Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με ένα σερί 8-0, όμως, ο Χολαργός πίεσε στην άμυνα και εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά του Ολυμπιακού και μείωσε σε 8-6 στο 5′. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ παρά την πολύ καλή απόδοση των φιλοξενούμενων, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-14, ενώ στην δεύτερη περίοδο βελτίωσαν την αμυντική τους παρουσία, βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στους 12π. (38-24 στο 17′). Μάλιστα, με την του λήξη πρώτου εικοσαλέπτου, ο Γιάνις Τίμα ευστόχησε από την μία ρακέτα στην άλλη, ωστόσο, το καλάθι ήταν οριακά εκπρόθεσμο και ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με +10 (42-32).

Στην επανάληψη, ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και να “καθάρισαν” νωρίς την υπόθεση νίκη… Με καλή άμυνα και επιθετικό οδηγό τον Γιώργο Πρίντεζη αύξησε τις αποστάσεις στους 23π. (64-41, στο 27′). Νίκολα Μιλουτίνοφ και Σάσα Βεζένκοφ ανέβασαν κι άλλο την διαφορά (26π., 74-48 στο 32′), όμως, στην συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στους 12π. (78-66, στο 37′). Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, ωστόσο, αντέδρασαν, διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση, η οποία ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς ο Σπυριδωνίδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ (85-70) με εντυπωσιακό buzzer beater μπροστά στον ΛεΝτέι.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 42-32, 70-48, 85-70.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 6, Τολιόπουλος, Τουπάν 9 (1), Σπανούλης 7, Τίμα 4, Μιλουτίνοβ 12, Στρέλνιεκς 11 (1), Βεζένκοβ 4, Πρίντεζης 18, Μάντζαρης 1, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 11 (1).

Χολαργός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 2, Οκερεαφόρ 4, Καλαϊτζάκης 2, Φιτζπάτρικ 8 (2), Σπυριδωνίδης 8 (2), Καμπερίδης 13 (3), Κώττας 8, Λόβ 12 (1), Σκουλίδας, Γιάνκοβιτς 13 (1).