Είναι η σεζόν του. Είναι η μεγάλη έκπληξη της φετινής χρόνιας. Έχει κάνει απίστευτα πράγματα ως τώρα. Ζει το δικό του μαγικό παραμύθι και δεν λέει να σταματήσει με τίποτα να βάλει τελεία στο παραμύθι αυτό. Το Λαύριο έχει τρελάνει όλη την Ελλάδα και συνεχίζει ακάθεκτο να το κάνει αυτό. Τα φοβερά και τρομερά παιδιά του Χρήστου Σερέλη, έριξαν ανάσκελα στο καναβάτσο την ΑΕΚ μέσα στο σπίτι τους. Κέρδισαν την Ένωση με 90-85 σε ένα συγκλονιστικό ματς πο κρίθηκε στην παράταση (κ.α. 74-74) και προκρίθηκαν πανηγυρικά στους «4» του Κυπέλλου (εκεί θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του αγώνα Παναθηναϊκός – Περιστέρι που έχει αναβληθεί λόγω της επέλασης του κορονοϊού στους πράσινους).

Και δεν είναι μόνο το Κύπελλο που το Λαύριο έχει κουφάνει τους πάντες. Στο πρωτάθλημα έχει κάνει μια μυθική πορεία. Είχε κερδίσει και εκεί την ΑΕΚ και δεν ήταν αυτή ο μόνος Γολιάθ που καθάρισε, καθώς στο καναβάτσο είχε ρίξει και τον Παναθηναϊκό.

Από το Λαύριο τρομερό ματς έκανε η… τριάδα Diallo (23π., 5ριμπ., 2ασ., 2κλεψ., 1κοψ,.), Μουράτος (19π.), Davis (16π., 6ριμπ., 1ασ., 4κλεψ., 1κοψ.).

Το Λαύριο είχε μόλις 21,1% στα τρίποντα (4/19), αλλά είχε 55% στα δίποντα (22/40), βρήκε σκορ από πολλούς παίκτες, είχε καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία, είχε 17 ασίστ και 15 λάθη.

Η ΑΕΚ είχε 50% στα δίποντα (20/40) και 36,4% στα τρίποντα (8/22), κέρδισε τα ριμπάουντ (32 με 10 επιθετικά, έναντι 26), αλλά τα έκανε μαντάρα στα σημεία φωτιά του ματς, ενώ έκανε 18 λάθη (έναντι 16 ασίστ).

Από την ΑΕK, o Macon έκανε άλλο ένα μεγάλο ματς (24π.), αλλά ήταν μοιραίος στην κανονική διάρκεια, καθώς έχασε την 1 βολή, που θα έκανε το 75-74 και ισως έδινε τη νίκη στην ΑΕΚ.

Ο Langford πέτυχε 17 πόντους, αλλά έκανε 5 λάθη.

Ξεκίνημα με κοψίματα και νεύρα

Το ματς ξεκίνησε με τους παίκτες της ΑΕΚ να προκαλούν «μπλακ άουτ» στους αντιπάλους τους και να τους… φιλοδωρούν με 3 τάπες. Το παιχνίδι όμως, ξεκίνησε και με νεύρα και με 3 τεχνικές ποινές (2 για την Ένωση και 1 για τους γηπεδούχους). Τα νεύρα επηρέασαν και την επιθετική απόδοση των ομάδων. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με 3ποντο του Macon (στα 42΄΄), αλλά μετά κόλλησε και το Λαύριο γύρισε το ματς (6-3 στο 2΄.45΄΄). Παρόλα αυτά το σκορ ήταν μόλις 6-6 στο 3΄.06΄΄. Στη συνέχεια έγινε μάχη (11-10 στο 5΄.19΄΄).

Ξέσπασμα της ΑΕΚ με Macon και σερί 8-0

Μετά το 5΄.58΄΄ (13-12 ) όμως, το σκηνικό άλλαξε. Η ΑΕΚ πίεσε και αποσυντόνισε το Λαύριο, δεν το άφησε να τρέξει και το πήγε σε σετ επιθέσεις, ενώ πήρε είδηση ότι οι γηπεδούχοι τα έσπαγαν στα τρίποντα (είχαν 0/5) και έκλεινε την άμυνά της προς τα μέσα δίνοντας το σουτ (που δεν έμπαιναν φυσικά).

Ο  Macon που ούτως ή άλλως ήταν ο ηγέτης της ομάδας στην πρώτη περίοδο (11π.) έβαλε 4π. και μαζί με 2/2βολές του Maciulis και ένα δίποντο του Χρυσικόπουλου η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 8-0 και πήγε στο +7 (13-20 στο 7΄.39΄΄). Στο τέλος του δεκάλεπτου ο Macon με δίποντο buzzer beater έδωσε αέρα 8π. στην Ένωση (16-24).

Η ΑΕΚ είχε ως μείον τα 5 λάθη που έκανε, αλά είχε 87% στα δίποντα (6/7), 50% στα τρίποντα (2/4), 4ασ, και 3κλεψ.

Το Λαύριο είχε 6/12διπ., αλλά 0/5τριπ. 4ασ., 4λαθ.

Αφυπνίστηκε το Λαύριο, 15-4 και ανατροπή στο σκορ

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ άρχισε να χάνει στροφές μετά το 12΄.30΄΄ (20-28). Αποσυντονίστηκε στην επίθεση, έκανε πολλά λάθη, ενώ η απόσυρση του Macon στον πάγκο για ανάσες… έριξε τις στροφές της. Ακόμα κι όταν ο Macon (13π. στο πρώτο μέρος, αλλά μόλις 2π. στην 2η περίοδο) ξανμπήκε στο παρκέ δεν… κόλλησε μαζί με τον Langford (ήταν οι δυο τους στην 5άδα) και αυτό έβγαλε την Ένωση από τον ρυθμό της.

Το Λαύριο αφυπνίστηκε, πίεσε, ο Cosey πήρε μπροστά στην αρχή, ο Μουράτος (11π. στο πρώτο μέρος) πήρε τα ηνία στη συνέχεια και οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 10-2 και έφεραν το ματς στο «Χ» (30-30 στο 16΄.28΄΄) με την ΑΕΚ να έχει ως εκεί 5 λάθη και 0/3 τρίποντα! Το Λαύριο όμως, δεν σταμάτησε εκεί και στο 18΄.14΄΄ πήγε στο +3 (35-32), έχοντας ως εκεί ένα επιμέρους σκορ (από το 20-28 στο 12΄.30΄) 15-4!

Η ΑΕΚ απάντησε με ένα σερί 5-0 με 5π. (τρίποντο και 2/2βολ.) του Langford και το πρώτο ημίχρονο έληξε τελικά 35-37.

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Η ΑΕΚ είχε 10/16διπ., αλλά 3/9τριπ. Πήρε τα ριμπάουντ 16 με 5 επιθετικά έναντι 10), αλλά είχε μόλις 5 ασίστ, ενώ η μεγάλη… πληγή της ήταν τα λάθη. Είχε 12 με τα 7 στο δεύτερο 10λεπτο.

Το Λαύριο είχε 10/21διπ και μόλις 1/7τριπ., ενώ είχε θέμα κι αυτό με τα λάθη (8 έναντι 6 ασίστ).

Έκοψε τα λάθη η ΑΕΚ, πήγε στο +6

Στην 3η περίοδο η ΑΕΚ έκοψε τα λάθη (έκανε μόνο 3) πήρε σκορ από πολλούς παίκτες, έπαιξε άμυνα και αυτό την βοήθησε να πάρει ένα προβάδισμα μετά το 24΄.01΄΄ (46-42), να πάει αρχικά στους 3 πόντους (46-49 στο 26΄.29΄΄) και να φτάσει και στο +6 (52-58 στο 30΄ με τρίποντο buzzer beater του Jankovic).

Γύρισε ανάποδα το ματς το Λαύριο

Στην 4η περίοδο η ΑΕΚ είχε τα ηνία μέχρι το 31΄.25΄΄ οπότε και ήταν μπροστά στο σκορ με 7 πόντους (53-60). Εκεί όλα άλλαξαν. Η Ένωση μπλόκαρε στην επίθεση, η άμυνά της άρχισε να μπάζει. Το Λαύριο έτρεξε, βρήκε σκορ από πολλούς παίκτες και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 17-4 και προηγήθηκε με 6 πόντους (70-64 στο 37΄.27΄΄).

Θρίλερ

Στο τέλος το έργο που παίχτηκε ήταν θρίλερ. Στα 1΄ .49΄΄ πριν το τέλος ο Moses έριξε μια μεγαλοπρεπή τάπα στον Carter. Στα 1’.24΄΄ ο Macon έκανε το 72-70. Στα 48΄΄ ο Περσίδης έκανε το 74-70, αλλά στα 42΄΄ ο Ζήσης μείωσε στον πόντο με ένα μεγάλο τρίοποντο (74-73). Στη συνέχεια ο Carter αστόχησε στο 3ποντο που έκανε και αμέσως, στα 14΄΄ ο Macon κέρδισε φάουλ. Ο Αμερικανός έβαλε την πρώτη βολή και έκανε το 74-74, αλλά έχασε την 2η.

Το Λαύριο έχασε την επίθεση. Ο Langford έβαλε ένα μυθικό τρίποντο buzzer beater πίσω από το κέντρο στην εκπνοή! Οι διαιτητές, όμως, έκαναν χρήση του instant replay, που έδειξε ότι η μπάλα δεν είχε φύγει από τα χέρια του Αμερικανού όταν μηδενίστηκε το χρονόμετρο.

Εκεί έγινε ένα μίνι μπέρδεμα. Οι διαιτητές ζήτησαν να δουν από την ΕΡΤ την φάση και από μια πίσω κάμερα να φανεί αν πριν το σουτ είχε «κοκκινήσει» το περίγραμμα στο καλάθι που μπήκε το τρίποντο, αλλά o Maciulis ήταν μπροστά στην κάμερα όταν γραφόταν το τελευταίο σουτ και δεν φαινόταν αν έχει «κοκκινήσει» το καλάθι. Έτσι το τρίποντο του Langford κρίθηκε εκπρόθεσμο, επειδή στο άλλο πλάνο φαινόταν το χρονόμετρο στο ταμπλό να έχει μηδενιστεί πριν φύγει η μπάλα από τα χέρια του Αμερικανού παίκτη της ΑΕΚ. Έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση ο Maciulis με 2/2 τρίποντα έκανε το 78-81 στο 41΄.17΄΄, αλλά ο Diallo ισοφάρισε το ματς με σουτ, από που αλλού, από τα 6.75μ. (81-81 στο 41΄.20΄΄).

Στα 1΄.27΄΄ πριν την λήξη της παράτασης ο Μουράτος έβαλε ένα πολύ δύσκολο καλάθι και κέρδισε και φάουλ από τον Slaughter (ήταν το 5ο του). Ο Ελληνας γκαρντ έβαλε και την βολή και έκανε το σκορ 86-85.

Στο 1΄.05΄΄ ο Langford αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος της επίθεσης των κιτρινόμαυρων.

Στα 35΄΄ o Moses έκλεψε την μπάλα. Στα 16΄΄ ο Ζήσης αστόχησε από τα 6,75μ. Στα 11,5΄΄ ο Diallo κέρδισε φάουλ από τον Moses (ήταν το 5ο του και αποβλήθηκε), έβαλε και τις 2 βολές και έκανε το 88-85.

Λάθος Ζήση και αυτοκτονία

Στην τελευταία επίθεση που είχε η ΑΕΚ (η επαναφορά έγινε από την πλευρά του Λαυρίου, καθώς υπήρχε τάιμ άουτ μετά τις βολές του Diallo) αυτοκτόνησε. Ο Ζήσης έκανε το μοιραίο λάθος. Έκανε λάθος επαναφορά προς τον Maciulis (ήταν στην άλλη πλευρά του παρκέ). Την μακρινή επαναφορά του Ζήση, την έκλεψε το Λαύριο και ο Diallo με κάρφωμα διαμόρφωσε το 90-85.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-37, 52-58, 74-74 (κ.α.), 90-85 (παρ.)

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Cosey 11 (1), Carter 6 (7ασ.), Savage 2, Μουράτος 19 (2/6τριπ.), Diallo 23 (1τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), Davis (16 (6ριμπ., 4κλεψ., 1κοψ.), Περσίδης 9 (4ριμπ.), Anosike 4 (4ριμπ.), Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Moreira 4 (4ριμπ., 2ασ., 2κοψ.), Macon 24 (1/4τριπ., 2ριμπ.,3ασ., 1κλεψ.), Langford 17 (1τριπ., 1ριμπ., 4ασ., 5λαθ.), Maciulis 11 (2τριπ., 4ριμπ.), Jankovic 3 (1), Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 4 (4ριμπ.), Ζήσης 5 (1τριπ., 5ριμπ., 3ασ., 4λαθ.), Μωραΐτης, Moses 9 (2), Slaughter 8 (8ριμπ.).