Ακόμα και αν βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ κόντρα σε μια τρομερή σήμερα ομάδα, ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση της Ελευθερίας Μοσχάτου με 66-61 στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Γυναικών χάρις σε μια τρομερή 4η περίοδο και επέστρεψε στην κορυφή μετά από δύο δεκαετίες!

Το πρώτο ημίχρονο, παρά μια κάποια αντίδραση από τον πολύ ανώτερο γενικότερα άλλο όχι σήμερα Παναθηναϊκό μέχρι και τα μέσα της 2ης περιόδου, ήταν κομμένο και ραμμένο για την Ελευθερία, με την αρμάδα από το Μοσχάτο να εκκινεί πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και να πιάνει στον… ύπνο τις πράσινες προηγούμενη τόσο με 6-12 στο 7′ όσο και με 9-15 στο 9′.

Μάλιστα, ακόμα και αν το τριφύλλι έβγαλε τη δική του αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας σημαντικά στον πίνακα του σκορ ή προσπερνώντας μάλιστα (20-19 στο 15′, 22-26 στο 17′, 25-28 στο 19′), η ομάδα του Σίμου βρίσκοντας τις Calloway, Στούπα και Καρακασίδου να είναι ασταμάτητες με 29 κοινούς πόντους έτρεξε ένα σημαντικό 2-5 επί μέρους σκορ στο τελευταίο λεπτό και έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά με 27-33!

Η Ελευθερία μάλιστα συνέχισε να είναι η καλύτερη ομάδα του παρκέ και με απόλυτη πρωταγωνίστρια την Καρακασίδου, που έφτασε μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου αισίως τους 17 πόντους, κινούσε σταθερά τα νήματα της πρωτοκαθεδρίας στον πίνακα του σκορ φτάνοντας ακόμα και στο +9 στα μέσα του εν λόγω δεκάλεπτου (33-42) βάζοντας πολύ δύσκολα στο τριφύλλι, που από μεριάς του έδειχνε να μην έχει ψυχολογία στην επίθεση και κολλώντας κάτω από τους 50 πόντους μέχρι και το 32′ να βρίσκεται συνεχώς πίσω στο σκορ (35-40 στο 25′, 33-42 στο 26′, 40-46 στο 29′,45-52 στο 32′).

Ωστόσο, με τις Potter, Αλεξανδρή και Χριστινάκη να βρίσκουν 7 αναπάντητους πόντους το ματς έγινε ροντέο -με τον ΠΑΟ να μειώνει μέσα σε δύο λεπτά στο καλάθι (49-52 στο 34′). Λίγο αργότερα μάλιστα, η Σωτηρίου με καλάθι από κοντά θα μείωνε ακόμα περισσότερο (51-52), με το παιχνίδι να έχει γυρίσει φυσικά για τα καλά.

Οι Στούπα και Colloway όμως, βρήκαν άμεσα λύση με 5 πόντους σερί για τις τυπικά φιλοξενούμενες κάτι που έφερε μπροστά με 52-57 την ομάδα τους με τρία λεπτά για το τέλος.

Από εκεί και πέρα το ματς έγινε ακόμα πιο ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό να περνάει μεν μπροστά με 58-57 με τρίποντο της Carter αλλά και την Καρακασίδου να απαντάει με δύο συνεχόμενα καλάθια για το 58-59 και το 58-61 μέσα σε μισό λεπτό κάνοντας πάρτι κόντρα στο τριφύλλι! Η Carter όμως με νέο προσωπικό της τρίποντο και φάουλ αρχικά ισοφάρισε σε 61-61 και στη συνέχεια έδωσε ξανά το προβάδισμα στις πράσινες με 62-61 με λιγότερο από ένα λεπτό να μένει για το τέλος.

Το Μοσχάτο σπατάλησε τη δική τους καίρια επίθεση στο φινάλε και η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη με την Παυλοπούλου να την υπογράφει από τη γραμμή των βολών στο τέλος έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου τίτλου της χρονιάς!

Τα Δεκάλεπτα: 10-15, 27-33, 43-50, 66-61

Παναθηναϊκος (Καπογιάννη): Ριντ, Ζιακα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1), Πότερ 11, Σωτηρίου 9 (1), Αλεξανδρή 3, Παλάσκα, Χριστινάκη 7, Κάρτερ 19 (4), Θεοδωρομανωλάκη 4, Χαιριστανίδου 4.

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Κάλογουεϊ 13 (3), Στούπα 16 (4), Καρακασίδου 21 (2), Νατσκου, Σταμάτη 2, Τσούκα, Παπαποστόλου, Καλαποθαράκου, Μπρούερ 9, Ταμπακου, Ντιόπ.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.