Εκλάμψεις. Με την ολοκλήρωση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων της Σμύρνης, αυτές θα μας μείνουν από την πορεία της Ελλάδας και τη 12η θέση που κατέκτησε, μετά την ήττα από τη Γερμανία με 74-67 στο τελευταίο της παιχνίδι. Εκλάμψεις από μία ομάδα θα μπορούσε να πετύχει κάτι παραπάνω με τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ υγιή, αλλά εν τέλει δεν άξιζε και κάτι καλύτερο, με την εικόνα που παρουσίασε -χωρίς τον Σαμοντούροβ– τις τελευταίες εννέα ημέρες.

Ο Κώστας Μπιλάλης (13 πόντοι, όλοι στο 2ο ημίχρονο) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής, η οποία σούταρε πάλι με ποσοστό κάτω από 40% (39,7% για την ακρίβεια) και είχε πάλι αρνητική αναλογία ασίστ (14) και λαθών (15), έστω και οριακά.

Το ματς με τη Γερμανία για τις θέσεις 11-12 ήταν μία μικρογραφία ολόκληρου του τουρνουά για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη. Μία ομάδα που χρειάστηκε να μείνει πίσω στο σκορ με 17 πόντους διαφορά, για να βγάλει αντίδραση. Μία ομάδα που όσες φορές κι αν πλησίασε στο σκορ, δεν μπόρεσε ποτέ να κάνει την ολική επαναφορά, γνωρίζοντας εν τέλει την 5η ήττα σε 7 αγώνες στη Σμύρνη.

Η Ελλάδα προηγήθηκε μία φορά όλη κι όλη στο 1ο ημίχρονο -και για 26 δευτερόλεπτα συνολικά: με 1-0. Από εκεί και πέρα, η Γερμανία είχε συνεχώς το προβάδισμα, απομακρύνθηκε με 23-12 στο 9’ και διατήρησε σε όλο το 1ο ημίχρονο μία διψήφια διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και το +17 στο 12’ (32-15). Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, πάντως, η Εθνική “εμφανίστηκε” έστω και με καθυστέρηση στο παρκέ.

Στο 23’ οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο για πρώτη φορά μετά το 8ο λεπτό (44-35) και πλησίασαν μέχρι και τον έναν πόντο στο 27’ (47-46), “τρέχοντας” μέχρι εκείνο το σημείο ένα επιμέρους 3-17 στο 3ο δεκάλεπτο. Μπροστά, πάντως, δεν πέρασαν ποτέ.

Οι Γερμανοί απομακρύνθηκαν εκ νέου με 61-52 στο 35’, η Ελλάδα πλησίασε πάλι μέχρι τον έναν πόντο στο 38’ (62-61), αλλά μετά το τρίποντο του Μπιλάλη, που έκανε το σκορ 67-64 με 1’30’’ να απομένουν για τη λήξη, ακολούθησαν δύο βολές του Schulte και ένα τρίποντο του Wulff στα 44’’ (72-64), που ουσιαστικά “τελείωσαν” τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 44-29, 54-48, 74-67

Γερμανία (Ibrahimagic): Hartmann 12 (3), Nonfon 9, Liedtke 5 (1), Wulff 5 (1), Machowski 6 (8 ασίστ), Schulte 12 (1), Brockhoff 8 (4 λάθη), Rapieque 10 (2/5 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Grunloh, Ndi 7 (1).

Ελλάδα (Καντζούρης): Μπιλάλης 13 (2/2 βολές, 4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Δήμου 9 (3), Πλώτας 4 (1), Κωνσταντινίδης 2, Ευσταθίου 4, Κορκόντζελος 10 (2), Λαγός 4 (7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καλλιοντζής 4 (3 κλεψίματα), Καλατζής 5 (1), Σπρίντζιος 2, Ζούγρης 10.