Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 4-0. Ο Διαγόρας απάντησε με δύο τρίποντα και πέρασε μπροστά στο σκορ (6-4), στο 2’. Ο Ματσιούλις με δύο βολές και ο Σάκοτα με τρίποντο έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στη «Βασίλισσα» (9-6), στο 3’. Οι γηπεδούχοι με σερί 9-0, πήραν προβάδισμα +6 (15-9), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 10-8, η ΑΕΚ μείωσε στους τέσσερις πόντους (23-19), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Ματσιούλις με δύο εύστοχες βολές και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ισοφάρισαν (26-26), με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου. Ο Ρογκαβόπουλος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +5 για την ΑΕΚ (33-28), στο 17’ και με επιμέρους σκορ 10-4, η Ένωση πήγε με προβάδισμα +11 (43-32), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ σοβαρή και με επιμέρους 0-11 στα πρώτα 6 λεπτά αλλα και 8-20 συνολικά στην τρίτη περίοδο, εκτόξευσε την διαφορά στο +23 (40-63). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με την ΑΕΚ να έχει εξασφαλίζει τη νίκη-πρόκριση η οποία ήρθε με σκορ 54-76.

Στο πλαίσιο της αναμέτρησης της Ένωσης με τον Διαγόρα, οι γηπεδούχοι βράβευσαν τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, καθώς έχει την ίδια καταγωγή με την ομάδα, την Κύθνο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 32-43, 40-63, 54-76.

Διαγόρας Δρ. (Σαμόλης): Κουκάς, Νίκου 4, Νοεάς 6 (2), Μάρτζος 6 (2), Καραλής, Κόκκαλης 7 (2), Τσιώκος 13, Μοτσενίγος 2, Καρασταμάτης, Παπαδολιάς 2, Περσίδης 8 (1), Μαχαίρας 6.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 9 (1), Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλις 12 (2), Μέις 6, Λαρεντζάκης 12 (2), Μωραϊτης, Γκρίφιν 4, Ρογκαβόπουλος 5 (1), Ρόμπερσον 15, Γιαννόπουλος 7 (1), Χάντερ 4.