Η Ελευθερία Μοσχάτου κέρδισε  τον Πρωτέα Βούλας 55-62  αυτή τη φορά εκτός έδρας 55-62 για την φάση των 8 για το  θεσμό του Κυπέλλου Γυναικών  παίρνοντας την πρόκριση για το Final 4 του Κυπέλλου.

Το παιχνίδι άρχισε με την Ελευθερία Μοσχάτου να τρέχει ένα σερί 0-7 και τον Πρωτέα Βουλας να μειώνει τη διαφορά στον 1 πόντο (8-9) και να κλείνει η 1η περίοδος με ισόπαλες τις 2 ομάδες 13-13. Η κατάσταση δεν άλλαξε στην 2η περίοδο με την Ελευθερία Μοσχάτου να προηγείται 19-23 αλλά τον Πρωτέα Βούλας να αντιδράει και  το ημίχρονο να κλείνει στο 23-23.   Από πλευράς Πρωτέα πρώτη σκόρερ ήταν η Gliday Rose με 6 πόντους, 2 assist και 1 κλέψιμο  ενώ για την Ελευθερία Μοσχάτου πρώτη σκόρερ ήταν η Calloway με 5 πόντους, 3 rebound και 2 κλεψίματα.

Στην 3η περίοδο o Πρωτέας Βούλας πέρασε μπροστά στο σκορ 30-29, Η Ελευθερία Μοσχάτου αντέδρασε και έτρεξε ένα σερί 0-6 (30-36)  Σταδιακά οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες με τη διαφορά να κλείνει στο +6 36-42 για την Ελευθερία. Ο Πρωτέας Βούλας μείωσε στους 2 στις αρχές της 4ης περιόδου 42-44 ενώ είχαμε διαγωνισμό τριπόντων για τις 2 ομάδες να βάζουν συνολικά 4 τρίποντα και το σκορ να είναι ισόπαλο 47-47 στα μέσα της 4ης περιόδου. Η Ελευθερία Μοσχάτου με ένα σερί 0-9 προηγήθηκε 47-56.  Ο Πρωτέας μείωσε 52-58  έν τελευταία λεπτά του παιχνιδιού  ωστόσο με ένα lay-up της Καρακασίδου στα 23 δευτερόλεπτα διαμορφώνοντας το σκορ στο 55-62 που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Calloway από Ελευθερία Μοσχάτου και η Gilday από πλευράς Πρωτέα με 24 πόντους η καθεμιά.

Tα δεκάλεπτα: 13-13, 23-23, 36-42, 55-62

Πρωτέας Βούλας-Ελευθερία Μοσχάτου 55-62
Διαιτητές: Τσαχάκης-Σκαλτσής-Καλογριάς

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 24(4), Χατζηβασιλείου 5(1), Σακελλαρίου, Πατεράκη 2, Χατζηγιακουμή 9(3), Αναστασοπούλου Μ., Αλεξιά, Αναστασοπούλου Χ. 4, Μπουθ 7(1), Τζανετάτου 4.
Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Καλογουέι 24(4), Στούπα, Καρακασίδου 12, Νάτσκου 2, Σταμάτη 2, Σακουλάκη, Μυλωνάκη, Μπουέρ 10, Οκόγιε 12(2).