Το Αιγάλεω μπήκε στο Κύπελλο ΕΣΚΑ ως ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτησή του και φροντίζει να το επιβεβαιώνει σχεδόν σε κάθε βήμα του. Λίγες ημέρες μετά την… τρομάρα στην Πεύκη, το “Σίτι” παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο στη Νέα Φιλαδέλφεια, όπου νίκησε τη ΦΕΑ 67-57 και προκρίθηκε στην 5η αγωνιστική του Κυπέλλου για τις ομάδες της Β’ και της Γ’ Εθνικής (26/9), όπου το περιμένει ο Παπάγος.

Το παιχνίδι έμοιαζε με πραγματικό ντέρμπι για ένα ημίχρονο (30-31), άλλαξε όμως εικόνα όταν το Αιγάλεω άρχισε να απομακρύνεται στα μέσα της 3ης περιόδου. Η ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού ξέφυγε μάλιστα με 40-52 στο 31’ και ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους στο 37’. Η ΦΕΑ έκανε ένα σερί 7-0 στα επόμενα δύο λεπτά, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά ποτέ το Αιγάλεω.

Πολύ άστοχη ήταν η ομάδα του Αλέξη Καρατζά, καθώς τελείωσε το ματς με απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας σε ελεύθερες βολές (6/19 ήτοι 32%) και τρίποντα (1/20, 5%). Η ΦΕΑ είχε συνολικά 25/66 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-31, 40-49, 57-67