Η διαφορά επιπέδου ήταν a priori μεγάλη στο Ιβανώφειο και ο Ολυμπιακός φρόντισε να το επιβεβαιώσει. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν επιβλητική σχεδόν για 40 λεπτά, συνέτριψε τον Ηρακλή 90-55 και πήρε την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας, το οποίο θα συνεχιστεί πια το Φεβρουάριο του 2022.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε την καλύτερη εμφάνισή του με τον Ολυμπιακό. Ο διεθνής γκαρντ πέτυχε 11 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά και τελείωσε το παιχνίδι με 21, οδηγώντας τους Πειραιώτες στο σκοράρισμα. Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν ακόμα και οι Σλούκας (13), Vezenkov (10) για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έπαιξε με μεγάλη ενέργεια στην άμυνα, έκλεψε τη μπάλα 12 φορές, κυριάρχησε στα ριμπάουντ (37-23), μοίρασε 24 ασίστ και σούταρε σχετικά καλά στην επίθεση, τελειώνοντας το ματς με 47,2% και 14/38 τρίποντα.

Ο Ηρακλής, από την άλλη, έδειξε ότι χρειάζεται πολλή δουλειά. Πέρα από τον πολύ καλό Ryan Woolridge (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ), που ταλαιπώρησε την άμυνα του Ολυμπιακού με την ταχύτητα και τα δυναμικά του drives, ουδείς άλλος διακρίθηκε. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έδειξε μεγάλες αδυναμίες στην επίθεση και ειδικά στο μακρινό σουτ (6/20 τρίποντα και 7/26 σουτ συνολικά εκτός ρακέτας), ενώ παράλληλα είχε μικρή δημιουργία (11 ασίστ) και πολλά λάθη (16).

ΣΟΒΑΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΕΠΤΟ ΟΙ “ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ”

Εν αντιθέσει με το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς στη Ρόδο με τον Κολοσσό, στο Ιβανώφειο οι “ερυθρόλευκοι” ήταν συγκεντρωμένοι από το ξεκίνημα σε άμυνα (πρωτίστως) και επίθεση. Με εξαίρεση το 6-4 του Ηρακλή στο 3’, ο Ολυμπιακός είχε διαρκώς το προβάδισμα και ξέφυγε σχετικά νωρίς στο σκορ με 8-15 στο 6’, με τον Ντόρσεϊ να αριθμεί κιόλας 11 πόντους. Από εκεί και πέρα ανέλαβαν δράση και οι υπόλοιποι.

Στη λήξη της πρώτης περιόδου ο Σλούκας έδωσε στον Ολυμπιακό διαφορά δέκα πόντων για πρώτη φορά στο ματς (15-25) και ο ίδιος την έστειλε στο +19 στη λήξη του 1ου ημιχρόνου (27-46). Το παιχνίδι μετατράπηκε γρήγορα σε τυπική διαδικασία στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε ακόμα περισσότερο την άμυνά του, συνέχισε να σουτάρει καλά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να αυξάνεται διαρκώς, φτάνοντας το +32 στο 26’ (31-63) και το +35 στο 39’ (55-90).

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 27-46, 42-66, 55-90

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Woolridge 18 (8/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Φίλλιος, Αγραβάνης 9 (1), Taylor 2, Χαριτόπουλος 3 (1), Πετανίδης, Douglas 1 (0/7 σουτ), Turner 10 (2), Παπαδάκης 6 (2), Lynch 6 (4/6 βολές, 1/9 δίποντα).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 4 (6 ασίστ), Ντόρσεϊ 21 (5/7 τρίποντα, 3/5 δίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (1), Fall 7 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 13 (2), Martin 5, Vezenkov 10 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 3 (1), Jean-Charles 6, McKissic 8 (2).