Τι κι αν έβλεπε την πλάτη της Εσθονίας για 34’04’’; Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους διαφορά μόλις 29,4’’ πριν από τη λήξη του αγώνα; Η Εθνική Εφήβων βρήκε τον τρόπο να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και εκεί να νικήσει την Εσθονία 85-83, ξεκινώντας με το δεξί το FIBA U18 European Challenger του Τελ Αβίβ.

Ο ήρωας της τελευταίας στιγμής ήταν ο Γιάννης Μερμίγκης. Ο διεθνής σμολ φόργουορντ είχε 0/11 σουτ μέχρι το φινάλε, ωστόσο σημείωσε το νικητήριο τρίποντο με 6,2’’ να απομένουν στο χρονόμετρο, γράφοντας το τελικό σκορ. Στην επαναφορά ο Μπαζίνας έκανε το τελευταίο από τα τέσσερα κλεψίματα του και η Ελλάδα πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη, σε ένα ματς στο οποίο βρισκόταν διαρκώς με την πλάτη στον τοίχο. Έδειξε όμως χαρακτήρα και μέταλλο νικητή. Πολλάκις.

ΤΟ ΝΤΕΜΑΡΑΖ ΤΡΙΠΟΝΤΩΝ ΤΟΥ ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ

Ο Αποστόλης Ρούμογλου (23 πόντοι, 6/8 τρίποντα) ήταν ο παίκτης που κράτησε ζωντανή την Εθνική στο φινάλε του κανονικού αγώνα. Με το σκορ 71-65 και 44’’ να απομένουν, ο 18χρονος φόργουορντ του ΠΑΟΚ ευστόχησε σε τρίποντο (71-68) και μετά το γκολ-φάουλ του Tassa στα 29,4’’ (73-68), ξαναχτύπησε πίσω από τα 6,75μ., μόλις 9,9’’ πριν από τη λήξη (73-71). Ακολούθησε φάουλ στον Sepp, που έχασε και τις δύο βολές και λέι-απ του Οικονομίδη στα 2,6’’, που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού το τρίποντο του Tassa από τη γωνία… μπήκε και βγήκε.

Στην παράταση το θρίλερ συνεχίστηκε. Η Ελλάδα προηγήθηκε 73-75 στο 41’ για πρώτη φορά μετά το 13ο λεπτό (20-23) και 1’20’’ πριν από τη λήξη έκανε το σκορ 78-82 με διαδοχικά τρίποντα των Μπαζίνα-Ρούμογλου. Η Εσθονία απάντησε όμως με τρίποντο του Roos αμέσως μετά το τάιμ άουτ και έπειτα από τη χαμένη ελληνική επίθεση, ο Veessar έκανε το σκορ 83-82 με φόλοου 18,7’’ πριν από το τέλος. Ο Γιώργος Βλασσόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ και το play που σχεδίασε, βγήκε στην εντέλεια. Ο Μπαζίνας δημιούργησε, ο Μερμίγκης εκτέλεσε και η Ελλάδα πήρε τη νίκη…

Ο ALL-AROUND ΜΠΑΖΙΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ “ΚΛΕΙΔΙ” ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ

Πέρα από τον Απόστολο Ρούμογλου, εξαιρετικός ήταν και ο Θανάσης Μπαζίνας, που ναι μεν έκανε 8 λάθη και δεν σούταρε καλά (8/22 σουτ), είχε όμως 20 πόντους, 14 ασίστ και 4 κλεψίματα, οργάνωσε όλο το παιχνίδι της Εθνικής και έβρισκε διαρκώς τον Ρούμογλου ακροβολισμένο στο γήπεδο. Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσε και ο Αλέξανδρος Γιαννόπουλος (14) για την Εθνική, που είδε πάντως τον Μανώλη Δήμου να αποχωρεί τραυματίας 3,1’’ πριν από τη λήξη της 3ης περιόδου.

Η Ελλάδα δεν είχε ψηλά ποσοστά συνολικά (μόνο 41,9%), έχασε τα ριμπάουντ (39-51) και αντιμετώπισε πολλά προβλήματα μέσα στη ρακέτα απέναντι στους ψηλότερους Εσθονούς και ιδιαίτερα τον ασταμάτητο Henri Veesaar (23 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 5 τάπες), εντούτοις ευστόχησε σε 16 από τα 35 τρίποντα που επιχείρησε. Παραδόξως (για εθνική ομάδα), το μακρινό σουτ ήταν το “κλειδί” της νίκης για την Ελλάδα, η οποία αιφνιδιάστηκε από το ξεκίνημα (0-7 στο 2’) και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 27-35 στο 18’ και με 33-43 στο 21’, πριν επιστρέψει σταδιακά στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 39-33, 58-53, 73-73 (κ.α.), 83-85

Εσθονία (Rannula): Kuhi 5 (1/7 τρίποντα), Tassa 11 (1), Kajari, Kuuba 14 (1), Sepp 5 (9 ριμπάουντ), Jurtšenko 4, Mac Donald, Veesaar 23 (6/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/11 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 κοψίματα, 6 λάθη), Poom 6, Andre, Roos 15 (5/9 τρίποντα).

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Φύτρος, Οικονομίδης 4, Δήμου 7 (2), Γιαννόπουλος 14 (4/6 τρίποντα), Μερμίγκης 5 (0/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Τσολάκης 4, Ευσταθίου 2, Ρούμογλου 21 (6/8 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Ζούγρης 8, Μπαζίνας 20 (5/9 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 1/1 βολή, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη).