Σε ένα απίθανο ματς πέρα από κάθε αναμενόμενο, ακόμα και αν ο Πανιώνιος έβαλε τα δυνατά του για να πράξει μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του θεσμού η ΑΕΚ λύγισε τον Ιστορικό με 93-88 στην παράταση στον πρώτο χρονικό προημιτελικό για το φετινό Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας!

Με τον Βεργίνη σε συγκλονιστικό φεγγάρι μετρώντας 21 πόντους σε 15 λεπτά παρουσίας μέχρι και το 18ο λεπτό της συνάντησης, ο Πανιώνιος όχι απλά κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στην κατά δύο κατηγορίες ανώτερη ΑΕΚ αλλά είχε κατορθώσει να κινεί αυτός τα νήματα στον πίνακα του σκορ.

Ουσιαστικά δε, ξεπερνώντας ένα αρκετά μέτριο ξεκίνημα όπου και κόλλησε στο απόλυτο μηδέν στα πρώτα τρία λεπτά σπάζοντάς με 0-4 σουτ εντός πεδιάς, ο Ιστορικός άρχισε να επιβάλει την κυριαρχία του στο παρκέ προηγούμενος ακόμα και με 24-16 μέχρι και το 9′ ενώ συνέχισε μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου να είναι σταθερά μπροστά με ελάχιστες εξαιρέσεις έστω και με μικρές αποστάσεις (34-32 στο 15′, 40-38 στο 18′, 50-50 στο 23′, 53-56 στο 25′, 55-58 στο 27′)!

Η ΑΕΚ από την άλλη μεριά όμως, παρά το γεγονός ότι έμοιαζε να μην κάνει τίποτα καλά κόντρα στην αρμάδα από τη Νέα Σμύρνη, δεν είχε σκοπό να επιτρέψει ένα τόσο ιστορικό κάζο να λάβει χώρα τόσο απλά και μέχρι και το 35ο λεπτό είχε πλησιάσει ακόμα και στον πόντο μειώνοντας σε 76-75 με καλάθι του McGriff από κοντά -αλλά και να ισοφαρίσει με τον ίδιο με ένα ζευγάρι βολών μερικές στιγμές αργότερα. Ο Αμερικανός αθλητής είχε πάρει… φωτιά για τα καλά και με ακόμα 4 πόντους στη σειρά έφερε την Ένωση και μπροστά στο σκορ με 77-81 στο 38′ -πριν μειώσει εκ νέου στο καλάθι ο Μάντζαρης με 1/2 βολές.

Λίγο αργότερα, ακόμα και ο Μάντζαρης μείωσε ξανά στον πόντο με νέο ζευγάρι βολών, ο Strelnieks ευστόχησε σε ένα τεράστιο σουτ από την περίμετρο και έδειχνε πως θα σφράγιζε τη νίκη λίγο πριν το τέλος. Ωστόσο, λογάριασε χωρίς τον ασταμάτητο Μάντζαρη, που με ένα συγκλονιστικό γκολ φάουλ 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ισοφάρισε σε 84-84 -με την ΑΕΚ και τον Φλιώνη να μη μπορεί στην εκπνοή με ένα ατυχές floater να “κλέψει” το ματς, που οδηγήθηκε στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ακόμα και ο Williams με πέντε σερί πόντους έφερε την ΑΕΚ μπροστά με 86-89 σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα, ο Πανιώνιος αρχικά έκλεψε μπάλα και με τον Παπαδιονυσίου μειώνοντας από κοντά στον πόντο (88-89) με 2.5 περίπου λεπτά πριν το φινάλε και εν συνεχεία ανάγκασε την Ένωση να σπαταλήσει ακόμα μια δική της επίθεση με τη μπάλα να της μένει στα χέρια!

Ο Strelnieks όμως, αυτήν τη φορά με τέσσερις βολές στη σειρά θα καθάριζε την υπόθεση νίκης και θα έστελνε στους 4 την ομάδα του.

Τα Δεκάλεπτα: 28-21, 46-44, 71-67, 84-84

Η παράταση: 88-93

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 1, Παπαδιονυσιου Γ 3 (1), Λάζαρης, Παπαδιονυσιου Στ. 11, Αντωνάκης 8, Σαχπατζίδης 17 (1), Μάντζαρης 17 (1), Σταθόπουλος, Χάλαρης 2, Καραϊσκος, Τρύφωνας, Βεργίνης 29 (4).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 3, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 6, Φλιωνης 7 (1), ΜακΓκριφ 15 (1), Γιανκοβιτς 9, Μάιλς 3 (1), Γοντικας 4, Παπαδάκης 10 (3), Ουίλιαμς 9 (1), Μίτσελ 12 (1), Στρέλνιεκς 15 (3).

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.