Στον τρίτο (και τελευταίο) τελικό θα κριθεί, εν τέλει, ο τίτλος στο πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΣΚΑ καθώς χθες το βράδυ ο Φιλαθλητικός επικράτησε εντός έδρας του Παναθηναϊκού με 69-67 και ισοφάρισε τη σειρά (2-2). Ο τελευταίος τελικός θα διεξαχθεί αύριο (02/05, 21:45) στο κλειστό της Λεωφόρου Αλεξάνδρας με το νικητή να παίρνει, παράλληλα, και το εισιτήριο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί την ερχόμενη εβδομάδα στην Πάτρα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με όπλο την κυριαρχία τους στον τομέα των ριμπάουντ, αλλά και το γεγονός πως οι “πράσινοι” συμπλήρωσαν γρήγορα πέντε ομαδικά φάουλ, μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα (21-17 στο 17′). Η συνέχεια ήταν εξίσου καλή για την ομάδα του Τάκη Ζήβα, η οποία είδε το δίδυμο των Γιάννη Αντετοκούμπο και Μιχάλη Καμπερίδη να ηγείται σε άμυνα και επίθεση και να την οδηγεί στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας αποκτήσει αέρα εννέα πόντων (43-34).

Στην επανάληψη, οι “πράσινοι” προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά κάποια περιφερειακά σουτ από πλευράς Φιλαθλητικού διατήρησαν τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους (58-48 στο 30′). Το προβάδισμα των γηπεδούχων, μάλιστα, έφτασε το +14 (65-51) στο 32ο λεπτό με την εικόνα του αγώνα να δείχνει πως το 2-2 ήταν κοντά.

Η αντεπίθεση από πλευράς τριφυλλιού, όμως, στα εναπομείναντα λεπτά άλλαξε άρδην τόσο την εικόνα όσο και την ψυχολογία της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου πίεσαν σε όλο το γήπεδο, έκλεψαν αρκετές μπάλες και με τον Αντρέα Γιαννίκο να ευστοχεί σε συνεχόμενα τρίποντα, έριξαν τη διαφορά στο σουτ στο τελευταίο λεπτό.

Η αστοχία από την περιφέρεια, όμως, στο κρίσιμο σημείο δεν επέτρεψε στους “πράσινους” να ολοκληρώσουν την ανατροπή, με το τελικό 69-67 να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει του αυριανού πέμπτου τελικού, όπου θα κριθεί ο πρωταθλητής Εφήβων της ΕΣΚΑ.

Φιλαθλητικός – Παναθηναϊκός 69-67
Διαιτητές: Μάνος – Τσώνος.
Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-34, 58-48, 69-67.
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Αντετοκούμπο Γ. 23 (1), Πόπιβτσακ 10, Καρτερολιώτης 4, Κελαϊδής 4, Σεργιένκο 2, Καμπερίδης 20 (1), Κουρέπης, Σμυρλής 6 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Στογιάνοβιτς, Ερεβμπενάζιε 11 (7ριμπ., 7 ασ.), Τζιβελέκας 2, Δαφαλιάς 2, Γιαννίκος 18 (2), Γκιουζέλης 2, Λούκας, Θεοδώρου, Νικολακόπουλος 5 (1), Διαμαντάκος 19 (13 ριμπ.), Αναγωνστάκης 8 (2).