Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων αδιαμφισβήτητα αξίζει τα εύσημα. Απέκλεισε τρεις ομάδες της Α1 για να φτάσει στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Όμως, κόντρα στην ΑΕΚ τα πράγματα ήταν εξ αρχής πιο δύσκολα, αν συνυπολογίσει κανείς και την απουσία του Νίκου Λιακόπουλου.

Για 18 λεπτά, οι γηπεδούχοι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, και είχαν σε τρομερή κατάσταση μπροστά τον Βαγγέλη Καράμπουλα, με αποτέλεσμα να μείνουν κοντά στο σκορ και με ένα τρίποντο του Γιώργου Κουκά να ισοφαρίσουν το ματς στους 28 πόντους! Σε εκείνο το σημείο, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ και οι παίκτες του αντέδρασαν. Οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” ένα επιμέρους σκορ 2-13 και πήγαν στα αποδυτήρια του “Σταύρος Βενέτης” προηγούμενοι με 11 πόντους, 30-41. Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν ο x-factor

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα απλουστεύτηκαν. Ματσιούλις και Ζήσης πήραν μπροστά και σε συνδυασμό με τον “καυτό” Ρογκαβόπουλο οδήγησαν την Ένωση στο +20. Ο Βαγγέλης Καράμπουλας προσπαθούσε μόνος του επιθετικά αλλά δεν ήταν δυνατόν να τα καταφέρει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ηγέτης της ομάδας του κόουτς Ζαβού κουράστηκε αλλά ο Διαγόρας δεν σταμάτησε να παλεύει βρίσκοντας κάποια μεγάλα τρίποντα από τον Μιχάλη Πολυτάρχου τα οποία κράτησαν την διαφορά σε λογικό πλαίσιο.

Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την Κυριακή στα “Δύο Αοράκια” τον Προμηθέα Πατρών.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 30-41, 43-70, 71-89

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Ζαβός): Αγγελόπουλος 13 (2), Κουκάς 6 (2), Καράμπουλας 22 (1), Πολυτάρχου 13 (3), Καρασταμάτης 3 (1), Παπαδολιάς 2, Βλάχος, Μαχαίρας 8, Γκιουζέλης 4

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 14 (2), Τσάλμερς 2, Τολιόπουλος 2, Ματσιούλις 21 (2), Γιάνκοβιτς 8, Χρυσικόπουλος 7 (1), Ζήσης 3, Ρογκαβόπουλος 14 (4), Γιαννόπουλος 7 (1), Σλότερ 6, Γκραντ 5