Ονειρικό ξεκίνημα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων έκανε η Ελλάδα, η οποία επιβλήθηκε της Λετονίας με 75-64 στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου, έχοντας κορυφαίες τις Σοφία Κελεμένη (21 πόντοι) και Γεωργία Δαμουλάκη (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ). Στον άλλον αγώνα για το 2ο όμιλο η Τσεχία κυριάρχησε στα ριμπάουντ (55-38), δημιούργησε διαφορά 16 πόντων από το 23’ (44-28) και νίκησε το Βέλγιο 63-58.
Στο ντέρμπι του 1ου ομίλου η Ισπανία επικράτησε της Ιταλίας με 72-71 χάρις σε buzzer beater λέι-απ της Ariadna Termis Casas, σε ένα ματς με 22 αλλαγές προβαδίσματος! Στο άλλο ματς, η Τουρκία είδε μία διαφορά 17 πόντων (35-18 στο 22’) να πέφτει μέχρι τους τέσσερις (48-44) στο 38’, αλλά εν τέλει κατέβαλε την Πολωνία με 52-44.
Από εκεί και πέρα, στον 3ο όμιλο η Elina Aarnisalo (22 πόντοι) οδήγησε τη Φινλανδία στη νίκη επί της Λιθουανίας με 70-61, ενώ εύκολα επιβλήθηκε και η Ουγγαρία της Σουηδίας με 77-67.
Απίθανα πράγματα έγιναν στον 4ο όμιλο, όπου το Ισραήλ διέλυσε τη Βοσνία 87-54, έχοντας επιχειρήσει 45 σουτ παραπάνω (89-44)! Το Ισραήλ έκανε 29 κλεψίματα, προκάλεσε 44 λάθη και πέτυχε άλλους τόσους πόντους από αυτά! Εύκολη νίκη σημείωσε και η Γαλλία επί της Γερμανίας με 59-42 στο άλλο παιχνίδι του 4ου ομίλου.
ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ EUROBASKET ΝΕΑΝΙΔΩΝ
1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα
Ιταλία – Ισπανία 71-72
Τουρκία – Πολωνία 52-44
Η κατάταξη
1. Τουρκία 1-0 (+8)
2. Ισπανία 1-0 (+1)
3. Ιταλία 0-1 (-1)
4. Πολωνία 0-1 (-8)
Οι επόμενοι αγώνες
Κυριακή 7/8
Πολωνία – Ιταλία (14:30)
Ισπανία – Τουρκία (16:45)
Δευτέρα 8/8
Ισπανία – Πολωνία (14:30)
Τουρκία – Ιταλία (16:45)
——————————————————–
2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα
Σάββατο 6/8
Ελλάδα – Λετονία 75-64
Βέλγιο – Τσεχία 58-63
Η κατάταξη
1. Ελλάδα 1-0 (+11)
2. Τσεχία 1-0 (+5)
3. Βέλγιο 0-1 (-5)
4. Λετονία 0-1 (-11)
Οι επόμενοι αγώνες
Κυριακή 7/8
Τσεχία – Ελλάδα (19:00)
Λετονία – Βέλγιο (21:15)
Δευτέρα 8/8
Ελλάδα – Βέλγιο (19:00)
Τσεχία – Λετονία (21:15)
——————————————————–
3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα
Σάββατο 6/8
Φινλανδία – Λιθουανία 70-61
Σουηδία – Ουγγαρία 67-77
Η κατάταξη
1. Ουγγαρία 1-0 (+10)
2. Φινλανδία 1-0 (+9)
3. Λιθουανία 0-1 (-9)
4. Σουηδία 0-1 (-10)
Οι επόμενοι αγώνες
Κυριακή 7/8
Λιθουανία – Σουηδία (14:30)
Ουγγαρία – Φινλανδία (16:45)
Κυριακή 8/8
Φινλανδία – Σουηδία (14:30)
Ουγγαρία – Λιθουανία (16:45)
——————————————————–
4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα
Σάββατο 6/8
Ισραήλ – Βοσνία 87-54
Γερμανία – Γαλλία 42-59
Η κατάταξη
1. Ισραήλ 1-0 (+33)
2. Γαλλία 1-0 (+17)
3. Γερμανία 0-1 (-17)
4. Βοσνία 0-1 (-33)
Οι επόμενοι αγώνες
Κυριακή 7/8
Βοσνία – Γερμανία (19:00)
Γαλλία – Ισραήλ (21:15)
Δευτέρα 8/8
Γαλλία – Βοσνία (19:00)
Ισραήλ – Γερμανία (21:15)