Ο Ιωνικός Νικαίας ήταν εν τέλει ο νικητής του σημερινού αγώνα της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στη Λάρισα, με τους Αθηναίους να φτάνουν εν τέλει σε μια σπουδαία αναμέτρηση -παρά το κακό τους ξεκίνημα- με 74- 66 χάρις τον Eugene- Anthony German, που τους έσωσε για δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση!

Στην πρώτη περίοδο, η Λάρισα εκκίνησε πολύ καλύτερα σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ, καταφέρνοντας ήδη από τα αρχικά λεπτά της αναμέτρησης να προηγείται σταθερά με 7+ πόντους -με αποκορύφωμα το +10 (8-18) -σκοράροντας 2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.
Από εκείνο το σημείο όμως, μέχρι και το πέρας του δεκαλέπτου, ο Ιωνικός κατάφερε να τρέξει ένα σερί της τάξης του 10-2, ρίχνοντας τη διαφορά στο καλάθι πριν σκοράρει για το τελικό 18-22 ο Σαχπατζίδης με το πρώτο του καλάθι.

Όσο υψηλό τέμπο και ρυθμό και αν είχε η αναγνωριστική περίοδος τόσο… ξερή ήταν η επόμενη, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν αθροιστικά μόλις 20 πόντους με κάκιστα ποσοστά ευστοχίας (38%- 36%), ενώ συνολικά υπέπεσαν σε 12 λάθη για 15 ασίστ.
Ωστόσο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν περισσότερο την όλη κατάσταση και κρατώντας τους αντιπάλους τους μόλις στους 5 πόντους μετά τα πρώιμα δευτερόλεπτα κατάφεραν να τρέξουν ένα 12-5 σερί και να ισοφαρίσουν σε 30-30 στο πέρας του ημιχρόνου με lay up του Αρσενόπουλου (2 πόντοι, 1-2 σουτ).

Η αθηναϊκή αρμάδα συνέχισε τις υψηλές της πτήσεις και στο 3ο δεκάλεπτο και έφτασε μάλιστα πολλές φορές τόσο στο +5 (3) όσο και πάνω από αυτό (2), με το +7 (45-38) να αποτελεί τη μεγαλύτερη απόστασή της.
Όμως, οι Θεσσαλοί έβρισκαν πάντα τις λύσεις να παραμείνουν εντός της διεκδίκησης της νίκης- πρόκρισης μην αφήνοντας τη διαφορά να ξεγλυστρήσει.
Χάρις σε 3 αναπάντητους πόντους μείωσαν στη μικρότερη δυνατή διαφορά με τη λήξη (1, 56-55).

Ο Ιωνικός όμως, βρήκε ξανά τα πατήματά του στον αγώνα και ήταν πολύ ανώτερος της Λάρισας στην τέταρτη και τελευταία περιόδου του ματς, όταν με ένα 8-2 σερί πήρε κεφάλι με 6 πόντους (64-58).
Στη συνέχεια, η διαφορά άγγιξε και τους 7 πόντους στο 38′ με ένα νέο 4-0 επί μέρους σκορ (68-61), με την ομάδα της Νίκαιας να δείχνει έτοιμη για μια μεγάλη πρόκριση στην οκτάδα του Κυπέλλου.

1.29 πριν το τέλος -όταν η Λάρισα είχε μειώσει στους 2 πόντους- ο German ήταν ξανά εκεί για την ομάδα του και με 4 προσωπικούς πόντους «καθάρισε» το ματς (72-66 στο 39′) φτάνοντας τους 16 στη βραδιά!

Για τους νικητές, ο German ήταν ξανά ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 16 πόντους (6-15 σουτ) και 5 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ήταν και Mustafa με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά και Αθηναίου που άγγιξε το double double με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 9 τελικές πάσες.
Από πλευράς ηττημένων, ο Jay Lawrence Threatt Jr ήταν η μεγαλύτερη… απειλή με 19 πόντους (6-13 σουτ, 4-7 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ διψήφιος ήταν επίσης και ο Θοδωρής Ζάρας με 10 πόντους (3-7 σουτ).

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 30-30, 56-55, 74-66

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.