Δεν ξέρουμε αν ο Προμηθέας πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τη νίκη με 76-69 επί του ΠΑΟΚ στην παράταση (κ.α. 60-60) στην Πυλαία, με κάποιο τραγούδι από εκείνα του μυθικού γκρουπ «Τα παιδιά απ’ την Πάτρα», αλλά οι Πατρινοί το είπαν το δικό τους τραγούδι στο παρκέ του «PAOK Sports Arena» και το είπαν με τον ιδανικότερο τρόπο. Μπορεί να ζορίστηκαν από τον «δικέφαλο», αλλά με ηγέτη τον Jerian Grant και ήρωα στο πιο κρίσιμο σημείο της παράτασης τον Δημήτρη Αγραβάνη, τα παιδιά απ’ την Πάτρα του Μάκη Γιατρά κέρδισαν τον «δικέφαλο» με 76-69 στην παράταση και θα βρεθούν και φέτος (όπως και πέρσι, που έχασαν από την ΑΕΚ) στον τελικό για να διεκδικήσουν το δεύτερο φετινό τους τρόπαιο (έχουν κατακτήσει ήδη το Σούπερ Καπ).

O Προμηθέας είχε μόλις 25% στα τρίποντα (7/28), ενώ είχε… ίσα βάρκα, ίσα πανιά σε ασίστ (14) και λάθη (14). Κέρδισε όμως, τα ριμπάουντ (39 με 8 επιθετικά, έναντι 35 με7 επιθετικά του ΠΑΟΚ), έκανε 8 κλεψίματα, μα το πιο σημαντικά είχε… ηγέτες στα δύσκολα.

Ο Jerian Grant ήταν ο μπροστάρης και έκανε άλλο ένα σπουδαίο ματς με την ομάδα (24π., 6ριμπ., 4ασ., 3κλεψ.), ενώ στα δύσκολα στην παράταση ο Δημήτρης Αγραβάνης (9π., 8ριμπ.) βγήκε μπροστά… μπουμπούνισε δυο μεγάλα τρίποντα (είχε 0/4 ως τότε) και οδήγησε την ομάδα του Μάκη Γιατρά στην ανάκαμψη και στην πρόκριση.

Στην άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερα ποσοστά σε δίποντα (46,3%) και τρίποντα (31,6%) από τον Προμηθέα. Εχασε, όμως, τα ριμπάουντ, είχε μόλις 7 ασίστ (του έλειπε ο Mitrou-Long, που τραυματίστηκε) και το μεγάλο μείον του ήταν τα 19 του λάθη!

Από τον «δικέφαλο» ο Love είχε 20π., 8ριμπ., 4ασ.,  αλλά και 4 λάθη, ενώ ο Griffin πήγε να γυρίσει το ματς μόνος του, αλλά το παράκανε στο τέλος. Είχε πάντως,  21 πόντους με 3/5τρίποντα, αλλά έκανε 6 λάθη.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι, πήρε σκορ από πολλούς παίκτες με πρώτο τον Χριστοδούλου (6π.), είχε 0/5τριπ., αλλά είχε 7/11διπ., έδωσε 5 ασίστ, έκανε μόνο 3 λάθη.

Ο ΠΑΟΚ έκανε 5 λάθη, είχε μόλις 3/10διπ., έδωσε μόλις 2 ασίστ. (6π.), τα περίμενε όλα από τον Love.

Στην αρχή, πάντως, έγινε μάχη. Μέχρι το 6΄.52΄΄ (11-10). Εκεί  εικόνα άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ κόλλησε από την άμυνα του Προμηθέα, οι Πατρινοί χτύπησαν με ντράιβ, αλλά και πηγαίνοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι και γύρισαν ανάποδα το ματς. Έκαναν ένα επιμέρους σκορ 8-0 και το δεκάλεπτο έληξε 11-18.

Αντίδραση ΠΑΟΚ

Στην 2η περίοδο Ο ΠΑΟΚ έδειξε να αντιδρά. Πίεσε, χτύπησε στο «ζωγραφιστό» και έτσι έκανε ένα σερί 5-0 και μείωσε την διαφορά στους 2 πόντους (16-18 στο 12΄.07΄΄), αλλά δεν έκοψε ρυθμό. Συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ενώ από την άλλη, ο Προμηθέας αποσυντονίστηκε, έκανε 2 λάθη είχε 0/4 τρίποντα και ο «δικέφαλος» μείωσε στον πόντο (22-23 στο 15΄.03΄΄), έχοντας ως εκεί στην δεύτερη περίοδο ένα επιμέρους σκορ 11-5.

Απάντηση Προμηθέα με σερί 8-0

Ο Προμηθέας όμως, απάντησε άμεσα. Πίεσε στην άμυνα. Σταμάτησε τον Love με αλλαγές στην άμυνα (έβγαζε πάνω του τον Agbelese). Με ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου (ήταν το πρώτο της ομάδας ως εκεί στο ματς μετά από 9 άστοχα) στο 15΄.51΄΄, ένα δίποντο του Agbelese στο 16΄.42΄΄ και ένα τρίποντο του Ford στο 17΄.31΄΄, οι Πατρινοί έκαναν ένα σερί 8-0 και πήγαν στο +9 (22-31). Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 29-35.

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 28,6% στα τρίποντα (2/7), ενώ και το ποσοστό του δτα δίποντα ήταν χαμηλό (40% – 8/20). Οι Θεσσαλονικείς είχαν επίσης μόλις 5 ασίστ και 9 λάθη, αλλά τους κράτησαν κοντά στο σκορ τα 5 επιθετικά ριμπάουντ που είχαν.

Ο Προμηθέας είχε 61,1% στα δίποντα (11/18), αλλά στα τρίποντα έκαναν τα καλάθια να αναστενάζουν και είχαν μόλις 18,2% (2/11). Πήραν όμως, έστω και οριακά τα ριμπάουντ (16-15), έδωσαν 9 ασίστ, έκαναν μόνο 6 λάθη.

Μείωσε ο ΠΑΟΚ

Στην 3η περίοδο ο Προμηθέας πήγε πάλι στο +9 (29-38) στο  21΄.51΄΄ , αλλά μετά κόλλησε στην επίθεση, το έριξε πάλι στα άστοχα τρίποντα. Ο ΠΑΟΚ πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι και μείωσε στους 3 πόντους (36-39 στο 26΄.31΄΄).

Βγήκε μπροστά ο Jerian Grant, σερί 7-0 και στο +10 ο Προμηθέας

Ο Jerian Grant όμως, βγήκε μπροστά στη συνέχεια, ενώ ο Προμηθέας πίεσε. Ο Αμερικανός με ένα τρίποντο (36-42 στο 26΄.47΄΄) και 2/2 βολές μετά πήγε τους Πατρινούς στο +8 (36-44). Η διαφορά όμως, δεν έμεινε εκεί. «Έκατσε» τελικά στο +10 (36-46) με δίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη στο 28΄.35΄΄ με τους Πατρινούς να έχουν ως εκεί ένα σερί 7-0. Ο ΠΑΟΚ ξύπνησε όμως, έκανε ένα σερί 4-0 και η τρίτη περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους στο +6 (40-46).

Γύρισε ανάποδα το ματς ο ΠΑΟΚ με κρεσέντο Griffin

Στην 4η περίοδο ο Griffin… πήρε φωτιά. Με 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε ένα επιμέρους σκορ (από το 40-46 στο 30΄)  10-2 και ο «δικέφαλος» γύρισε ανάποδα το ματς και πέρασε μπροστά με 50-48 στο 32΄.12΄΄!

Αντίδραση Προμηθέα, απάντηση από ΠΑΟΚ

Ο Αμερικανός, όμως, το… παράκανε στη συνέχεια. Πήρε 1 δίποντο και 1 τρίποντο και τα έχασε, έκανε και 2 λάθη (λάθος πάσα και βήματα, με τα οποία έφτασε τα 6 λάθη ως εκεί και ο Προμηθέας ξαναπέρασε σιγά, σιγά μπροστά με 51-56 στο 34΄.58΄΄.

Στο 35΄.43΄΄ ο Griffin… επανήλθε, βρήκε στόχο σε ένα floater και έκανε το 53-56 (35΄.43΄΄).

Ο Λούντζης με 2/2 βολές πήγε την διαφορά στο +5 (53-58 στο 36΄.07΄΄).

Ο Griffin έχασε άλλο ένα δίποντο, αλλά στη συνέχεια ο Beech με ένα τρίποντο έκανε το 56-58 στο 37΄.21΄΄ και στο 37΄.36΄΄ ο Αμερικανός… πήρε το αίμα του πίσω, έκλεψε την μπάλα από τον Miller και ισοφάρισε το ματς (58-58).

Θρίλερ και παράταση

Ο Jerian Grant έκανε το 58-60 στη συνέχεια. Στο 1΄.37΄΄ πριν το τέλος ο Κακλαμανάκης έκανε λάθος.

Στα 50΄΄ ο Ford αστόχησε από τα 6.75μ. και στα 29΄΄ ο Griffin πήρε την επίθεση του ΠΑΟΚ πάνω του, πήγε προς τα μέσα και ισοφάρισε το ματς με ένα δίποντο (60-60). Στα 4΄΄ ο Jerian Grant αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Τρίποντο ρεσιτάλ Δημήτρη Αγραβάνη και 12-0 ο Προμηθέας

Στο έξτρα 5λεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με σερί 4-0 (64-60 στο 40΄.47΄΄), αλλά εκεί ο Δημήτρης Αγραβάνης άρχισε τον τρίποντο βομβαρδισμό. Ο παίκτης του Προμηθέα (είχε 0/5τριπ. ως τότε), έβαλε 2/2 τρίοποντα και μαζί με τον Jerian Grant  (4π. στο σημείο της πατρινής αντεπίθεσης) οδήγησε τους Πατρινούς σε ένα σερί 12-0 και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +8 (64-72 στο 44΄.07΄΄) και «καθάρισαν» το ματς και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα:11-18, 29-35, 40-46, 60-60 (κ.α.), 69-76 (παρ.)

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Beech 5 (1), Konate 6, Love 20 (7/12διπ., 2/3τριπ., 8ριμπ., 4ασ., 4λαθ.), Griffin 21 (3/5τριπ., 1ριμπ., 1ασ., 2κλεψ., 6λαθ.), Τσαλμπούρης 2 (4ριμπ.), Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 4 (8ριμπ.), Καμπερίδης, 6, Παπαντωνίου, Turner 5 (2/10σουτ, 4ριμπ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Agbelese 6 (7ριμπ., 2κοψ.), Jerai Grant 6 (10ριμπ), Λούντζης 5 (2κοψ.), Evans 6 (3ριμπ., 4ασ.), Δημ. Αγραβάνης 9 (2/6τριπ., 8ριμπ., 1ασ., 1κοψ,), Ford 8 (2), Χριστοδούλου 6, Jerian Grant 24 (8/8βολ., 5/7διπ., 2/7τριπ., 6ριμπ., 4ας., 3κλεψ.), Αθηναίου 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Miller.