Επίδειξη δύναμης έκανε στο κλειστό Νέας Ιωνίας Βόλου ο Βίκος. Η ομάδα των Ιωαννίνων επικράτησε πολύ εύκολα της τοπικής Νίκης με 89-67 στο ταμπλό του Βορρά της Β’ Εθνικής και προχώρησε με… ένδυμα περιπάτου στη 2η αγωνιστική της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Βίκος άρχισε να “χτίζει” μία διαφορά από την 1η περίοδο (9-17 στο 7’) και τη διεύρυνε πολύ περισσότερο στη 2η, όταν ξέφυγε με 22-42 στο 15’. Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου ξέφυγε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά και τη συντήρησε με άνεση μέχρι τέλους.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Η έκπληξη στον όμιλο του Βορρά έγινε στις Σέρρες. Εκεί όπου ο Πανσερραϊκός κατέβαλε τη Δόξα Λευκάδας με 54-52 και πέταξε εκτός συνέχειας μία από τις πιο δυνατές ομάδες του Βορρά. Οι Σερραίοι αιφνιδίασαν από το ξεκίνημα τους αντιπάλους τους, προηγήθηκαν 14-3 στο 5’ και 19-3 στο 8’, είδαν όμως τη Δόξα να “τρέχει” ένα σερί 0-12 στη 2η περίοδο και να προηγείται με 24-27 στο 14’. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν πάντως. Ανέκτησαν το προβάδισμα πριν από το τέλος του 1ου ημιχρόνου (29-27), ξέφυγαν εκ νέου με 37-27 στις αρχές της 3ης περιόδου και λίγο αργότερα με 41-29.

Το ματς, βέβαια, δεν είχε τελειώσει ακόμα. Η Δόξα “επέστρεψε” δριμύτερη, κράτησε τον αντίπαλό της για 8 λεπτά χωρίς καλάθι και προσπέρασε με 43-46 στο 38′. Τα “λιοντάρια” άντεξαν πάντως. Προηγήθηκαν εκ νέου με 48-46 και στο τελευταίο λεπτό με 53-50 χάρις σε δύο διαδοχικά καλάθια του Milosevic. Ο Τσιαβές μείωσε με 2/2 βολές και ο Γεωργιανός έγραψε το τελικό σκορ με 1/2 βολές 4,7’’ πριν από τη λήξη, αφού το τρίποντο του Κουρτίδη στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ TRIKALA, ΦΙΛΙΠΠΟ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δύσκολο απόγευμα πέρασαν στο Λαγκαδά τα Trikala Basket, ωστόσο επικράτησαν με 74-71 και κέρδισαν τον πρώτο επίσημο αγώνα στην ιστορία της νεοσύστατης θεσσαλικής ομάδας. Δια πυρός και σιδήρου απέδρασε και από τα Γρεβενά ο Φίλιππος Βέροιας, που επικράτησε του τοπικού Πρωτέα με 62-56, έχοντας πάντως το προβάδισμα σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η Σταυρούπολη εκμεταλλεύτηκε την έδρα της στον αγώνα με την Αναγέννηση Καρδίτσας, καθώς άνοιξε τη διαφορά στο 2ο ημίχρονο και επικράτησε με 93-83. Η Αναγέννηση πάλεψε το ματς για ένα ημίχρονο (44-46 στο 18’), ωστόσο η Σταυρούπολη δημιούργησε διαφορές 7-10 πόντων στην 3η περίοδο και τις διατήρησε και στην 4η. Το χειρότερο για την Αναγέννηση δεν ήταν η ήττα, αλλά ο τραυματισμός του Γιώργου Ψιχογυιού 20’’ πριν από τη λήξη.

Τα φύλλα αγώνα:

Νίκη Βόλου – Βίκος Ιωαννίνων 67-89
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Ευφραιμίδης, Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 19-26, 38-51, 55-70, 67-89
Νίκη Βόλου (Μαύρος): Σιπιτάνος 10 (2), Βρεττάς 3 (1), Κουτίνας 22 (1), Σπηλιόπουλος, Παπαδόπουλος 13, Δελετζές, Κωστούλας 7, Σπανόπουλος 2, Ζησόπουλος 3 (1), Βερτζάγιας 7 (1).
Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Καννής 5 (1), Βαρακάς, Καλαμπάκας 4, Αναγνωστάκης 4, Μαυρογιάννης 9 (2), Ιωαννίδης 17, Σταυρόπουλος 3 (1), Τσιλούλης 16 (3), Πάτρας 10, Δήμος 5 (1), Αντωνίου, Κοτσάνος 14.

Πανσερραϊκός – Δόξα Λευκάδας 54-52
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Αγραφιώτης Γρ., Ηλιόπουλος
Δεκάλεπτα: 21-8, 29-27, 43-38, 54-52
Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Milosevic 13 (3), Γρίψιος 8 (2), Αχτσής, Γεωργιανός 14 (3), Χριστοδούλου 6, Κεραμάρης, Μπίλιος 5 (1), Μάντζιος, Ντίνος 8 (2),
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Σταματέλος, Αργυρός, Βακουφτσής 5 (1), Ντόβας 3 (1), Μανάκας 14, Κουρτίδης 8, Χείλαρης 13 (3), Τσιαβές 9 (1).

Σταυρούπολη – Αναγέννηση Καρδίτσας 93-83
Διαιτητές: Κατωτικίδης, Τσιαπλής, Παπανικολάου
Δεκάλεπτα: 28-24, 49-48, 70-61, 93-83
Σταυρούπολη (Νίκου – Κολογοσίδης): Τζουβάρας 18 (1), Βαρίτης 3 (1), Φωτιάδης 2, Βουρτζούμης, Κυλαντωνίδης Π., Παπαδόπουλος 23 (1), Ντολόπουλος 10, Δασκαλόπουλος 27 (1), Χολέβας 10, Μπίλιος.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ζώρζος 2, Ψυχογιός 10 (2), Πανταζής 5 (1), Γεωργαντζάς 10 (2), Μαντίκος 13 (1), Τσιώτας 4, Λαφτσίδης 15, Παπαστολόπουλος, Κακαβούλας 7 (1), Καλλιάρας 17 (1).