Ο Προμηθέας βρήκε… μεγάλη φουρτούνα στην Ρόδο, αλλά στην 4η περίοδο βγήκε από τα κύματα, κέρδισε τον Κολοσσό με 73-68 και έτσι σάλπαρε για τους «4» του Κυπέλλου.

Οι Πατρινοί θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά (12/2) τον νικητή του αυριανού (10/2) 17:00) ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, Ηρακλής – ΠΑΟΚ και αν περάσουν θα πάνε στον τελικό για να πάρουν και την 2η κούπα της σεζόν (είχαν κατακτήσει το Σούπερ Καπ).

Ο Προμηθέας τα βρήκε μπαστούνια από τον Κολοσσό, είχε θέματα με τις ζώνες των Ροδιτών. Στην 4η περίοδο, όμως, σοβαρεύτηκε, πίεσε, ενώ «X-Factor» του ματς αποδείχτηκε ο Χριστοδούλου (8π., με 2/2τριπ.), που έβαλε κρίσιμα καλάθια όταν η μπάλα έκαιγε, βοήθησε την ομάδα του να κάνει ένα κρεσέντο, να γυρίσει το ματς να πάρει μια διαφορά και να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση.

Οι Πατρινοί δεν είχαν ηγέτη στο ματς, καθώς όλοι οι παίκτες τους έβαλαν ένα λιθαράκι στη νίκη και μάλιστα σκόραραν και οι 11 που έπαιξαν (δεν έπαιξε μόνο ο Ford, που αποκτήθηκε μόλις χθες από την ομάδα).

Ο Jerian Grant (13π., 5ριμπ., 6ασ., 4κλεψ.), πάντως, δικαιούται να λέει ότι είχε καθοριστική συμβολή στο ματς με την γεμάτη στατιστική του.

Καθοριστικός σε κρίσιμα σημεία ήταν και ο Αθηναίου (11π., 4ριμπ., 3ασ.).

Από τον Κολοσσό πολύ μεγάλο ματς έκανε ο Ξανθόπουλος (5π., 6ριμπ., 10ασ.), ο Kanter πέτυχε άλλο ένα double – double (17π., 18ριμπ.), ενώ ο Arits παρά το ότι χάθηκε στην επανάληψη (πέτυχε μόλις 5π.) είχε καλό συνολικό απολογισμό (16π., 5ριμπ., 2ασ., 2κλεψ., 1κοψ.).

Το ματς

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα το ματς. Πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι, χτύπησε με τον Δημήτρη Αγραβάνη και έτσι προηγήθηκε με 12-7 στο 3΄.40΄΄.

Εκεί το σκηνικό άλλαξε. Ο Κολοσσός… κόλλησε τους Πατρινούς με την ζώνη προσαρμογής που έπαιζε, βρήκε σκορ από τα 6.75μ. και έτσι έκανε ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 13-12 στο 5΄.

Ο Προμηθέας αφυπνίστηκε, αποφάσισε να έχει υπομονή στην επίθεση και να ψάξει σκορ κοντά στο καλάθι, το έκανε με τους Jerai Grant (6π., 3ριμπ.)και Δημήτρη Αγραβάνη (7π., 4ριμπ.) και έτσι ξαναπήρε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 18-21 στο 8΄.42΄΄ . Το δεκάλεπτο έληξε τελικό ισόπαλο 21-21 με τον Κολοσσό να έχει 3/9διπ. αλλά 4/8διπ., Ο Προμηθέας πήρε τα ριμπάουντ 10-8, αλλά είχε μόλις 2/5 τρίποντα.

Στην 2η περίοδο ο Κολοσσός σταμάτησε να σκοράρει με μεγάλα ποσοστά από τα 6,75μ. (είχε 2/7 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο), αλλά οι Artis, Kanter και η άμυνα ζώνης των Ροδιτών δεν επέτρεπε στον Προμηθέα να ξεφύγει και έτσι έγινε μάχη σώμα με σώμα.

Οι Πατρινοί βρήκαν σκορ από τα 6,75μ. με μπροστάρη τον Γιαννόπουλο, ενώ είχαν 4/9 τρίποντα στην 2η περίοδο και έτσι ξέφυγαν με 30-35 στο 17΄.45΄΄.

Ο Κολοσσός, όμως, απάντησε με ένα σερί 7-0 (37-35 στο 19΄.25΄΄), αλλά το ημίχρονο έληξε τελικά στο «Χ» (37-37).

Στο πρώτο μέρος ο Κολοσσός, που είχε ως ηγέτη τον Artis (11π.), και οργανωτή τον Ξανθόπουλο (5ασ.) είχε μεν 30% στα δίποντα (6/20), αλλά είχε 40% στα τρίποντα (6/15), έδωσε 13 ασίστ και έκανε μόλις 3 λάθη.

Ο Προμηθέας είχε 8/17διπ. (47,1%), καθώς βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι, είχε 42,9% στα τρίποντα (6/14), έδωσε 13 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

«Χ» στα ριμπάουντ

Οι δυο ομάδες ήταν… ισόπαλες στα ριμπάουντ με το σκορ να είναι 18-18 και τα επιθετικά να δίνουν και να παίρνουν. Οι Ροδίτες είχαν 7 επιθετικά και οι Πατρινοί 6.

Καλό ξεκίνημα Προμηθέα, αλλά «μπλακ άουτ» και ξύπνημα Κολοσσού

Ο Προμηθέας μπήκε με φόρα στο παρκέ στο δεύτερο μέρος, έκανε ένα σερί 7-0 και πήγε στο +7 (37-44 στο 22΄.31΄΄).

Εκεί, όλα άλλαξαν. Η ζώνη του Κολοσσού κόλλησε τους Πατρινούς, που άρχισαν να τα σπάνε από τα 6,75μ.και έπαθαν «μπλακ άουτ».

Σερί 14-0

Οι Ροδίτες από την άλλη, ξύπνησαν. Βρήκαν σκορ στην επίθεση από Kanter, Ζάρα, Andric. Ο Ξανθόπουλος συνέχισε να δίνει οργανωτικό ρεσιτάλ και οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 14-0, γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν εκείνοι αέρα 7 πόντων (51-44 στο 27΄.22΄΄). Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 56-50.

Αφυπνίστηκε ο Προμηθέας, με Χριστοδούλου ηγέτη, έκανε επιμέρους σκορ 10-1

Στην 4η περίοδο ο Προμηθέας αφυπνίστηκε. Πίεσε σε όλο το γήπεδο, πήγε σε πιο ορθολογικές επιθέσεις, ο Χριστοδούλου αποδείχτηκε X-Factor με 2 σημαντικά τρίποντα.

Από την άλλη οι Ροδίτες το έριξαν στα τρίποντα, αλλά δεν τα έβαλαν. Έτσι οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 13-3 και πέρασαν μπροστά με 59-63 στο 35΄.06΄΄ .

Στο 35΄.39΄΄ ο Αθηναίου έκανε το 59-66 με 3ποντο και στο 37΄.12΄΄ έβαλε ένα κρίσιμο δίποντο και έκανε το 62-68.

Στο 37΄.47΄΄ ο Jerai Grant κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Ζάρα, έβαλε τις 2 βολές και έκανε το 63-70.

O Κολοσσός δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Στα 35΄΄ ο Artis μείωσε σε 71-68 με 3/3 βολές του Artis.

Στα 28΄΄ ο Jerian Grant κέρδισε φάουλ. Έχασε την πρώτη βολή, αλλά έβαλε την 2η (72-68). Στα 22΄΄ ο Jerai Grant… τάπωσε τον Kanter, αλλά η μπάλα βγήκε έξω για τον Κολοσσό, που έχασε και τη νέα επίθεση καθώς ο Artis αστόχησε στο τρίποντο που έκανε.

Ο Jerai Grant πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ. Έχασε την πρώτη, αλλά έβαλε την 2η (68-73). Ο Ζάρας αστόχησε στο τρίποντο που έκανε και το ματς τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-37, 56-50, 68-73.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ηλίας; Καντζούρης): Ξανθόπουλος 5 (10ασ., 6ριμπ.), Artis 16 (2τριπ.), 4ριμπ., 5ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), Andric 6 (2), Λιάπης 2, Αρσενόπουλος 6 (2), Kanter 17 (1τριπ., 18ριμπ., 2ασ.), Μπιλλής, Ζάρας 10 (2), Spicer 6 (4ριμπ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Agblelese 2, Jerai Grant 9 (7ριμπ., 3ασ., 4κοψ.), Λούντζης 5 (1τριπ., 4ριμπ.), Evans 2, Δημ. Αγραβάνης 19 (2τριπ., 6ριμπ.), Γ. Αγραβάνης 3 (1), Χριστοδούλου 8 (2), Jerian Grant 13 (5ριμπ., 6ασ., 4κλεψ.), Αθηναίου 11 (2τριπ., 4ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Γιαννόπουλος 9 (3), Miller 1.