Το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας έγινε στο κλειστό της Πυρκάλ, εκεί όπου ο Αμύντας χρειάστηκε ένα τρίποντο 6,5” πριν από τη λήξη (από τον κοινοτικό του, του Dillon Avare), προκειμένου να νικήσει τον Πανερυθραϊκό 70-68 και να πάρει την πρόκριση, παρά τα 23 λάθη που έκανε.

Ο βραχύσωμος Αμερικανός γκαρντ πέτυχε συνολικά 14 πόντους και μαζί με τον Αντριάνο Τοπάλι (16 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι παίκτες των γηπεδούχων, που αν και είχαν σταθερά το προβάδισμα μετά το 13’ (23-21), λίγο έλειψε να διαπράξουν… αυτοχειρία στο τελευταίο λεπτό. Για την ακρίβεια, η ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (6-13 στο 4’), προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 11’ (20-19) και ξέφυγε με 31-21 στο 17’ χάρις σε ένα σερί 11-0 και τρία διαδοχικά τρίποντα του Avare. Η αντίδραση των “ερυθρόλευκων” ήταν πάντως άμεση, καθώς πέτυχαν 10 σερί πόντους και ισοφάρισαν το σκορ (31-31) στο 19’.

Στο 2ο ημίχρονο ο Αμύντας ήταν η ομάδα που ξέφυγε πάλι και συγκεκριμένα με 53-44 στο 29’, αλλά ο Πανερυθραϊκός “επέστρεψε” και ισοφάρισε εκ νέου 57-57 στο 36’. Μπροστά δεν μπόρεσε πάντως να περάσει… Ίσα ίσα που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 67-61 με λιγότερο ένα λεπτό να απομένει και είχαν μάλιστα και την κατοχή, όταν ο Ευστρατίου αποφάσισε να αλλάξει ΟΛΟ το παιχνίδι. Ο νεαρός γκαρντ έκανε δύο διαδοχικά κλεψίματα, πέτυχε τέσσερις αναπάντητους πόντους και με 20,6’’ να απομένουν (και το σκορ 67-65) ο Πανερυθραϊκός είχε και τη μπάλα μετά το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε. Ακολούθησε… χάος.

Ο Μωραΐτης έκανε λάθος στην επαναφορά, αλλά στην επόμενη φάση έκλεψε τη μπάλα (μετά την επαναφορά των γηπεδούχων) και αυτή βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου για τους φιλοξενούμενους. Ο Δημήτρης Χουχουλής κάλεσε τάιμ άουτ, έβαλε στο γήπεδο τον Καλλιανιώτη, του έδωσε την επίθεση και αυτός τον δικαίωσε, ευστοχώντας σε τρίποντο 13,2’’ πριν από το τέλος! Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας προηγήθηκε (67-68) για πρώτη φορά μετά το 12’, αλλά δεν ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος. Κι αυτό διότι ο Avare βρέθηκε ολομόναχος πίσω από τη γραμμή του τρίποντου, έβαλε το σουτ του αγώνα με 6,5’’ να απομένουν και στη συνέχεια ο Τοπάλι έκλεψε τη μπάλα από τον Καλλιανιώτη, “κλειδώνοντας” τη νίκη-πρόκριση.

Αμύντας – Πανερυθραϊκός 70-68
Διαιτητές: Θεονάς-Καραβίτης-Στρέμπας
Δεκάλεπτα: 17-19, 33-31, 55-46, 70-68
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Avare 14 (4/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Ζούπας, Τοπάλι 16 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 λάθη), Σιούντρης 11 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκρέκας 8 (7 λάθη), Βαρδιάνος 3 (1), Κουκουνιάς 3 (1 τρίποντο, 3 μπλοκ), Γιούση 2, Γκάτζο 1, Μπέλη 10 (1), Βύρλας 2 (10 ριμπάουντ).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 10 (4 κλεψίματα, 5 λάθη), Καλλιανιώτης 8 (2), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 3 (1), Σκάνδαλος 10, Καμπουρίδης 12 (2 τρίποντα, 4 λάθη), Τσάμης 3, Σταματογιάννης 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Καλογερίας 4, Ευστρατίου 5 (1/14 σουτ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα).