασμένου Σαββάτου στη Θεσσαλονίκη, η Ελευθερούπολη άργησε αλλά βρήκε τα πατήματά της στη Νέα Σμύρνη. Μάλιστα, ανεβάζοντας σχεδόν κατά 10% τα ποσοστά της σε σουτ (38%) και τρίποντα (37%) και περιορίζοντας τους εύκολους πόντους των γηπεδούχων (2 πόντοι στο ανοιχτό γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο) κατάφερε με σημαντικά σερί να μειώσει ακόμα και στους 13 πόντους (72-59) στα 33′ με καλάθι του Λογοθέτη (7 πόντοι, 3-7 σουτ) ολοκληρώνοντας ένα ηχηρό 3-10 σερί στο εν λόγω δεκάλεπτο.

Οι… γνωστοί άγνωστοι ωστόσο του ΑΟΝΣ, οι Μελισσαράτος, Κανονίδης, Μπερτ και Μοτσενίγος βρήκαν μεγάλα σουτ και… καθάρισαν την αναμέτρηση λίγο αργότερα για τον Μίλωνα, που έκλεισε θέση για πρώτη φορά στο Final 4 του θεσμού.

Μίλων – Ελευθερούπολη 88-67

Διαιτητές: Μαρινάκης-Καρπάνος-Κωνσταντινίδου (Μωϋσιάδης)
Δεκάλεπτα: 25-10, 52-29, 69-49, 88-67

Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 20 (4), Πετρίδης 4, Ανέστης 6 (2), Μελισσαράτος 14, Παγώνης 9 (1), Μοτσενίγος 5 (1), Μπαρτ 7 (1), Μάρκου, Ζούμπος 6 (2), Δημάκος 2, Κανονίδης 15 (3).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 4, Μπόζης 7 (1), Γκάθραϊτ 13 (1), Καμπουρίδης 7 (1), Ιατρίδης 10 (2), Λογοθέτης 7, Μαστόρος 7 (1), Οκεκουόγεν 5, Τσέλλος 7 (1).

Άντεξε στον Υμηττό η Δόξα

Μετά τον Μίλωνα και η Δόξα Λευκάδας έγραψε τη δική της ιστορία στο Κύπελλο Ελλάδας περνώντας για πρώτη φορά στο Final Four για τις ομάδες των εθνικών κατηγοριών. Για να γίνει αυτό θα έπρεπε πρώτα να αντέξει στην πίεση του Αμύντα στον Υμηττό, τον οποίον εν τέλει λύγισε με 84-76 παρά το γεγονός πως έκανε το ματς ντέρμπι από το +20 της 3ης περιόδου.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους παίκτες της Δόξας. Η ομάδα της Λευκάδας, αν και δε βρήκε σε αυτό το διάστημα ποτέ το χέρι της από την περίμετρο (3-10 τρίποντα), ήταν τρομερή στο μοίρασμα της μπάλας αλλά και των επιθέσεων, με τις 14 ασίστ σε 17 καλάθια αλλά και τους εννέα διαφορετικούς σκόρερ (όλοι όσοι έπαιξαν σκόραραν) να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές -κάτι που έφερε και 14 δίποντα.

Από την άλλη μεριά, για τον οργανισμό του Υμηττού ξεχώρισαν περισσότερο οι Γκάτζο (9 πόντοι), Πίτερσον (7 πόντοι) και Ουίλσον (8 πόντοι), αλλά το συνολικό 20% από την περίμετρο σε 10 σουτ, το 42% σε 12 βολές και το 33% σε 36 σουτ (31 πόντοι σε 45 κατοχές) δεν του επέτρεψε κάτι καλύτερο μέχρι στιγμής από το να είναι διαρκώς πίσω στον πίνακα του σκορ με διψήφιες αποστάσεις που άγγιζαν ή και ξεπερνούσαν το φράγμα των 15 πόντων…

Με τον Αμύντα να τα… σπάει και στην 3η περίοδο ρίχνοντας τα ποσοστά του ακόμα πιο πολύ πέφτοντας πια στο 33% εντός πεδιάς και το 15% από μακρινή απόσταση, την ίδια στιγμή που σκόραρε τα 6 από τα 17 καλάθια του στο ανοιχτό γήπεδο δεν ήταν δυνατόν να αλλάξουν πολλά. Οι φιλοξενούμενοι των 22 ασίστ σε 24 καλάθια (!) έχοντας πια 8 διαφορετικούς παίκτες με τουλάχιστον 5 πόντους έκαστος αλλά και τους ΠαπαδάκηΕρμείδη σε μεγάλα κέφια με 21 κοινούς πόντους με 9-15 σουτ θα έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ σταθεροποιώντας το προβάδισμά τους κοντά στην τάξη των 20 πόντων για ώρα.

Η τριάδα των Γκάτζο, Μπιλάλη και Δόξα ωστόσο βρήκε διαδοχικές λύσεις στην κολλημένη επίθεση των πορτοκαλί, οι οποίοι ξεκινώντας με 10-3 σερί θα πλησίαζαν ακόμα και στους 13 πόντους (55-68) μέχρι και το 32′. Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σιούντρη δε το γήπεδο θα… τούμπαρε ακόμα περισσότερο, με τον Αμύντα να πλησιάζει στους 5 (63-68 στο 34′) με το επί μέρους σκορ να αγγίζει πια το 18-3 (!) στην 4η περίοδο.

Ακόμα και αν η διαφορά θα έπεφτε και σε απόσταση καλαθιού μερικές κατοχές αργότερα, οι Τζόρτζεβιτς και Σκουλίδας θα έδιναν την απάντηση για την Λευκάδα φέρνοντας την ομάδα τους με το… έτσι θέλω ξανά σε απόσταση ασφαλείας (65-75 στο 36′, 68-77 στο 37′) καθαρίζοντας το ματς στο τέλος.

Αμύντας – Δόξα Λευκάδας 76-84

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Χριστινάκης-Ασλανίδης (Νιγιάννης)
Δεκάλεπτα: 14-25, 31-45, 45-65, 76-84

Αμύντας (Κουρής): Καμπούρης 2, Μπιλάλης 8, Σιούντρης 9 (1), Πίτερσον 17 (1), Γκάτζο 13 (1), Μπέλη 2, Γουίλσον 16, Γιοβάνης, Δόξας 9 (1).
Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 10, Ερμείδης 10, Τσέιμπερς, Κοντούδης 8 (2), Γοργόνης 9 (1), Σκουλίδας 12 (2), Ευσταθιάδης 4, Βουλγαρόπουλος 7, Τζόρτζεβιτς 13, Παπαδάκης 11 (1).

Με διπλό Γκίκα ο Πανιώνιος

Εν τη απουσία του Βεργίνη ο Γκίκας βγήκε μπροστά για τον Πανιώνιο και με ένα πελώριο νταμπλ νταμπλ της τάξης των 16 πόντων και 11 ασίστ κόντρα στον ΑΣ Παπάγου (88-83 στο άδειο λόγω τιμωρίας «Κ. Πέρσης) χάρισε στον Ιστορικό τη δεύτερη συνεχόμενη παρουσία του στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας για τις ομάδες των εθνικών κατηγοριών.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά οριακό, με το γεγονός πως οι δυο μονομάχοι αντάλλαξαν μεταξύ τους 7 διαφορετικές φορές το προβάδισμα σε μια 2η περίοδο όπου κυρίως οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο αλλά και το ότι η μεγαλύτερη διαφορά από το 15′ και έπειτα ήταν μόλις οι 3 πόντοι να αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Από πλευράς Πανιωνίου, οι κοινοτικοί Ζαν Λουί (16 πόντοι, 6-7 σουτ) και Ντέιβις (11 πόντοι, 4-5 σουτ, 2-3 τρίποντα) εν τη απουσία του Βεργίνη κουβάλησαν περισσότερο τον οργανισμό του Λυκογιάννη ενώ από την αντίπερα όχθη, για την ομάδα του Καρακώστα ξεχώρισε περισσότερο ο Κόης αγγίζοντας από νωρίς το νταμπλ νταμπλ με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 15 λεπτά παρουσίας.

Βάζοντας στην εξίσωση ωστόσο τον… ασυγκράτητο Γκίκα των 16 πόντων (5-14 σουτ, 2-6 τρίποντα, 4-4 βολές), των 4 ριμπάουντ και των 11 ασίστ σε 25 καλάθια των συμπαικτών του καθώς και τους κομβικούς Παπαδιονυσίου (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάλαρη (10 πόντοι) και Κακλαμανάκη (8 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) ο Ιστορικός θα άρχισε να ξεφεύγει στον πίνακα του σκορ στο δεύτερο μέρος έχοντας πια μόνο αυτός την πρωτοκαθεδρία και φτάνοντας ακόμα και στο +14 (81-67) στα μέσα της 4ης περιόδου.

Μέχρι τέλους δε ο Πανιώνιος δεν θα άλλαζε θέση από αυτήν του οδηγού στον πίνακα του σκορ παρά τα… όργια των Γκρίφιν (17 πόντοι, 6-7 σουτ), Καρακώστα (16 πόντοι, 4 ασίστ) και Κόη (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και θα έκλεινε ένα εισιτήριο για την τελική τετράδα του θεσμού.

Πανιώνιος – Παπάγου 88-83

Διαιτητές: Τηγάνης-Ζακεστίδης-Μαρτινάκος (Κυρτάτας-Ζαγκλής)
Δεκάλεπτα: 23-18, 47-46, 64-57, 88-83

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Ζανλουί 16 (1), Χρήστου, Μιλεντίγεβιτς 5 (1), Δημητρακόπουλος, Παπαδιονυσίου 10 (2), Αντωνάκης 3 (1), Χάλαρης 10 (2), Κακλαμανάκης 8, Βουγιούκας 4, Βαφειάδης 3 (1), Ντέιβις 13 (2), Γκίκας 16 (2).
Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 17 (3), Καρακώστας 16 (3), Σταματίου 7 (1), Τουλιάτος 5 (1), Κόης 14 (2), Κασαπίδης 2, Ματσάγγος 4 (1), Καπόπουλος, Τζουγκαράκης 10, Σανδραμάνης 8, Γάργαλης.

Άλωσε ξανά τη Μύκονο η ΝΕΜ

Η ΝΕΜ το έκανε ξανά και με μια μεγάλη εμφάνιση στις Κυκλάδες άλωσε για άλλη μια φορά φέτος την Μύκονο με 72-70 παίρνοντας το τελευταίο εισιτήριο για το Final Four ακόμα και αν αγχώθηκε στο τέλος κόντρα στην αντεπίθεση των οικοδεσποτών.

Ούσα σε φοβερή μέρα από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ -γράφοντας 44% σε 18 τρίποντα και 42% σε 38 σουτ γενικότερα μαζί με 9 ασίστ σε 16 καλάθια- αλλά έχοντας σε καλή μέρα για άλλη μια φορά τον… σεληνιασμένο Γερομιχαλό (13 πόντοι, 5-7 σουτ, 2-3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), η ΝΕΜ ήταν η ομάδα εκείνη που από νωρίς έκανε κουμάντο στον πίνακα του σκορ ξεφεύγοντας με διψήφιες αποστάσεις καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου κόντρα σε μια Μύκονο που στο ντεμπούτο του Σκαραφίγκα έδειχνε να αναζητεί ακόμα τα βήματά της κυρίως στα της επίθεσης (12-32 σουτ, 2-15 τρίποντα – 6 ασίστ για 9 λάθη – 30 πόντοι σε 42 κατοχές).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον απίθανο Γερομιχαλό να τα κάνει όλα στο παρκέ με 21 πόντους (8-13 σουτ, 6-10 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα (25 αξιολόγηση σε 33 λεπτά παρουσίας) και μαζί με τις γεμάτες εμφανίσεις των Αρνόκουρου, Καλλινικίδη και Στιούαρτ -αλλά και την φοβερή ομαδική άμυνα των 12 κλεψιμάτων/μπλοκ, των 10 πόντων από λάθη αντιπάλου (15) αλλά και την αποτελεσματικότητα στα εχθρικά σουτ (40% εντός πεδιάς, 11% τρίποντο, 60+ πόντοι σε 80+ κατοχές)- θα έφτανε σε άλλη μια νίκη στο νησί των Κυκλάδων μετά την κανονική ροή της Ελίτ Λιγκ.

Από μεριάς της η Μύκονος ακόμα και αν εν τέλει δεν κατάφερε να… κλέψει το ροζ φύλλο και την πρόκριση έδειξε πείσμα στην 4η περίοδο όταν με 17-6 επί μέρους σκορ θα επέστρεφε από τις μεγάλες διαφορές του πρώτου 30λεπτου μειώνοντας ακόμα και σε 67-70 ένα λεπτό πριν το φινάλε βάζοντας… φωτιά στο ντέρμπι πριν σβήσει άδοξα.

Μύκονος – ΝΕ Μεγαρίδος 70-72

Διαιτητές: Τσολάκος-Μαγκλογιάννης-Σιδέρης (Διμπινούδης)
Δεκάλεπτα: 23-29, 32-45, 47-64, 70-72

Μύκονος (Σκαραφίγκας): Χουχούμης 10 (1), Καψαλός 4, Καμάρας 11 (1), Σπυρόπουλος 12, Διαμαντάκος 2, Βοϊτσιεχόβσκι 6, Πατσέκο-Ορτίθ 17 (1), Παύλος 3 (1), Ευστρατίου 5 (1).
Μεγαρίδα (Μάνταλος): Μπράντφορντ 8, Γκάτζιας 5 (1), Ζαραϊδώνης, Τσόχλας 6 (2), Καλλινικίδης 4, Αρνόκουρος 7, Στιούαρτ 11 (3), Μαντίκος 8 (2), Γερομιχαλός 23 (2).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας: